Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czarnecki może przebierać w ofertach. Są chętni na banki biznesmena

Kupić tanio, sprzedać drogo. Taka strategia może przyświecać funduszom inwestycyjnym, które chcą kupić banki od Leszka Czarneckiego. Wymienia się co najmniej kilka podmiotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Leszek Czarnecki ma chętnych na swoje akcje.

W połowie stycznia Getin Noble Bank i Idea Bank poinformowały o zamiarze połączenia. Taka operacja ma w efekcie powołać do istnienia instytucję, której aktywa sięgną 78,7 mld zł. Wiele wskazuje na to, że ma to być przygotowanie pola do sprzedaży banków przez ich głównego właściciela Leszka Czarneckiego.

Bankami biznesmena interesuje się co najmniej pięć funduszy inwestycyjnych. O konkretnych ofertach została już poinformowana Komisja Nadzoru Finansowego - donosi Puls Biznesu.

Na razie nie znane są żadne szczegóły, bo cały proces jest na wstępnym etapie. Wśród potencjalnych inwestorów wymienia się: Centerbridge, Apollo Global Management, Apax i AnaCap. Dotychczas wszystkie miały doświadczenie w przejmowaniu spółek z branży finansowej, w tym także w Polsce.

Ekspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha"

PB przypomina że w 2010 roku Apax był typowany do zainwestowania w BZ WBK i Alior Bank. Z kolei AnaCap od trzech lat kontroluje Nest Bank.

Eksperci wskazują, że fundusze mogą być zainteresowane kupnem przecenionych mocno akcji Getina i Idea Banku. Przy zaangażowaniu pewnej kwoty pieniędzy na restrukturyzację i wyprowadzeniu banki na prostą, mogą później sprzedać je z zyskiem. Razem mają kapitały na poziomie 5 mld zł, podczas gdy rynkowa wycena akcji to zaledwie 620 mln zł.

Dla Leszka Czarneckiego byłaby to okazja do wyjścia z inwestycji i spieniężenia udziałów, które od dawna tracą na wartości. Jego portfel akcji Getinu i Idea Banku można szacować obecnie na 300 mln zł, a jeszcze dwa lata temu było to blisko 2 mld zł. Dzięki nim biznesmen regularnie bywał w dziesiątce najbogatszych Polaków. Teraz pozostały mu po tym tylko wspomnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: getin noble bank, gnb, idea bank, leszek czarnecki, przejęcie, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-01-2019

takie faktySBecki kapuś Czarnecki sam swój biznes rozłożył i teraz głupich szuka, którzy uwierzą, że to nie jego wina

28-01-2019

replikantPiS kupi za nasze i pod płaszczykiem repolonizacji rozda swoim. Potem okaże się, że to złodzieje i pan Jarosław obwieści sukces w ściganiu swoich … Czytaj całość

28-01-2019

ZGROZA80% biznesu w Polsce, to antypolskie złodziejstwo rodem z SB = bieda i zacofanie i ponad 3 miliony wypędzonych z III RP Polaków

Rozwiń komentarze (66)