Notowania

Afera KNF. Prezes Glapiński zaprzecza, aby znał i rekomendował radcę Kowalczyka do GPW

NBP nie rekomendował do rady nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych radcę Grzegorza Kowalczyka, przekonuje prezes Adam Glapiński. Nazwisko radcy pada podczas propozycji korupcyjnej Maraka Chrzanowskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski chciał, aby Leszek Czarnecki zatrudnił radcę Grzegorza Kowalczyka w swoim banku za pensję 40 mln zł w ciągu 3 lat. To miało zapewnić spokój Getin Noble Bankowi. Po nagranej przez Czarneckiego propozycji korupcyjnej przewodniczącego KNF, bankier wraz z Markiem Chrzanowskich udali się do gabinetu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Po dwóch miesiącach od publikacji "Gazety Wyborczej" i ujawnieniu taśm, prezes Narodowego Banku Polskiego, odpowiedział dziennikowi na pytania o radcę Kowalczyka. Premier Morawiecki, 16 listopada, poinformował, że ów radca wszedł do rady nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych w 2017 roku rekomendowany przez NBP.

"Afera KNF nie buduje dobrego wizerunku Polski za granicą". Steinhoff zaniepokojony:

Prezes Glapiński w odpowiedzi dla "Wyborczej" zaprzecza znajomości z radcą Kowalczykiem i zaznacza, że ani on jako prezes, ani Narodowy Bank Polski nie rekomendował radcy do GPW. "Nie znałem i nigdy nie poznałem radcy prawnego Grzegorza Kowalczyka" – napisał i podkreślił, że nigdy z nim nie współpracował.

Szef NBP nie odniósł natomiast do ustaleń "Wyborczej” dotyczących zeznań Marka Chrzanowskiego, który w prokuraturze miał zeznać, iż to Glapiński miał zainicjować spotkanie szefa KNF z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim. Jego biuro prasowe wyjaśniło, że prezes Glapiński "złożył stosowne wyjaśnienia" w prokuraturze i "w związku z trwającym postępowaniem NBP nie może udzielać informacji w tej sprawie" - informuje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-01-2019

DanonGaplinski kolejny kłamca partii rządzącej!!! Niedługo w tym kraju zabraknie dla nich kasy

25-01-2019

aresznał za to i to bardzo dobrze chrzanowskiego który zaczyna sypać

25-01-2019

wdzięczny naródDziękujemy kaczyniakowi za sprowadzenie prezesa z Mongolii.

Rozwiń komentarze (316)