Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Aviva na sprzedaż? Polska część biznesu szacowana na 2 mld euro

23
Podziel się

Pod koniec lutego może rozstrzygnąć się przyszłość Avivy w Polsce. Nieoficjalnie mówi się o zmianie właściciela jednej z największych grup ubezpieczeniowo-finansowych. Nowy inwestor musiałby wyłożyć około 9 mld zł.

Aviva na sprzedaż? Polska część biznesu szacowana na 2 mld euro
Aviva może mieć w krótce nowego właściciela. (pixabay.com)
bDKromUR

Na polskim rynku ubezpieczeniowym może dojść do dużych przetasowań. Grupa Aviva (dawniej Commercial Union), która obsługuje 3,5 mln klientów i zarządza aktywami o wartości około 50 mld zł, może być wystawiona na sprzedaż.

"Aviva ustaliła na luty termin sprzedaży swoich biznesów we Francji i Polsce za łączną kwotę 6,6 mld dolarów" - donosi agencja Reuters, powołując się na swoje źródła zbliżone do sprawy.

bDKromUT

Na oferty ze strony potencjalnych inwestorów Brytyjczycy mają czekać do 26 lutego. Nieoficjalnie mówi się, że francuska część Avivy może być wyceniana na około 3,5 mld euro, a polska na 2 mld euro. Według obecnego kursu wspólnej waluty daje to blisko 9 mld zł.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Aviva oficjalnie nie potwierdziła, ani nie zdementowała tych doniesień. Choć Brytyjczycy potwierdzają, że trwają analizy różnych opcji strategicznych. Milczą też potencjalni gracze, którzy mogliby przejąć biznes. Wśród nich wymienia się Allianz, Generali lub Nationale-Nederlanden.

bDKromUZ

Do finalizacji transakcji - według informacji Reutersa - mogłoby dojść do końca marca.

Wyjście z polskiego i francuskiego rynku miałoby pozwolić na pozyskanie kapitału i skupienie się na działalności na głównych rynkach Avivy, czyli w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii.

Kluczowym obszarem działalności grupy są indywidualne ubezpieczenia na życie i długoterminowe inwestycje. Aviva w Polsce jest częścią międzynarodowej grupy - szóstej instytucji ubezpieczeniowej na świecie i pierwszej w Wielkiej Brytanii pod względem przychodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKromVu
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Ofca
miesiąc temu
Jak na rynku zostanie tylko PZU i jej spolki to sie ludzie obudza z cenami.
Byku
miesiąc temu
Ale czemu się tu dziwić kluczem jest słowo Brexit. Trzeba było by tworzyć centra zarządzania na rynku EU. Do tego pewno transfer zysków poza EU czyli do UK zapewne jest trudniejsze. Więc logiczny ruch.
Wilczek
miesiąc temu
tak to jest jak się najpierw pisze o potem myśli i czyta nieuważnie
bDKromVv
Jest dramat
miesiąc temu
Biorąc pod uwagę chaos w kraju oraz jak rośnie zadłużenie nie dziwne. Nasze dzieci będą prosić chinczykow czy innych o pracę.
Lepszy sort.
miesiąc temu
I dobrze . Zbudujemy nasze polskie, pisowskie fabryki, firmy, które staną się taka samo silne jak za czasów PRL. A wszystkie polskie znacjonalizujemy, aby lepiej je zarządzać i zbudować z nich potęgi na miarę światową.
...
Następna strona