Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czarnecki może przebierać w ofertach. Są chętni na banki biznesmena

66
Podziel się

Kupić tanio, sprzedać drogo. Taka strategia może przyświecać funduszom inwestycyjnym, które chcą kupić banki od Leszka Czarneckiego. Wymienia się co najmniej kilka podmiotów.

Leszek Czarnecki ma chętnych na swoje akcje.
Leszek Czarnecki ma chętnych na swoje akcje. (East News)
bDKmoqWd

W połowie stycznia Getin Noble Bank i Idea Bank poinformowały o zamiarze połączenia. Taka operacja ma w efekcie powołać do istnienia instytucję, której aktywa sięgną 78,7 mld zł. Wiele wskazuje na to, że ma to być przygotowanie pola do sprzedaży banków przez ich głównego właściciela Leszka Czarneckiego.

Bankami biznesmena interesuje się co najmniej pięć funduszy inwestycyjnych. O konkretnych ofertach została już poinformowana Komisja Nadzoru Finansowego - donosi Puls Biznesu.

bDKmoqWf

Na razie nie znane są żadne szczegóły, bo cały proces jest na wstępnym etapie. Wśród potencjalnych inwestorów wymienia się: Centerbridge, Apollo Global Management, Apax i AnaCap. Dotychczas wszystkie miały doświadczenie w przejmowaniu spółek z branży finansowej, w tym także w Polsce.

Zobacz także: Ekspert o pogarszającej się sytuacji Idea Banku i Getina. "Mają trochę pecha"

PB przypomina że w 2010 roku Apax był typowany do zainwestowania w BZ WBK i Alior Bank. Z kolei AnaCap od trzech lat kontroluje Nest Bank.

bDKmoqWl

Eksperci wskazują, że fundusze mogą być zainteresowane kupnem przecenionych mocno akcji Getina i Idea Banku. Przy zaangażowaniu pewnej kwoty pieniędzy na restrukturyzację i wyprowadzeniu banki na prostą, mogą później sprzedać je z zyskiem. Razem mają kapitały na poziomie 5 mld zł, podczas gdy rynkowa wycena akcji to zaledwie 620 mln zł.

Dla Leszka Czarneckiego byłaby to okazja do wyjścia z inwestycji i spieniężenia udziałów, które od dawna tracą na wartości. Jego portfel akcji Getinu i Idea Banku można szacować obecnie na 300 mln zł, a jeszcze dwa lata temu było to blisko 2 mld zł. Dzięki nim biznesmen regularnie bywał w dziesiątce najbogatszych Polaków. Teraz pozostały mu po tym tylko wspomnienia.

bDKmoqWm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKmoqWG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
replikant
2 lata temu
PiS kupi za nasze i pod płaszczykiem repolonizacji rozda swoim. Potem okaże się, że to złodzieje i pan Jarosław obwieści sukces w ściganiu swoich przestępców. Nikt tylko nie będzie wiedział gdzie podziały się pieniądze, a swoi złodzieje po dwóch miesiącach wyjdą na wolność.
bbb
2 lata temu
glapiński i bierecki rechoczą z łatwowiernych.
ZGROZA
2 lata temu
80% biznesu w Polsce, to antypolskie złodziejstwo rodem z SB = bieda i zacofanie i ponad 3 miliony wypędzonych z III RP Polaków
bDKmoqWH
Taka prawda
2 lata temu
Chciał przejąć rynek windykacyjny w Polsce to za to pozbawią go banków...
ANNA
2 lata temu
TEN PRZEKRET POWINIEN JUZ DAWNO SIEDZIEC TAK JAK I KULCZYK A NIE LODY DALEJ KRECIC NA NAIWNYCH POLAKACH
...
Następna strona