Notowania

fundusze
18.11.2009 10:47

Polacy więcej wpłacają do funduszy niż wypłacają

Październik po raz szósty z rzędu przyniósł dodatnie saldo wpłat i umorzeń u pośredników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sandra Gligorijevic/Dreamstime.com)

*Październik przyniósł szósty z rzędu, dodatni bilans wpłat i wypłat z uwzględnieniem konwersji do funduszy inwestycyjnych. W ubiegłym miesiącu klienci funduszy wpłacili o 0,25 mld zł więcej niż z nich wypłacili, dzięki czemu tegoroczne saldo sprzedaży przekroczyło wartość 1,0 mld zł, podały Analizy Online i Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami. *
_ - Wydłużenie dodatniej serii napływów spowodowało, iż po wielu miesiącach przerwy, bilans sprzedaży za ostatnie 12 miesięcy przyjął wreszcie wartość dodatnią. Od listopada 2008 roku do października br. saldo wpłat i wypłat wyniosło ponad 4,0 mld zł _- podano w komunikacie.

Wśród 8 grup funduszy, w październiku piąty już raz w tym roku najwyższe saldo wpłat i wypłat, które tym razem wyniosło 0,3 mld zł, odnotowały fundusze akcyjne. Dodatni bilans przepływów w tej grupie był wyższy niż przed miesiącem, co sugeruje, że inwestorzy nie czekali z inwestowaniem na ewentualne pogłębienie korekty.

Połowę mniej środków pozyskały fundusze dłużne (0,15 mld zł), które zwiększonym zainteresowaniem klientów cieszyły się w miesiącach wakacyjnych. Niewiele nowego kapitału pozyskały fundusze mieszane (0,05 mld zł). Pozostają one jedyną grupą produktów, dla której bilans sprzedaży od początku roku nadal pozostaje ujemny (łącznie -1,2 mld zł).

Dodatnie saldo wpłat i wypłat odnotowały w minionym miesiącu jeszcze tylko fundusze zaliczane do grupy _ inne _ (0,01 mld zł).

Odpływ środków netto odnotowały w październiku 2 grupy funduszy: pieniężne i gotówkowe (-0,26 mld zł) oraz aktywów niepublicznych (-250 mln zł).

W przypadku pierwszej na ujemne saldo wpłynęły wyjątkowo wysokie umorzenia jednostek. W październiku klienci tych funduszy wypłacili z nich -1,34 mld zł, czyli najwięcej od początku tego roku. Odpływ środków z tej grupy można częściowo wiązać z konwersją środków do funduszy akcyjnych, jak również z przygotowaniem się inwestorów do publicznej emisji papierów spółki PGE.

Tagi: fundusze, wiadomości, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz