Notowania

100 najbogatszych Polaków. Leszek Czarnecki ledwo łapie się na listę

Leszek Czarnecki, do którego należy m.in. Getin Noble Bank, ma majątek o wartości 393 mln zł. W rok stracił ponad 1 mld zł i zaliczył gigantyczny spadek na liście najbogatszych Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Gigantyczna strata na majątku Czarneckiego wynika z przeceny akcji należących do niego banków. (Fot: Paweł Kozioł/REPORTER/EAST NEWS)

"Wprost" zaktualizował listę 100 najbogatszych Polaków. Największym przegranym prestiżowego zestawienia jest biznesmen Leszek Czarnecki. Jeszcze kilka lat temu okupował czołowe miejsca, a teraz rzutem na taśmę załapał się do setki.

Jego majątek ma wartość około 393 mln zł. Daje to dopiero 99 miejsce wśród najbogatszych Polaków. Pierwsze miejsce należy do Michała Sołowowa (12,1 mld zł), a za nim plasują się Zygmunt Solorz-Żak (10,1 mld zł) i Sebastian Kulczyk (7 mld zł).

Afera KNF. Czy Leszek Czarnecki może chcieć odszkodowania?

Gigantyczna strata na majątku Czarneckiego wynika z przeceny akcji należących do niego banków. W ciągu 12 miesięcy Getin Noble Bank stracił połowę kapitalizacji, a Idea Bank aż 70 proc. Po około 60 proc. mniej warte są Open Finance i Getin Holding.

Pierwsze poważne problemy Czarneckiego i jego finansowego imperium związane były z kredytami frankowymi, które zaciążyły na portfelu Getin Noble Banku. Był on mocno zaangażowany w ich sprzedaż. To jeden z nielicznych banków, które ostatnio regulanie wykazywały straty w sprawozdaniach finansowych.

Z kolei dla Idea Banku ciosem, po którym ciągle nie może się podnieść, okazała się sprzedaż trefnych obligacji upadającego GetBacku. Wywołało to lawinę problemów, które sprawiły, że jeden z najprężniej rozwijających się mniejszych banków w Polsce jest w restrukturyzacji, a jedynym wyjściem może okazać się pozyskanie nowego inwestora, który dofinansuje bank.

Biznesom Leszka Czarneckiego nie pomogła też na pewno afera KNF.

Tagi: leszek czarnecki, gnb, getin noble bank, biznesmeni, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-06-2019

okNie rozumiem Polaków. Getin nie dość, że jest zdecydowanie najtańszy, ma najlepsze lokaty to jeszcze jest Polski. Wolicie Santadenra bo tam matełuszek … Czytaj całość

17-06-2019

DanielA ja dziękuję Leszkowi Czarneckiemu. Dzięki niemu moje oszczędności w jego bankach były przyzwoicie oprocentowane i nie traciły na wartości . W swoich … Czytaj całość

17-06-2019

Maria2Bogactwo tego pana nie jest z pracy jego rąk.

Rozwiń komentarze (66)