Polska znów z wyższym ratingiem. "S&P odszedł od oceny politycznej" [WIDEO]

Polska znów z wyższym ratingiem. "S&P odszedł od oceny politycznej"

Ocena wiarygodności kredytowej Polski wraca do poziomu sprzed stycznia 2016 roku, kiedy to agencja ratingowa S&P obniżyła perspektywy dla naszego kraju. - Przez dwa lata okazało się, że system finansowy jest stabilny, wytrzymuje nacisk programów socjalnych - mówi w programie "Money. To się liczy" dr Artur Bartoszewicz, ekonomista Szkoły Głównej Handlowej.

- Można uznać, że właśnie świat potwierdził naprawdę korzystne dla Polski dane makroekonomiczne - twierdzi dr Artur Bartoszewicz, ekonomista Szkoły Głównej Handlowej, gość programu "Money. To się liczy".

W piątek, Agencja S&P podwyższyła rating Polski z BBB+ (to ósmy poziom ratingu ) do A-, z perspektywą stabilną. Co ważne, to ta agencja obniżyła naszą ocenę kredytową na początku 2016 roku.

- Przez dwa lata okazało się, że system finansowy jest stabilny, wytrzymuje nacisk programów socjalnych. Mało tego, równoważy budżet. S&P odszedł od oceny politycznej i prawnej sytuacji w kraju, podkreślając zdyscyplinowanie budżetowe i otwarcie naszej gospodarki - zauważa dr Bartoszewicz.

Druga z "wielkiej trójki" agencji oceniających wiarygodność kredytową poszczególnych krajów - Fitch - utrzymała z kolei swoją ocenę wiarygodności Polski.

Czy w takim razie mamy powody do świętowania? Ekspert Szkoły Głównej Handlowej zaznacza, że oczywiście podniesienie ratingu dla Polski jest dobrą informacją, ale wciąż na naszą gospodarkę wpływa wiele czynników zewnętrznych. A tych ryzyk jest sporo. Zagrożenia mogą przyjść nie tylko z Niemiec, ale także sytuacja Grecji wciąż nie jest do końca rozwiązana, problemem jest też Brexit oraz napięcia na linii USA - Chiny, czy Ameryka kontra Rosja.

- Uzależnienie od ekspertów może nas sporo kosztować. Zaczynamy budować konsumpcję wewnętrzną. To ona może nas uratować, kiedy dojdzie do spowolnienia gospodarczego na świecie - tłumaczy dr Artur Bartoszewicz. - Okładamy się poduszkami. Klaps będzie, ale będzie mniej boleć - przewiduje ekspert.

Przypomnijmy, że jeśli chodzi o ocenę wiarygodności kredytowej zarówno państw, jak i poszczególnych firm, rynki finansowe najbardziej cenią opinie trzech agencji ratingowych - Fitch, Standard & Poor's oraz Moody's.

Na program "Money. To się liczy" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.15 na money.pl i wp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zostało docenione zewnętrznie.

Czytaj także
Polecane galerie
jon
2020-02-23 06:33
Bieni Totalsi i znow sie nie udało zdeskredytować polskiego rządu....Ci z Zachodu już zrozumieil że PiS zostanie u władzy i to na długo.
for
2019-10-20 08:46
Myślę , że jak za Platformy poszły wziątki. Starozakonni wiedzą jak robić kasiorę za nic. Taki rabin za stwierdzenie fikcyjne koszerności bierze dobrą kasę.
Kasia
2019-03-17 22:10
Wyjątkowy polakożerca. Na wykładach SGGW bez przerwy wyzywał nas od chamów i tak dalej. Tylko dlatego, że jesteśmy Polakami. Bezczelny i niewdzięczny żyd.
Pokaż wszystkie komentarze (109)