Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Akcje PKP Cargo wyraźnie zmieniają wartość

10
Podziel się:

PKP Cargo zyskuje na giełdzie 4,5-6,5 proc. Nie do końca wiadomo, co wywołało reakcję inwestorów, ale wcześniej spółka zapowiedziała poważne ruchy kadrowe. Kłopoty finansowe sprawiają, że 30 proc. załogi może zostać zwolniona lub zostać wysłana na urlop.

Akcje PKP Cargo wyraźnie zmieniają wartość
PKP Cargo zamierza zwolnić część pracowników (Licencjodawca, Flickr, Paul Smith)

Notowania PKP Cargo w ciągu ostatniego tygodnia zmieniały się w niewielkim zakresie. Również w ujęciu miesięcznym zmiana jest dość niewielka. W ujęciu kilkudniowym wyraźnie widać jednak zmianę. W poniedziałek po południu notowania kontrolowanej przez Skarb Państwa spółki zyskały ponad 5,65. Osiągnęły wartość ponad 13 zł. W następnych minutach wzrost nieco wyjamował - osiągnął wartość ok. 4,5 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie

PKP Cargo rośnie na giełdzie

Nie do końca wiadomo, co jest przyczyną zmiany. Wiadomo jednak, że kilka godzin wcześniej spółka wydała istotny komunikat. Jak już pisaliśmy, PKP Cargo zamierza od 1 czerwca czasowo zwolnić część pracowników z obowiązku świadczenia pracy.

Cytowany w komunikacie spółki p.o. prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka, wyjaśnił, że jedną z przyczyn podjęcia takich działań jest znaczący spadek przewozów kolejowych i utrzymująca się negatywna tendencja w tym zakresie w stosunku do roku ubiegłego. A także spadek wpływów. Jest to równoznaczne z wystąpieniem okresowych trudności finansowych - podkreślił Wojewódka.

Nawet 30 proc. pracowników PKP Cargo odesłanych na urlop

Przewoźnik zakłada, że skierowaniem na tzw. nieświadczenie pracy może zostać objętych nawet do 30 proc. ogółu pracowników. W poniedziałek rozpoczęto analizy na poziomie poszczególnych jednostek organizacyjnych - zaznaczył Wojewódka.

PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Jako Grupa oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski.

Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Polski oraz Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. PKP Cargo to spółka akcyjna, największym pojedynczym akcjonariuszem jest PKP, które posiada 33,01 proc. akcji.

W 2023 r. PKP Cargo osiągnęło zysk netto w wysokości 82,10 mln zł, wobec 148 mln zł w 2022 r. Tymczasem przychody z działalności operacyjnej osiągnęły 5,55 mld zł, wobec 5,49 mld zł w 2022 r

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Kolejarz
2 tyg. temu
Zmniejszyć administrację w centrali o 50%.Obecnie administracja jest większa od całej administracji zakładów spółki nie wspomnę o uposażeniach zwłaszcza dyrektorów biur i członków zarządu ( szczególnie niezatapialny z zawodu prezes lub dyrektor)
Bezsens
3 tyg. temu
W 2008 pkp cargo dostało karę za monopol… teraz wszystkie spółki państwowe znów mają pod górkę, a przecież miało być lepiej! … dziwne to i bez sensu
tom
4 tyg. temu
Dziekujemy ci Tfusku , niszczenie Polskich firm czas zaczac.
Ustawiacz b.....
miesiąc temu
Związki zawodowe. mistrzów kolesiów stworzyli tylko po co zarabiają o połowę więcej niż manewrowi a przykładem jest stacja Medyka 8 godzin i do domu a kasa godna bo są na wskaźniku
Rew..
miesiąc temu
Powinna być głęboka restrukturyzacja ponieważ za dużo jest zatrudnionych pracowników nie związanych z przewozami.