Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

APS Energia: Produkcja magazynów energii z WB Electronics możliwa w II poł. roku

0
Podziel się:

Podpisanie umów w sprawie wspólnego przedsięwzięcia z WB Electronics możliwe jest na przełomie I/ II kw. br., a rozpoczęcie produkcji magazynów energii w ramach tego projektu - w II połowie roku, poinformował ISBnews prezes APS Energia Piotr Szewczyk.

APS Energia: Produkcja magazynów energii z WB Electronics możliwa w II poł. roku
(Flickr)

"Jeśli nie dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń, to uwzględniając czas na proces due diligence spółki ENAP oraz negocjacje cenowe, sądzę, że podpisanie umów inwestycyjnych może nastąpić na przełomie I i II kw. tego roku" - powiedział Piotr Szewczyk w rozmowie z ISBnews.

Prezes APS Energii wyjaśnił, że projekt w sensie prawnym jest akwizycją, natomiast realnie łączy on dwa organizmy i ich kompetencje.

WB Electronics ma technologię pakietowania ogniw litowo-jonowych, zbliżoną do technologii Tesli. Natomiast APS Energia posiada technologię przetwarzania energii na różnych poziomach mocy, w tym tych dużych, w sytuacjach, w których magazyny energii byłyby stosowane w energetyce zawodowej czy zakładach przemysłowych. Chodzi o duże systemy kontenerowe, w których zabudowana jest bateria i systemy przetwarzania energii.

"Doświadczenie w tej dziedzinie też mamy, kilka instalacji magazynów energii w Polsce i za granicą już wykonaliśmy" - podkreślił prezes.

Produkcja we współpracy z WB Electronics może rozpocząć się w II połowie tego roku.

"Wytwarzanie magazynów energii będzie się odbywać w ramach ENAP-u. Chcemy je sprzedawać przede wszystkim w Polsce, ale też w krajach, w których mamy spółki zależne i bardzo dobrą pozycję rynkową. Już teraz mamy dużo zapytań. Wiele obiecujemy sobie po Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, w tym po Egipcie - gdzie, gdyby nie pandemia, mielibyśmy już funkcjonującą spółkę" - wskazał Szewczyk.

Dodał, że kolejnym zastosowaniem magazynów energii jest ich użycie w małych generatorach atomowych, tj. 10-100 MW, które nie mogą pracować jałowo. Spółka ma już zapytania z firm, które produkują lub zamierzają produkować takie generatory.

Realizacja wspólnego przedsięwzięcia będzie się wiązała z nakładami inwestycyjnymi APS Energia, m.in. na gniazda produkcyjne. Większe inwestycje zaplanowano na kolejne lata.

"Na początku nie będą potrzebne bardzo duże nakłady. Mamy halę w ENAP-ie, która jest do wykorzystania i ona wystarczy na rok-półtora, później będziemy chcieli zbudować kolejne pomieszczenia produkcyjne na posiadanej działce w Kozienicach. W perspektywie mamy plan pięciokrotnego powiększenia powierzchni produkcyjnej w ENAP-ie" - powiedział prezes.

Zarówno APS Energia, jak i WB Electronics są przekonane, że rynek magazynów energii będzie się rozwijał.

"Perspektywy rynku magazynów energii wyglądają bardzo dobrze. Muszą one iść w parze z rozwojem odnawialnych źródeł energii, a regulacje pojawiające się w Polsce od początku tego roku ewidentnie o tym świadczą" - podsumował Szewczyk.

APS Energia podała wcześniej, że podpisała z WB Electronics list intencyjny w sprawie możliwej sprzedaży większościowego pakietu akcji ENAP (50% + 1 akcja) oraz nawiązania współpracy biznesowej i kapitałowej w obszarze produkcji systemów do magazynowania energii.

APS Energia jest producentem i dostawcą przemysłowych systemów zasilania awaryjnego. Głównymi klientami APS są spółki z sektora energetycznego oraz nafty i gazu zarówno w kraju, jak i za granicą. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2015 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 134,76 mln zł w 2019 r.

Kamila Wajszczuk

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)