Notowania

fundusze
19.04.2010 17:26

Więcej wpłacamy do funduszy niż wypłacamy

Saldo wpłat i umorzeń do krajowych funduszy inwestycyjnych było dodatnie i wyniosło 1,56 mld zł w marcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Saldo wpłat i umorzeń do krajowych funduszy inwestycyjnych jedenasty raz z rzędu było dodatnie i wyniosło 1,56 mld zł w marcu, podały Analizy Online.

Saldo obu operacji, uwzględniające również konwersje środków pomiędzy funduszamibyło najwyższe od grudnia 2008 roku.

_ Marcowe dane o sprzedaży i umorzeniach jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych sugerują, że obserwowane miesiąc wcześniej zmniejszenie aktywności nie było początkiem nowej tendencji. Według rzeczywistych danych z marca sprzedaż jednostek uczestnictwa w 354 monitorowanych funduszach wyniosła bowiem 6,3 mld zł wobec umorzeń na poziomie -4,8 mld zł, czyli odpowiednio o 51 proc. i 46 proc. więcej niż w lutym _ - podano w raporcie.

Pierwszy kwartał tego roku przyniósł pozytywny bilans na poziomie 3,7 mld zł wobec ujemnego salda przed rokiem na poziomie 2 mld zł, co wyraźnie obrazuje poprawę nastrojów u inwestorów, ale również - zmianę nastawienia w kanałach dystrybucji.

Od kilku miesięcy, także w marcu dominującą rolę w nowej sprzedaży odgrywają produkty o najniższym ryzyku, czyli fundusze dłużne oraz pieniężne i gotówkowe. Środki, które trafiły do obu segmentów stanowiły równowartość miesięcznego salda.

Łączna sprzedaż funduszy dłużnych wyniosła w marcu 1,42 mld zł, zaś w funduszach pieniężnych i gotówkowych 1,79 mld zł. Wartość umorzeń to odpowiednio -0,61mld zł oraz -1,02 mld zł. W sumie od początku roku fundusze dłużne wykazują dodatnie saldo 4 mld złotych.

Polscy inwestorzy w marcu nabywali również jednostki uczestnictwa w funduszach akcji, wydając na nie 1,89 mld zł przy umorzeniach na poziomie - 1,82 mld zł. Aktywność klientów TFI w tym obszarze produktowym była jednak dwukrotnie niższa niż w końcu ubiegłego roku.

Niewielki dodatni bilans wpłat i umorzeń w funduszach akcji został w minionym miesiącu skompensowany odpływem środków z funduszy mieszanych (m.in. zrównoważone, z ochroną kapitału, stabilnego wzrostu), który głównie za sprawą funduszy zrównoważonych sięgnął -80 mln złotych.

Tagi: fundusze, inwestowanie, inwestycja, tfi, wiadomości, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz