Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Abris sprzedaje właściciela marki Cargounit na rzecz Funduszu Trójmorza

0
Podziel się:

Abris wraz z założycielami Jackiem Szczegodzińskim, Arkadiuszem Ignasiakiem oraz Piotrem Ignasiakiem sprzedaje spółkę Industrial Division, działającą pod marką Cargounit - polskiego lidera na rynku wynajmu lokomotyw w Europie Środkowej - na rzecz Funduszu Inwestycyjnego Three Seas Initiative Investment Fund, podał Abris. Jest to pierwsza inwestycja Funduszu Trójmorza.

Abris sprzedaje właściciela marki Cargounit na rzecz Funduszu Trójmorza
(pixabay.com)

"Cargounit przez ostatnie 4,5 roku dynamicznie rozwijał się pod skrzydłami Abris Capital Partners, niezależnej firmy zarządzającej funduszami private equity inwestującymi w Europie Środkowej. W ramach umowy podpisanej we wtorek 20 października 2020 roku nowym właścicielem Cargounit zostanie Fundusz Inwestycyjny - Three Seas Initiative Investment Fund, wspierany przez doradców Amber Infrastructure Group" - czytamy w komunikacie.

Cargounit to największa polska firma zajmująca się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowej, a także jeden z największych tego typu podmiotów w Europie. Spółka obecna jest na rynku od 2003 roku.

Abris CEE Mid-Market Fund II zainwestował w Cargounit w połowie 2016 roku, przejmując od założycieli jego większościowy pakiet udziałów.

"Dzięki doskonałej współpracy założycieli, zarządu i inwestora udało się zrealizować ambitne plany zwiększenia skali działalności firmy w postaci wzrostu przychodów i skali floty ponad trzykrotnie, między innymi poprzez wzmocnienie zespołu, czy zbudowanie stabilnego portfela klientów z rynku kolejowych przewozów towarowych. Cieszymy się, że osiągnięte rezultaty nie tylko zapewniły spółce długoterminowe zaufanie klientów, ale w pełni potwierdziły słuszność wybranej przez nas strategii biznesowej. Mamy pewność, że zarząd z nowym właścicielem będzie mógł kontynuować dynamiczny wzrost w Polsce i regionie Europy Środkowej" - skomentował partner w Abris Capital Partners Edgar Koleśnik, cytowany w komunikacie.

Współzałożyciele Cargounit, Piotr Ignasiak, Jacek Szczegodziński oraz Arkadiusz Ignasiak wyrazili przekonanie, że firma trafia w bardzo dobre ręce, a nowy inwestor znacznie wzmocni jej możliwości rozwojowe oraz ugruntuje silną pozycję na wielu europejskich rynkach, podano także.

"W 2015 roku Cargounit dysponował 64 lokomotywami, dziś posiada ich blisko 180. Lokomotywy w czarno-czerwonych barwach spółki jeżdżą po torach dla największych krajowych i zagranicznych przewoźników kolejowych. Z kompleksowych usług oferowanych przez Cargounit korzystają między innymi przewoźnicy z branży paliwowej, chemicznej, materiałów budowlanych i ładunków intermodalnych oraz produktów dla sektora motoryzacyjnego. To pokazuje skalę działalności oraz drogę intensywnego rozwoju, jaką spółka przeszła w ostatnim czasie" - podsumował partner w Abris Capital Partners Wojciech Łukawski.

Abris Capital Partners to niezależna firma zarządzająca funduszami private equity, które inwestują w Europie Środkowej. Aktywa pod zarządem Abris Capital Partners to ponad 1,2 mld euro. Fundusze Abris od ponad 10 lat inwestują w lokalne firmy średniej wielkości. Wartość zaangażowania finansowego Abris w takie podmioty to najczęściej 30-70 mln euro, z nastawieniem na zakup większościowego udziału w spółce. Czas zaangażowania w inwestycję wynosi średnio od 3 do 5 lat.

Fundusze Abris zrealizowały w ciągu minionej dekady ponad 26 inwestycji w Polsce i w Europie Środkowej. W Polsce były to m.in.: Siódemka, Novago, Masterlease oraz Alumetal. Aktualnie prowadzone projekty inwestycyjne Abris w Polsce to m.in.: Graal, Dot2Dot, Velvet Care, WDX, ITP oraz CADM.

Wiosną prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Beata Daszyńska-Muzyczka zapowiadała w rozmowie z ISBnews, że Fundusz Trójmorza, którego BGK jest inicjatorem, współzałożycielem i głównym inwestorem, ogłosi swoją pierwszą inwestycję jeszcze w tym roku.

Akt założycielski Funduszu został podpisany w maju 2019 r. z inicjatywy BGK i we współpracy z rumuńskim EximBankiem. We wrześniu br. do Funduszu dołączyła Estonia i Łotwa. Wcześniej w październiku br. BGK podniósł swoje zaangażowanie w Fundusz o 250 mln euro. Łącznie akcjonariusze zaangażowali się w Fundusz na poziomie ponad 800 mln euro.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)