Notowania

Autobusy Ursusa wykluczone z przetargu. Czarne chmury nad producentem

Nie dość, że Ursus jest w kiepskiej sytuacji, to jeszcze jego spółce zależnej odebrano grant. Nie będzie pieniędzy na opracowanie pojazdu nieemisyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Ursus w czasie dobrej koniunktury rozwijał biznes pojazdów elektrycznych (Fot: Materiały prasowe)

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wykluczyło konsorcjum Ursus Bus i odrzuciło jego ofertę w postępowaniu o udzielnie zamówienia publicznego. Chodzi o opracowanie i dostawę wzoru innowacyjnych pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego.

"Powodem ww. stanowiska zamawiającego jest niedostarczenie przez konsorcjum Ursus Bus wszystkich wymaganych oświadczeń i dokumentów, potwierdzających brak podstaw wykluczenia" - podaje spółka. NCBiR unieważnił postępowanie - podano w komunikacie.

Ursus rozważa podjęcie działań odwoławczych. Gra toczy się o kontrakt nawet na 1082 autobusy elektryczne i trudno taką okazję odpuścić. Tym bardziej, że Ursus przymierza się do sprzedaży Ursus Bus. Nie ma wyjścia, bo tylko wyprzedaż majątku może uratować byt spółki.

Zobacz też: Nino o biznesie: Ursus dopuszcza inwestora zewnętrznego – „w Warszawie tylko biuro handlowe”.

3 czerwca Ursus dostarczył wymaganą dokumentację, ale tylko w części. NCBiR poinformowało o brakach formalnych i oczekiwało na uzupełnienie do 7 czerwca. Ursus prosił o dłuższy czas - centrum się nie zgodziło.

W pierwszym etapie firma miała dostać 2,5 mln zł na opracowanie dokumentacji 12-metrowego pojazdu. W drugim etapie 4,85 mln zł miało trafić do Ursusa za prototyp. Wreszcie w trzecim etapie wraz z kwotą 15 mln zł miało pojawić się zamówienie na trzy rodzaje pojazdów 10-, 12- i 18-metrowych.

Ursus bije się o przetarg, ale trzeba pamiętać, że z siedmiu firm, które złożyły w nim oferty wstępne, zrezygnowały cztery, a w ostatniej fazie z Ursusem konkurowały tylko Autosan, który elektrobusów nie produkuje oraz Politechnika Śląska, która nie produkuje nawet autobusów. Zrezygnował m.in. Solaris i Volvo. Determinacja Ursus Bus być może bierze się z faktu, że sama firma ma być sprzedana.

Na początku kwietnia podano informację, że wygasła wstępna umowa sprzedaży. Kłopoty z zamówieniem publicznym mogły być tego powodem. Sprzedaż Ursus Bus oznacza przetrwanie samego Ursusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: autobusy elektryczne, ursus, urs, giełda, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-06-2019

sdfdzis rzad niszczy POLSKI przemysł

11-06-2019

Witold57Może Morawiecki odkupi i uratuje Ursus. Przecież tak głoszą że dawne sprzedane firmy powracają do macierzy.

11-06-2019

CvqPewnie nie weszli w układy z mafią , to ich zniszczą.

Rozwiń komentarze (133)