Notowania

reforma ofe
25.06.2014 06:35

Reforma OFE. 40 procent Polaków niedoinformowanych w sprawie zmian

Większość pytanych o reformie słyszała, ale ich wiedza pozostawia wiele do życzenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)
Jeśli nie zadeklarujemy, że chcemy zostać w OFE, cała nasza składka trafi do ZUS</br>

40 procent Polaków twierdzi, że jest niedoinformowanych w sprawie zmian dotyczących OFE - wynika z sondażu TNS Polska. 42 procent badanych sądzi, że ma czas na złożenie deklaracji pozostania w OFE do końca września, tymczasem trzeba to zrobić do 30 lipca.

Z badania wynika, że zdecydowana większość badanych słyszała o zmianach w systemie emerytalnym. Takiej odpowiedzi udzieliło 84 proc. respondentów. Natomiast 40 proc. badanych uważa, że jest niedoinformowana. 32 proc. respondentów odpowiedziało, że ma poczucie, iż o nowych zmianach wie trochę, a 12 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie tylko słyszało, ale też dużo wie na ten temat. Z sondażu wynika ponadto, że 16 proc. nic nie wie o ostatniej reformie sytemu emerytalnego.

Z sondażu wynika, że odsetek najmłodszych badanych, które nic nie wiedzą o zmianach emerytalnych, wynosi 39 proc., natomiast wśród osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym - 33 proc.

Ankietowani zostali poproszeni o ocenę prawdziwości kilku stwierdzeń. Jak poinformował TNS Polska, połowa ze stwierdzeń była prawdziwa, a druga - fałszywa. 42 proc. respondentów uznało za prawdę stwierdzenie TNS Polska, że 30 września tego roku jest ostatecznym terminem złożenia deklaracji w sprawie pozostania w OFE. Tymczasem zgodnie z reformą emerytalną taką decyzję należy podjąć do 30 lipca tego roku.

Ponad połowa respondentów (55 proc.) wiedziała, że jeżeli chce pozostać w OFE, musi w tej sprawie złożyć odpowiednią deklarację, inaczej ich składki trafią w całości do ZUS. Tego nie wiedziało 36 proc., a 9 proc. udzieliło nieprawidłowej odpowiedzi. Blisko połowa (46 proc.) wiedziała również, że wypłatą emerytur, niezależnie od tego czy zostanie się w OFE, będzie zajmował się ZUS. Nie wiedziało tego 43 proc. ankietowanych.

Badanie zrealizowano w dniach 9-14 maja na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1000 osób powyżej 15. roku życia.

Czytaj więcej w Money.pl
OFE już uciekają za granicę. GPW straci... Od wprowadzenia w lutym reformy funduszy OFE zmniejszyły zaangażowanie na krajowej giełdzie ze 128 miliardów 100 milionów złotych do około 123 miliardów.
Jak długo atmosfera wokół OFE będzie psuć rynek? W analizie Money.pl przeczytasz, co mogą przynieść najbliższe tygodnie na warszawskiej giełdzie.
Podpis prezydenta to dodatkowe 20 mld zł Resort finansów przewiduje, że dzięki zmianom przyszłoroczne przychody FUS zwiększą się o 15,3 mld zł, a koszty obsługi długu będą niższe o 4,8 mld zł.
Tagi: reforma ofe, fundusze, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz