Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Ugody z frankowiczami. Bank Millennium kosztowałoby to 4-5 mld zł

25
Podziel się

Przewalutowanie kredytów frankowych i zakończenie ciągnącej się od lat batalii z frankowiczami kosztowałoby Bank Millennium od 4 do 5 mld zł. O ile bank i klienci byliby chętni na ugody proponowane przez szefa KNF. Zarząd Millennium przyznaje, że decyzja nie zapadła.

Ugody z frankowiczami. Bank Millennium kosztowałoby to 4-5 mld zł
Bank Millennium podliczył koszty przewalutowania kredytów frankowych. (mat. prasowe, Bank Millennium)
bDIVASth

Przed sądami toczy się już kilkadziesiąt tysięcy spraw frankowiczów przeciw bankom i ciągle przybywają nowe pozwy. Banki widzą, że wiele z nich przegrają i w ostatnich miesiącach coraz głośniej mówią o ugodach.

Wcześniej koszty takich masowych ugód PKO BP wyliczył na 6,1-6,7 mld zł, a mBank na 4,7-5,4 mld zł. Teraz głos w sprawie zabrał inny bank, który ma w portfelu wiele kredytów we frankach. Władze Millennium oszacowały, że dla nich ugody oznaczałyby straty na poziomie od 4,1 do 5,1 mld zł.

"Na czas publikacji niniejszego raportu ani zarząd, ani inny organ stanowiący banku nie podjął jakiejkolwiek decyzji dotyczącej wdrożenia niniejszego programu. Jeżeli/kiedy będzie gotowa rekomendacja dotycząca programu, zarząd przedłoży ją radzie nadzorczej oraz walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy, biorąc pod uwagę istotność takiej decyzji oraz jej implikacji" - czytamy w raporcie opublikowanym przez bank.

bDIVAStj
Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Wyliczenia te dotyczą rozwiązania, w którym kredyty byłyby dobrowolnie przewalutowane na złote, tak jak gdyby od początku były kredytami złotowymi oprocentowanymi na podstawie odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o marżę historycznie stosowaną do takich kredytów. Ostateczna kwota kosztu dla banku takich ugód zależałaby m.in. od ustalonego kursu przewalutowania.

Zdaniem zarządu banku, ważnymi aspektami, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o potencjalnym wdrożeniu takiego programu, są: po pierwsze korzystna opinia lub przynajmniej brak sprzeciwu ze strony istotnych instytucji publicznych. Ponadto ważne jest wsparcie jego realizacji przez Narodowy Bank Polski.

bDIVAStp

Zarząd jako istotne czynniki wskazuje też: poziom pewności prawnej umów dotyczących ugody, które byłyby podpisane z kredytobiorcami, poziom wpływu finansowego przed i po opodatkowaniu i konsekwencje kapitałowe dla banku.

Na dzień 31 grudnia 2020 (ostatnio oficjalne dane banku) Millennium miał 5 018 umów kredytowych i dodatkowo 496 umów kredytowych z byłego Euro Banku będących przedmiotem prowadzonych obecnie indywidualnych sporów sądowych z całkowitą wartością roszczeń wniesionych przez powodów wynoszącą 562,4 mln zł oraz 34,3 mln franków szwajcarskich.

Pozostająca do spłaty kwota umów kredytowych w ramach poszczególnych spraw sądowych wyniosła w sumie 1 mld 794 mln zł.

bDIVAStq

Bank w związku z tymi pozwami musiał utworzyć rezerwy finansowe, żeby dysponować pieniędzmi w przypadku przegranej przed sądem. W sumie mowa o odłożonych blisko 950 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIVAStK
giełda
wiadomości
banki
Źródło:
KOMENTARZE
(25)
Greg
1 tyg. temu
Jak to klient miał być na wielkim minusie którego się nie spodziewał to było OK. Tu Banki wszystkie ugody opisują jako koszt. Tak szczerze to raczej uszczuplenie zysku bo i tak na tych kredytach są na plusie, tylko nie na takim jak zakładały.
3miasto
1 tyg. temu
Uniemożliwienie dalszego okradania jest stratą?
stan
1 tyg. temu
Faktyczne straty to algebra: osiągnięte przez banki zyski od kredytów frankowych minus szacunek odebranych zysków (tzw. strat). Ale żaden bank tego nie poda.
bDIVAStL
Ooo
1 tyg. temu
A tak kosztuje klientów. I jest ok
Jarkki
1 tyg. temu
Spekulacje należy karać zgodnie z KK. i Prawem Bankowym. Namawianie na kredyt w CHF i PLN z przeznaczeniem części na fundusze inwestycyjne Banku Millenium , przez to setki poszkodowanych klientow i potem zwolnionych przedstawicieli tego banku. Walka o nasze i Wasze kochani klienci bankowi , niech nie przesłonią Was reklamy oparte na autorytetach historycznych , geograficznych i zaplutych karłów celebryckich w TV Nie było CHF , w KW wpisane PLN , a to niezgodne z prawem . Wybicie na CHF pona 4,00 Pln , teraz będzie do dołu . Hmm Kocham hejcik bankowy , bo niebawem zniknie .
...
Następna strona