Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Ugody z frankowiczami. Bank Millennium kosztowałoby to 4-5 mld zł

29
Podziel się:

Przewalutowanie kredytów frankowych i zakończenie ciągnącej się od lat batalii z frankowiczami kosztowałoby Bank Millennium od 4 do 5 mld zł. O ile bank i klienci byliby chętni na ugody proponowane przez szefa KNF. Zarząd Millennium przyznaje, że decyzja nie zapadła.

Ugody z frankowiczami. Bank Millennium kosztowałoby to 4-5 mld zł
Bank Millennium podliczył koszty przewalutowania kredytów frankowych. (mat. prasowe, Bank Millennium)

Przed sądami toczy się już kilkadziesiąt tysięcy spraw frankowiczów przeciw bankom i ciągle przybywają nowe pozwy. Banki widzą, że wiele z nich przegrają i w ostatnich miesiącach coraz głośniej mówią o ugodach.

Wcześniej koszty takich masowych ugód PKO BP wyliczył na 6,1-6,7 mld zł, a mBank na 4,7-5,4 mld zł. Teraz głos w sprawie zabrał inny bank, który ma w portfelu wiele kredytów we frankach. Władze Millennium oszacowały, że dla nich ugody oznaczałyby straty na poziomie od 4,1 do 5,1 mld zł.

"Na czas publikacji niniejszego raportu ani zarząd, ani inny organ stanowiący banku nie podjął jakiejkolwiek decyzji dotyczącej wdrożenia niniejszego programu. Jeżeli/kiedy będzie gotowa rekomendacja dotycząca programu, zarząd przedłoży ją radzie nadzorczej oraz walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy, biorąc pod uwagę istotność takiej decyzji oraz jej implikacji" - czytamy w raporcie opublikowanym przez bank.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Wyliczenia te dotyczą rozwiązania, w którym kredyty byłyby dobrowolnie przewalutowane na złote, tak jak gdyby od początku były kredytami złotowymi oprocentowanymi na podstawie odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o marżę historycznie stosowaną do takich kredytów. Ostateczna kwota kosztu dla banku takich ugód zależałaby m.in. od ustalonego kursu przewalutowania.

Zdaniem zarządu banku, ważnymi aspektami, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o potencjalnym wdrożeniu takiego programu, są: po pierwsze korzystna opinia lub przynajmniej brak sprzeciwu ze strony istotnych instytucji publicznych. Ponadto ważne jest wsparcie jego realizacji przez Narodowy Bank Polski.

Zarząd jako istotne czynniki wskazuje też: poziom pewności prawnej umów dotyczących ugody, które byłyby podpisane z kredytobiorcami, poziom wpływu finansowego przed i po opodatkowaniu i konsekwencje kapitałowe dla banku.

Na dzień 31 grudnia 2020 (ostatnio oficjalne dane banku) Millennium miał 5 018 umów kredytowych i dodatkowo 496 umów kredytowych z byłego Euro Banku będących przedmiotem prowadzonych obecnie indywidualnych sporów sądowych z całkowitą wartością roszczeń wniesionych przez powodów wynoszącą 562,4 mln zł oraz 34,3 mln franków szwajcarskich.

Pozostająca do spłaty kwota umów kredytowych w ramach poszczególnych spraw sądowych wyniosła w sumie 1 mld 794 mln zł.

Bank w związku z tymi pozwami musiał utworzyć rezerwy finansowe, żeby dysponować pieniędzmi w przypadku przegranej przed sądem. W sumie mowa o odłożonych blisko 950 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(29)
Dno
rok temu
Wziąłem 220 tysięcy zł niby we franku na 50m2 w którym mieszkam nie na wynajem , spłaciłem już co brałem a mam jeszcze 240 tys do spłaty i wszystkie klauzule abuzywne w umowie jakie bank wymyślił, zaproponowali mi 28 tysięcy zminiejszenia kapitału do spłaty hahhahhhah i przewalutowanie reszty na złotówki po 3,9 , No biznes życia, wystarczy, że Glapa podniesie stopy w złotych i się ugotujesz na nowo .Tylko sad zostaje.
GREG
2 lata temu
A to gnoje nabrali CIRS na CHF i teraz to stratą nazywają. Jakoś klientom nie zaproponowali takich zabezpieczeń tylko ich wystawili na nieograniczone ryzyko a sami jeszcze ukryli dodatkowa marżę w spread ze swojej tabelki i to ich zgubiło bo są to zapisy abuzywne i poległy w sądzie.
Got
2 lata temu
Straty? Chyba utracony zysk, bo straty to mogą sobie ponosić na giełdzie co nas nie obchodzi.
and
2 lata temu
4-5 miliardów by kosztowały ugody. A ile bank zarobił do tego czasu na frankowiczach ?
wow
2 lata temu
wychodzi na to, że ten bank chciałby żeby frankowicze zapłacili więcej o 5 mld za te same kredyty które były by rozliczanie jak zlotówkowe, na których też zarabiają? czyli złotówkowicze za to samo zapłacą 5 miliardów zl mniej? łał
...
Następna strona