Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Amerykański gaz PGNiG odsprzedało Ukraińcom. Jeszcze nie wypłynął do Świnoujścia

113
Podziel się:

PGNiG kupiło ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA. Nie trafi jednak do polskich kuchenek. Po regazyfikacji gaz został odsprzedany ukraińskiej firmie.

W listopadzie do Świnoujścia wpłynie transport gazu dla Ukrainy
W listopadzie do Świnoujścia wpłynie transport gazu dla Ukrainy (Youtube.com)

Metanowiec z zakupionym ładunkiem przypłynie do Terminalu LNG w Świnoujściu na początku listopada 2019 roku. Skroplony gaz ziemny po regazyfikacji wtłoczony zostanie do polskiego systemu przesyłowego, a następnie przekazany na Ukrainę przez graniczne połączenie gazociągowe w Hermanowicach. Odbiorcą będzie firma Energy Resources of Ukraine (ERU). Dostawa będzie realizowana do końca 2019 - podało PGNiG.

- Mamy możliwość zakupu LNG na konkurencyjnych warunkach od wiarygodnych dostawców z całego świata. Dysponujemy również całą przepustowością w terminalu w Świnoujściu - powiedział prezes Piotr Woźniak, informując, że w przyszłym roku oczekuje 39 dostaw. - To czyni z PGNiG naturalnego partnera do współpracy na rzecz budowy nowoczesnego i bezpiecznego rynku gazu w naszej części Europy. Kilkuletnia współpraca z naszymi partnerami z ukraińskiego ERU jest tego najlepszym dowodem - dodał.

Jak podkreślił, jedynym obecnie ograniczeniem w rozwinięciu eksportu na Ukrainę na jeszcze szerszą skalę jest przepustowość gazociągów w Polsce na kierunku Śląsk - Podkarpacie.

Zobacz też: Dodatkowe 1,5 mld m3 gazu rocznie za kilka lat. PGNiG wydobędzie gaz ze złóż węgla

- Oczekujemy na rozbudowę przepustowości tych gazociągów najpóźniej w 2021 roku - dodał.

W 2016 roku LNG stanowiło w całej strukturze importu ok. 8,5 proc., w 2018 roku było to już ponad 20 proc. Od rozpoczęcia działalności terminalu w Świnoujściu PGNiG odebrało już blisko 70 ładunków LNG o łącznym wolumenie ok. 7,5 mld m.sześc. po regazyfikacji.

Coraz więcej ładunków przypływa do Polski z USA. Podczas gdy w 2018 roku PGNiG przyjęło jedną dostawę spotową amerykańskiego LNG, do końca sierpnia, w 2019 roku odebrało już cztery dostawy spotowe, a ponadto jedną w ramach kontraktu średnioterminowego oraz jedną w ramach kontraktu długoterminowego.

- Zakontraktowaliśmy ten wolumen, aby wprowadzić go do systemu i przechowywać go w celu późniejszego dostarczenia konsumentom w sezonie zimowym. W ten sposób przyczyniamy się do bezpieczeństwa energetycznego kraju w czasie niepewnej i szczególnie ryzykownej zimie przełomu 2019 i 2020 - powiedział dyrektor ERU Trading Yaroslav Mudryy.

Jednocześnie dodał, że Ukraina nie musi być ostatnim miejscem docelowym amerykańskiego LNG.

- Gaz ten może być z powodzeniem dostarczany do krajów takich, jak Węgry, Rumunia, a nawet Mołdawia - dodał.

PGNiG i ERU współpracują od kilku lat. W sierpniu 2016 roku PGNiG zrealizował eksport gazu na Ukrainę, gdzie odbiorcą była właśnie ukraińska firma. W przeszłości obie firmy dostarczały wspólnie gaz ziemny na potrzeby własne ukraińskiego operatora sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(113)
666
3 lata temu
Ja już z ukrainą interesów nie robię. Po ostatnim numerze zamiast zapłacić to jeszcze mnie policju straszyli. Sam wezwałem patrol,zwinęli ich od ręki. Do tego okazało się że mieli zasądzony deport. Można by rzec Bon voyage...
KAM22
3 lata temu
KUPUJEMY DROGO GAZ OD USA JESZCZE KUPMY NAJDROSZY GAZ NA SWIECIE Z NORWEI I BĘDZIEMY MIELI KONKURĘCYJNĄ GOSPODARKE DLACZEGO NIE POWIEDZĄ PO ILE KUPUJĄ GAZ OD USA DLACZEGO PO NIE DOMAGA SIĘ ODTAJNIENIA KONTRAKTU CZEGO ONI SIĘ BOJĄ ALBO GRAJĄ W TEJ SAMEJ ZAKŁAMANEJ DRUZYNIE
KAM22
3 lata temu
TERAZ WIECIE DLACZEGO Z MOCARSTWA OD O MORZA DO MORZA STALIŚMY SIĘ PAŃSTWEM KOLOIALNYM PRZEZ GŁUPOTE WŁADZY A PIS TEST TEGO DOWODEM
AS
3 lata temu
Wezmą, ale wątpię czy ZAPŁACĄ
antybanderowi...
3 lata temu
Banderownia upaińska ,,kupuje,, gaz a czym płaci?
...
Następna strona