Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Autobusy Ursusa wykluczone z przetargu. Czarne chmury nad producentem

133
Podziel się

Nie dość, że Ursus jest w kiepskiej sytuacji, to jeszcze jego spółce zależnej odebrano grant. Nie będzie pieniędzy na opracowanie pojazdu nieemisyjnego.

Ursus w czasie dobrej koniunktury rozwijał biznes pojazdów elektrycznych
Ursus w czasie dobrej koniunktury rozwijał biznes pojazdów elektrycznych (WP.PL, Materiały prasowe)
bEaqLEjp

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wykluczyło konsorcjum Ursus Bus i odrzuciło jego ofertę w postępowaniu o udzielnie zamówienia publicznego. Chodzi o opracowanie i dostawę wzoru innowacyjnych pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego.

"Powodem ww. stanowiska zamawiającego jest niedostarczenie przez konsorcjum Ursus Bus wszystkich wymaganych oświadczeń i dokumentów, potwierdzających brak podstaw wykluczenia" - podaje spółka. NCBiR unieważnił postępowanie - podano w komunikacie.

Ursus rozważa podjęcie działań odwoławczych. Gra toczy się o kontrakt nawet na 1082 autobusy elektryczne i trudno taką okazję odpuścić. Tym bardziej, że Ursus przymierza się do sprzedaży Ursus Bus. Nie ma wyjścia, bo tylko wyprzedaż majątku może uratować byt spółki.

bEaqLEjr

Zobacz też: Nino o biznesie: Ursus dopuszcza inwestora zewnętrznego – „w Warszawie tylko biuro handlowe”.

3 czerwca Ursus dostarczył wymaganą dokumentację, ale tylko w części. NCBiR poinformowało o brakach formalnych i oczekiwało na uzupełnienie do 7 czerwca. Ursus prosił o dłuższy czas - centrum się nie zgodziło.

W pierwszym etapie firma miała dostać 2,5 mln zł na opracowanie dokumentacji 12-metrowego pojazdu. W drugim etapie 4,85 mln zł miało trafić do Ursusa za prototyp. Wreszcie w trzecim etapie wraz z kwotą 15 mln zł miało pojawić się zamówienie na trzy rodzaje pojazdów 10-, 12- i 18-metrowych.

bEaqLEjx

Ursus bije się o przetarg, ale trzeba pamiętać, że z siedmiu firm, które złożyły w nim oferty wstępne, zrezygnowały cztery, a w ostatniej fazie z Ursusem konkurowały tylko Autosan, który elektrobusów nie produkuje oraz Politechnika Śląska, która nie produkuje nawet autobusów. Zrezygnował m.in. Solaris i Volvo. Determinacja Ursus Bus być może bierze się z faktu, że sama firma ma być sprzedana.

Na początku kwietnia podano informację, że wygasła wstępna umowa sprzedaży. Kłopoty z zamówieniem publicznym mogły być tego powodem. Sprzedaż Ursus Bus oznacza przetrwanie samego Ursusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEaqLEjS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(133)
Bolek
2 lata temu
Ursus upadł w 2005 roku zakłady w warszawie rozprzedano a firma z lulina wykupiła se prawa do nazwy i klepią w chinah ciągniki i sprowadzają do polski aby składać.
Apo
2 lata temu
właśnie to mnie dziwi w Polsce już od dawna. W Niemczech zamówienia publiczne realizują niemieckie firmy, dlaczego polskie zamówienia publiczne też są realizowane przez niemieckie firmy. Czemu pieniędzmi z podatków Polaków nie Niemców wspieramy zagraniczne konsorcja. Tego typu działania to klasyka z działania republik bananowych.
mtuwim
2 lata temu
Czy ncbir to Nieupowaznione centrum Burzenia i rozkladu? Teraz bedzie nowy przetarg z warunkami odpowiadajacymi Solarisowi?
bEaqLEjT
Konfederat
2 lata temu
To jest tak jak Żydzi rządzą Polską. Kiedy ten motloch polski zrozumie że trzeba ich pogonic do ich ziemi obiecanej która obiecał im ich Bóg. Jahw w ich mniemaniu a przecież to nikt inny jak SATANA.
zcx
2 lata temu
Na interesach z PIS zarabia tylko jedna strona, PIS.
...
Następna strona