Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W styczniu najwyższy zwrot 14,6 proc. miał fundusz ING Akcji

0
Podziel się:

Średni zysk funduszy agresywnych wyniósł w ciągu miesiąca 10,2 proc. Drugi wynik po funduszu ING Akcje, 13,85 proc., osiągnął Skarbiec-Akcja.

W styczniu najwyższą stopę zwrotu uzyskały fundusze agresywne. Na pozycję lidera wybił się fundusz ING Akcji, który zyskał na wartości 14,65 proc. - wynika z ratingu przygotowanego przez Fundstar oceniającego fundusze inwestycyjne.

'Styczniowa minihossa na giełdzie (indeks WIG 20 zyskał w minionym miesiącu aż 19,6 proc.) spowodowała, że najlepszą stopę zwrotu uzyskały fundusze agresywne' - napisano w ratingu.

Średni zysk funduszy agresywnych wyniósł w ciągu miesiąca 10,2 proc. Drugi wynik po funduszu ING Akcje, 13,85 proc., osiągnął Skarbiec-Akcja.

'Bardzo dobry wynik funduszu ING przełożył się na wyższy rating. Zamiast czterech gwiazdek jak w ubiegłym miesiącu, ING Akcji uzyskał pięć, a więc najwyższą notę' – poinformował Tomasz Miziołek, analityk odpowiedzialny za rating Fundstaru.

Spośród funduszy inwestujących w akcje pięć gwiazdek przypadło też funduszom UniKorona Zrównoważony i UniKorona Akcje oraz DWS Polska Zrównoważony i DWS Polska Akcji.

Najgorszy był styczniowy wynik funduszu DWS Akcji. Fundusz zyskał zaledwie 4,61 proc.

'Choć fundusze DWS miały bardzo słabe wyniki w ubiegłym miesiącu, nie straciły najwyższego ratingu, bo w perspektywie trzech lat mają nadal wysoką stopę zwrotu. Jednak ich przewaga maleje. Jeśli w najbliższym czasie zarządzający nie poprawią wyników, to te fundusze mogą uzyskać gorszą ocenę' – podał Miziołek.

Jego zdaniem w lutym nie nastąpią wzrosty cen akcji na giełdzie.

'Sytuacja makroekonomiczna pozostaje słaba. Styczniowy transfer środków do funduszy emerytalnych był najwyższy w historii (ponad 1 mld zł). Nie spodziewałbym się już tak wysokiej kwoty w kolejnych miesiącach. Sądzę, że na najbliższe dwa-trzy miesiące na giełdę powrócą spadki' - poinformował analityk.

Najlepsze w ubiegłym roku fundusze obligacji i rynku pieniężnego zyskały odpowiednio 1,5 proc. oraz 0,9 proc. Styczniowy rating przyniósł zmiany także w gronie funduszy lokujących w papiery dłużne. Najwyżej oceniane (pięć gwiazdek) są obecnie dwa fundusze rynku pieniężnego: Skarbiec-Kasa oraz klasyfikowany po raz pierwszy Kapitał Handlowy IV. Najwyższą ocenę stracił natomiast SEB2, który uzyskał cztery gwiazdki.

'Powodem zmiany ratingu było włączenie do klasyfikacji funduszu Kapitał Handlowy IV, który w dłuższej perspektywie miał wyższą stopę zwrotu niż SEB 2. Ponieważ rating ustalany jest dla funduszy działających minimum trzy lata, a wkrótce do ratingu, będą wchodziły nowe fundusze spełniające ten warunek, kolejne zmiany w czołówce są prawdopodobne' – dodał analityk.

Fundstar Sp. z o.o. jest pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej firmą ratingową, która ocenia fundusze inwestycyjne.

Rating przygotowywany jest od czerwca 2001 roku.

Na podstawie trzyletniej stopy zwrotu i poziomu ryzyk, w każdej kategorii funduszy, 20 proc. najwyżej sklasyfikowanych otrzymuje pięć gwiazdek, następne 20 proc. cztery gwiazdki, środkowe 20 proc. trzy gwiazdki, kolejne 20 proc. dwie, a ostatnie 20 proc. jedną gwiazdkę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)