Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bank Millennium podsumował wyniki. Ponad 100 mln zł straty w kwartale

42
Podziel się:

Koronawirus i rezerwy związane z kredytami frankowymi sprawiły, że ostatni kwartał 2020 roku Millennium zakończył na dużym minusie. W 12 miesięcy bank wypracował zaledwie 4 proc. zysku osiągniętego rok wcześniej.

Bank Millennium podsumował wyniki. Ponad 100 mln zł straty w kwartale
Zyski Banku Millennium bardzo mocno spadły. (mat. prasowe, Bank Millennium)

Nadchodzi czas podsumowań wyników finansowych za 2020 rok. Jednym z pierwszych banków, które poinformowały o najważniejszych wskaźnikach, jest Millennium. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że trzy ostatnie miesiące roku przyniosły 109 mln zł straty.

Nie oznacza to ujemnego wyniku z całego roku, ale zysk spadł do zaledwie 23 mln zł. A jeszcze rok wcześniej bank zarobił na czysto 561 mln zł. To oznacza spadek zysku o 96 proc.

Mimo dość drastycznego spadku wyników, bank posiada ciągle wysokie kapitały i spełnia wymogi dotyczące bezpieczeństwa gromadzonych środków. Tym samym klienci mogą spać spokojnie. Gorzej z np. akcjonariuszami, którzy mogli liczyć na większe zyski.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Skąd takie wyniki?

W raporcie zarząd przyznaje, że największym obciążeniem dla wyników finansowych był bezpośredni i pośredni wpływ pandemii COVID-19, a także kredyty frankowe.

Przez koronawirusa była m.in. niższa aktywność gospodarcza oraz doszło do bezprecedensowego cięcia stóp procentowych. Z kolei w związku z kredytami walutowymi tylko w czwartym kwartale Millennium dokonał rezerw na kwotę 380 mln zł, a w całym roku na 677 mln zł.

"Po korekcie o koszty tej rezerwy, wykazalibyśmy zysk netto w wysokości 207 mln zł w czwartym kwartale oraz 637 mln zł za cały 2020 rok" - wskazuje bank w raporcie. Oznaczałoby to poprawę rok do roku.

Jednocześnie zarząd zwraca uwagę na zaburzoną porównywalność wyników między 2019 i 2020 rokiem. A wszystko przez fuzję z Euro Bankiem, który został przejęty 31 maja 2019 roku.

Zarząd jako sukces wskazuje m.in. ograniczenie kosztów w tym trudnym dla siebie czasie. Wylicza m.in., że w samej końcówce roku koszty osobowe związane z zatrudnieniem pracowników spadły o 17 proc. w skali roku. Liczbę aktywnych etatów zmniejszono o 14 proc.

O 15 proc. zmniejszyła się też sieć oddziałów. Są teraz 702 placówki Millennium wobec 830 na koniec 2019 roku.

Ma być lepiej

"Chociaż zysk netto za 2020 rok osiągnął poziom znacznie poniżej naszych aspiracji, podjęte inicjatywy i poniesione w związku z nimi koszty w ciągu roku zwrócą się w przyszłości" - przekonuje zarząd.

W 2021 roku Millennium zamierza dalej koncentrować się na dążeniu do poprawy sprawności operacyjnej poprzez restrukturyzację procesów, automatyzację, standaryzację i uproszczenie procesów.

"Zamierzamy jeszcze bardziej ograniczyć sieć oddziałów, dalej utrzymywać koszty pod silną kontrolą, pomimo wyższych kosztów prawnych i IT. (...) Pracujemy nad osiągnięciem pełnej cyfryzacji proaktywnie realizując migrację klientów na platformę cyfrową mając za cel przekroczenie 80 proc. udziału klientów cyfrowych do końca 2021 roku" - czytamy w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
klient
2 lata temu
Jestem w millennium od 10 lat i uważam że jest pozytywnie . Reklamacje uznają na moją korzyść . Miła obsługa w oddziałach . Oczywiście jak wszystkie banki chcą jak najwięcej wyrwać . Np. kredyt konsumpcyjny 3 lata temu 7 % dzisiaj z ubezpieczeniami i dziwolągami 16 % . Może powinni zejść na ziemię i pewnych starych klientów lepiej traktować . Kredyty na 16 % to biorą samobójcy którzy w dużej części nie spłacą a jak pójdzie źle to ogłoszą upadłość i po zysku . Bank powinien bardziej dostosować się do rynku to będzie miał zyski
obserwator
2 lata temu
Zadluzonym proponuja kredyt za 18.32%.to wielkie swinstwo bo chca ich pograzyc w splatach.
Marcin
2 lata temu
Hehehe że niby banksterzy pozwolili by na stratę?? Wykazują 23 mln a pewnie z miliard wyprowadzili do centrali gdzieś w "rajach podatkowych" - biedaczyska...
snake
2 lata temu
jak ten bank mógł nie ponosić strat jak w korporacji dyrektorka regionu warszawskiego Agnieszka B. 3/4 czasu swojej pracy była nieobecna w pracy ,bo zajmowała się swoimi prywatnymi sprawami.Musiało dojść do kilku wpadek (rezerwy na klientach, sprawy medialne ) i po długich latach w końcu ktoś to zauważył. A gdzie oczy miał prezes Andrzej ? Ktoś powinien wytłumaczyć się akcjonariuszom z tego
Baca
2 lata temu
Jakie straty? Sami piszecie, że mieli zysk, tylko mniejszy!
...
Następna strona