Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Bank Millennium na liście obserwacyjnej. Przez problemy z kredytami frankowymi

57
Podziel się

Agencja Fitch przygląda się niepewnej sytuacji Banku Millennium i ostrzega, że może ściąć jego rating. Bank ciągle nie rozwiązał problemu kredytów frankowych, co może się wiązać z dużymi kosztami.

Bank Millennium na liście obserwacyjnej. Przez problemy z kredytami frankowymi
Nad Bankiem Millennium wiszą czarne chmury związane z kredytami frankowymi. (mat. prasowe, Bank Millennium)
bDScYJLp

Fitch, czyli jedna z trzech największych na świecie agencji ratingowych, umieściła kilka rodzajów ratingów Banku Millennium na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. To swego rodzaju ostrzeżenie, że w przyszłości ocena wiarygodności banku może zostać obniżona.

Te oceny uważnie śledzą m.in. inwestorzy, którzy na tej podstawie podejmują decyzję np. o lokowaniu pieniędzy w akcjach danej spółki lub inne instytucje, które chcą sprawdzić wiarygodność konkretnej firmy.

bDScYJLr

"Działania dotyczące ratingu odzwierciedlają pogląd Fitch, że ryzyka odnoszące się do historycznych zaangażowań w kredyty hipoteczne w walutach wzrosły od naszego ostatniego przeglądu ratingu banku" - czytamy w komunikacie agencji.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Belka komentuje pomysły rządzących

To oznacza, że eksperci Fitch z coraz większym niepokojem patrzą na rozwój sytuacji wokół problemu frankowiczów. A tego typu kredytów walutowych Millennium w przeszłości udzielił sporo.

bDScYJLx

Frankowicze coraz śmielej wchodzą na drogę sądową z bankiem i podważają zapisy umów kredytowych sprzed lat. W przyszłym tygodniu na temat niektórych kontrowersyjnych zapisów wypowie się Sąd Najwyższy. Banki też coraz poważniej rozważają możliwość masowego przewalutowania takich kredytów.

"Ostateczny wpływ finansowy jest wysoce niepewny, ale niektóre rodzaje ryzyka, które mogą zmaterializować się w ciągu kilku najbliższych miesięcy, mogą skutkować znaczącymi stratami dla banków na ich walutowych portfelach hipotecznych. W przypadku [...] Millennium wpływ tych strat na pozycję kapitałową może być na tyle wysoki, aby skutkować negatywnym działaniem w odniesieniu do ratingów w bliskim terminie'" - ostrzega Fitch.

Agencja wskazała, że usunie Millennium z listy obserwacyjnej, gdy rozmiar potencjalnych strat będzie lepiej znany. Argumentuje, że zdecydują o tym orzeczenia Sądu Najwyższego oraz ostateczne decyzje podjęte przez banki odnośnie do ich udziału w programie dotyczącym ugód z frankowiczami.

bDScYJLy

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na giełdzie w Warszawie. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDScYJLS
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(57)
Mama
3 tyg. temu
Słyszeliscie o tym? Wyszło wszystko na jaw.. Wyciekły tajne nagrania rozmów polityków z gornej półki o tym całym Koronawirusie. Jestem przerażona tym co oni tam powiedzieli... ciekawe co teraz bedzie.. Jak ktoś nie widział nagrania można wpisać w internet (filmy se⁣⁣cret nied⁣ostepne dl⁣a opin⁣⁣ii publicznej) powinno wyszukac chyba ze zdąrzą juz to zablokowac..
Złotówkowiec
4 tyg. temu
I nadal utrzymują wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych w zł bo zapisali w umowach minimalne oprocentowanie maksymalnego już nie ☹ jakby nie patrzeć zawsze będą wykorzystywać wszystkich kredytobiorców
Feldkurat
4 tyg. temu
Mam tam konto. Ale już nie długo . Niedawno chciałem wziąć kredyt . RRSO wyszło 29%. U konkurencji na taką samą sumę i okres dostałem z RRSO 7,9%. Po prostu nie mogłem uwierzyć . Byłem klientem tych dziadów 9 lat ale to koniec.
bDScYJLT
Victor
4 tyg. temu
Bankstera do Więzienia !
Ggg
4 tyg. temu
I oferują maksymalnie oprocentowano kredyty, w związku z tym uciekam od nich
...
Następna strona