Polska znów z wyższym ratingiem. "S&P odszedł od oceny politycznej" [WIDEO]

Polska znów z wyższym ratingiem. "S&P odszedł od oceny politycznej"

Ocena wiarygodności kredytowej Polski wraca do poziomu sprzed stycznia 2016 roku, kiedy to agencja ratingowa S&P obniżyła perspektywy dla naszego kraju. - Przez dwa lata okazało się, że system finansowy jest stabilny, wytrzymuje nacisk programów socjalnych - mówi w programie "Money. To się liczy" dr Artur Bartoszewicz, ekonomista Szkoły Głównej Handlowej.

- Można uznać, że właśnie świat potwierdził naprawdę korzystne dla Polski dane makroekonomiczne - twierdzi dr Artur Bartoszewicz, ekonomista Szkoły Głównej Handlowej, gość programu "Money. To się liczy".

W piątek, Agencja S&P podwyższyła rating Polski z BBB+ (to ósmy poziom ratingu ) do A-, z perspektywą stabilną. Co ważne, to ta agencja obniżyła naszą ocenę kredytową na początku 2016 roku.

- Przez dwa lata okazało się, że system finansowy jest stabilny, wytrzymuje nacisk programów socjalnych. Mało tego, równoważy budżet. S&P odszedł od oceny politycznej i prawnej sytuacji w kraju, podkreślając zdyscyplinowanie budżetowe i otwarcie naszej gospodarki - zauważa dr Bartoszewicz.

Druga z "wielkiej trójki" agencji oceniających wiarygodność kredytową poszczególnych krajów - Fitch - utrzymała z kolei swoją ocenę wiarygodności Polski.

Czy w takim razie mamy powody do świętowania? Ekspert Szkoły Głównej Handlowej zaznacza, że oczywiście podniesienie ratingu dla Polski jest dobrą informacją, ale wciąż na naszą gospodarkę wpływa wiele czynników zewnętrznych. A tych ryzyk jest sporo. Zagrożenia mogą przyjść nie tylko z Niemiec, ale także sytuacja Grecji wciąż nie jest do końca rozwiązana, problemem jest też Brexit oraz napięcia na linii USA - Chiny, czy Ameryka kontra Rosja.

- Uzależnienie od ekspertów może nas sporo kosztować. Zaczynamy budować konsumpcję wewnętrzną. To ona może nas uratować, kiedy dojdzie do spowolnienia gospodarczego na świecie - tłumaczy dr Artur Bartoszewicz. - Okładamy się poduszkami. Klaps będzie, ale będzie mniej boleć - przewiduje ekspert.

Przypomnijmy, że jeśli chodzi o ocenę wiarygodności kredytowej zarówno państw, jak i poszczególnych firm, rynki finansowe najbardziej cenią opinie trzech agencji ratingowych - Fitch, Standard & Poor's oraz Moody's.

Na program "Money. To się liczy" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.15 na money.pl i wp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zostało docenione zewnętrznie.

Czytaj także
Polecane galerie
for
2019-10-20 08:46
Myślę , że jak za Platformy poszły wziątki. Starozakonni wiedzą jak robić kasiorę za nic. Taki rabin za stwierdzenie fikcyjne koszerności bierze dobrą kasę.
Kasia
2019-03-17 22:10
Wyjątkowy polakożerca. Na wykładach SGGW bez przerwy wyzywał nas od chamów i tak dalej. Tylko dlatego, że jesteśmy Polakami. Bezczelny i niewdzięczny żyd.
PAJAK
2018-10-22 11:55
Bardzo zła wiadomości teraz gdy totalna opozycja PO PSL Nowo-śmieszni mają poparcie nawet kandydaci z wyrokami o mrocznych powiązaniach startowali wyborach czyli wyborcy dali PISowi wolną rękę by sprywatyzować wszystko szpitale zakłady pracy podnieść wiek emerytalny do 80 lat kamienice oddać 150 letnim właścicielom wyrzucić na bruk mieszkańców i z Polski zrobić państwo teoretyczne może wtedy zrozumieją wyborcy że PO i PIS Tylko teoretycznie walczą o władzę
Pokaż wszystkie komentarze (108)