Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Bank Millennium na liście obserwacyjnej. Przez problemy z kredytami frankowymi

58
Podziel się:

Agencja Fitch przygląda się niepewnej sytuacji Banku Millennium i ostrzega, że może ściąć jego rating. Bank ciągle nie rozwiązał problemu kredytów frankowych, co może się wiązać z dużymi kosztami.

Bank Millennium na liście obserwacyjnej. Przez problemy z kredytami frankowymi
Nad Bankiem Millennium wiszą czarne chmury związane z kredytami frankowymi. (mat. prasowe, Bank Millennium)

Fitch, czyli jedna z trzech największych na świecie agencji ratingowych, umieściła kilka rodzajów ratingów Banku Millennium na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. To swego rodzaju ostrzeżenie, że w przyszłości ocena wiarygodności banku może zostać obniżona.

Te oceny uważnie śledzą m.in. inwestorzy, którzy na tej podstawie podejmują decyzję np. o lokowaniu pieniędzy w akcjach danej spółki lub inne instytucje, które chcą sprawdzić wiarygodność konkretnej firmy.

"Działania dotyczące ratingu odzwierciedlają pogląd Fitch, że ryzyka odnoszące się do historycznych zaangażowań w kredyty hipoteczne w walutach wzrosły od naszego ostatniego przeglądu ratingu banku" - czytamy w komunikacie agencji.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Belka komentuje pomysły rządzących

To oznacza, że eksperci Fitch z coraz większym niepokojem patrzą na rozwój sytuacji wokół problemu frankowiczów. A tego typu kredytów walutowych Millennium w przeszłości udzielił sporo.

Frankowicze coraz śmielej wchodzą na drogę sądową z bankiem i podważają zapisy umów kredytowych sprzed lat. W przyszłym tygodniu na temat niektórych kontrowersyjnych zapisów wypowie się Sąd Najwyższy. Banki też coraz poważniej rozważają możliwość masowego przewalutowania takich kredytów.

"Ostateczny wpływ finansowy jest wysoce niepewny, ale niektóre rodzaje ryzyka, które mogą zmaterializować się w ciągu kilku najbliższych miesięcy, mogą skutkować znaczącymi stratami dla banków na ich walutowych portfelach hipotecznych. W przypadku [...] Millennium wpływ tych strat na pozycję kapitałową może być na tyle wysoki, aby skutkować negatywnym działaniem w odniesieniu do ratingów w bliskim terminie'" - ostrzega Fitch.

Agencja wskazała, że usunie Millennium z listy obserwacyjnej, gdy rozmiar potencjalnych strat będzie lepiej znany. Argumentuje, że zdecydują o tym orzeczenia Sądu Najwyższego oraz ostateczne decyzje podjęte przez banki odnośnie do ich udziału w programie dotyczącym ugód z frankowiczami.

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na giełdzie w Warszawie. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(58)
mon
rok temu
Braliście kredyty we frankach bo w pln nie mieliście zdolności, skoro jej nie mieliście tzn, ze nie było Was stać. Za darmo to każdy ,by chciał kredyt. Kapitał , a odsetki?
Motocrossek
3 lata temu
Walczcie z bankami! wszyscy wygrywają! ja namówiłem swoich rodziców i z pomocą kancelaria Subigo z łodzi wygrali już sprawę a umowa kredytowa jest unieważniona!
MarrrcinWAW
3 lata temu
Miałem to (nie)szczęście i posiadałem kredyt frankowy w Millennium. Bank przegrał i w pierwszej i w drugiej instancji z kretesem! nadpłacone pieniądze mam już dawno na koncie i ciesze się życiem bez kredytu!!!! POlecam wszystkim
Cąber
3 lata temu
Każdy wiedział jaki brał kredyt i teraz niech ponoszą konsekwencję. Trzeba myśleć trochę. Jak 10 lat temu brałem kredyt hipoteczny to od razu w banku powiedzieli, że w obcej walucie kredyt to duże ryzyko. Także za głupotę trzeba płacić.
Levy
3 lata temu
Czy już wypłacać pieniądze i zamykać konto?
...
Następna strona