Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Timing lepszy od giełdy - wyniki funduszy inwestycyjnych

0
Podziel się:

Timing - czyli zmienne zależne od przewidywanej koniunktury giełdowej, udziały akcji w portfelu inwestycyjnym - wydaje się najlepszą taktyką na zmienność polskiego rynku akcji.

bETHHeCZ

Skutecznie stosował go DWS. Obecnie przez wzgląd na wysokość aktywów tylko część portfela akcji jest zarządzanych tą strategią.

Timing na naszym rynku jest bardzo skuteczny co pokazują wyniki funduszy inwestycyjnych akcji. Dopóki wielkość aktywów funduszy DWS pozwalała im stosować taką strategię zarządzania, osiągały one najlepsze wyniki.

Obecnie najlepsze wyniki mają stosujące timing fundusze Korony. Korona wprowadziła tą strategię w tym roku i jak dotąd jest ona bardzo skuteczna, dzięki niej Korona Akcji ma 75 proc. zysku za ostatni rok. Drugi fundusz ma wynik o jedną trzecią gorszy.

bETHHeDb

W trzecim kwartale zaczął się ostry spadek cen, najwięcej na wartości tracą akcje spółek branży TMT, których cena rosła w trakcie hossy najszybciej, co powoduje przecenę funduszy w których akcje tej branży miały znaczny udział. Mimo tej sytuacji fundusze mają bardzo dobre wyniki, tylko trzy mają słabszy zysk niż benchmark, a osiem przyniosło aż 40-proc. zysk. Fundusze indeksowe, odwzorywującye dokładnie giełdowe wskaźniki koniunktury – Korona WIG20 i Eurofundusz IV maja lepsze wyniki od indeksu i powyżej benchmarku.

Poniżej benchmarku tradycyjnie znalazły się fundusze Kapitał Handlowy akcji i zrównoważony, może po sierpniowej zmianie sposobu zarządzania aktywami tego TFI wyniki tych funduszy poprawią się.

Poniżej benchmarku były też fundusze PKO/CS, zmiana zarządzającego może poprawić wyniki tych funduszy.

Żaden fundusz obligacji i prawie wszystkie rynku pieniężnego nie pokonały benchmarku. Przyczyną są zbyt wysokie prowizje za zarządzanie. Można szacować, że wszystkie fundusze rynku pieniężnego i prawie wszystkie obligacji przyniosły inwestorom realny zysk. Słabnie pozycja DWS II.

bETHHeDh

Porównanie wyników funduszy inwestycyjnych zrównoważonych za ostatnie pięć lat z rentownością bonów skarbowych nasuwa wniosek, że lepiej było złożyć pieniądze na lokacie bankowej lub samodzielnie kupić obligacje skarbowe. Z trzech istniejących najdłużej funduszy najlepsze zyski dała inwestycja w Koronę I, która pobiła Pioneera I i dała wynik lepszy od benchmarku. Indywidualne inwestowanie w bony skarbowe przyniosłoby większy zysk.

Wśród funduszy akcji najlepsza jest Korona, najsłabszy natomiast był PBK Atut, mający też bardzo słabe wyniki wśród funduszy zrównoważonych gdzie liderem było PKO/CS TFI.
Mimo pokonania benchmarku indeksowe fundusze - Korona III i Eurofundusz IV w ujęciu realnym przyniosły straty.
Wyniki funduszy obligacji Pioneera i PBK Atut były zbliżone, ale gorsze od benchmarku, gdyby nie zbyt wysokie prowizje wyniki prawdopodobnie przekroczyłyby ten punkt odniesienia.
Samotnym liderem jest Korona I w przypadku funduszy zrównoważonych, drugi DWS I dzieli ponad 13 proc., a trzeci – Skarbiec Waga ponad 32 proc. w stosunku do lidera.

bETHHeDC
fundusze
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)