Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W 2011 roku z funduszy odpłynęło ponad 3,2 mld zł

0
Podziel się:

Sprzedaż netto w TFI była w grudniu ujemna i wyniosła minus 1 mld zł. Bilans sprzedaży w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł minus 3,266 mld zł.

W 2011 roku z funduszy odpłynęło ponad 3,2 mld zł
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

S przedaż netto w TFI była w grudniu ujemna i wyniosła minus 1 mld zł. Bilans sprzedaży w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł minus 3,266 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

_ Krajowe fundusze inwestycyjne kontynuują negatywną tendencję, zapoczątkowaną w sierpniu 2011 roku. Według rzeczywistych danych pochodzących z 387 funduszy, różnica pomiędzy wartością sprzedaży i odkupień była w grudniu piąty raz z rzędu ujemna i wyniosła -1,0 mld zł. Po sierpniu, kiedy to bilans sprzedaży TFI ukształtował się na poziomie -2,4 mld zł, był to drugi z kolei najgorszy rezultat w 2011 roku _ - napisano w raporcie.

W grudniu odnotowano również relatywnie wysoką aktywność klientów. Nabyli oni jednostki za prawie 8 mld zł, odkupując w tym czasie niemal 9 mld zł. Obie wartości były wyższe od zeszłorocznej średniej rynkowej.

Miesiąc okazał się najgorszy dla funduszy mieszanych. Po raz jedenasty ich saldo było ujemne i wyniosło w grudniu minus 412,9 mln zł.

Podobny wynik odnotowały fundusze pieniężne. Ich bilans wyniósł minus 403,9 mln zł. To najgorszy wynik od początku 2011 roku.

Wartość odkupień nad wpłatami przeważała także w funduszach dłużnych (minus 228 mln zł), surowcowych (56,1 mln zł), akcyjnych (minus 50,3 mln zł) oraz absolutnej stopy zwrotu (minus 8,2 mln zł).

Łącznie w całym 2011 roku sprzedaż netto TFI wyniosła minus 3,266 mld zł. W ciągu roku dokonano nabyć jednostek za 80,9 mld zł oraz odkupień za 84,2 mld zł.

Najlepsze wyniki sprzedaży osiągnęły fundusze dłużne oraz pieniężne i gotówkowe. W obu segmentach rok zakończył się napływem netto ok. 2,1 mld zł. Najgorzej poszło natomiast funduszom akcyjnym i mieszanym (saldo odpowiednio minus 2,9 mld i minus 5,8 mld zł).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)