Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bank Millennium podsumował wyniki. Ponad 100 mln zł straty w kwartale

42
Podziel się

Koronawirus i rezerwy związane z kredytami frankowymi sprawiły, że ostatni kwartał 2020 roku Millennium zakończył na dużym minusie. W 12 miesięcy bank wypracował zaledwie 4 proc. zysku osiągniętego rok wcześniej.

Bank Millennium podsumował wyniki. Ponad 100 mln zł straty w kwartale
Zyski Banku Millennium bardzo mocno spadły. (mat. prasowe, Bank Millennium)
bDKqChRx

Nadchodzi czas podsumowań wyników finansowych za 2020 rok. Jednym z pierwszych banków, które poinformowały o najważniejszych wskaźnikach, jest Millennium. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że trzy ostatnie miesiące roku przyniosły 109 mln zł straty.

Nie oznacza to ujemnego wyniku z całego roku, ale zysk spadł do zaledwie 23 mln zł. A jeszcze rok wcześniej bank zarobił na czysto 561 mln zł. To oznacza spadek zysku o 96 proc.

Mimo dość drastycznego spadku wyników, bank posiada ciągle wysokie kapitały i spełnia wymogi dotyczące bezpieczeństwa gromadzonych środków. Tym samym klienci mogą spać spokojnie. Gorzej z np. akcjonariuszami, którzy mogli liczyć na większe zyski.

bDKqChRz
Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Skąd takie wyniki?

W raporcie zarząd przyznaje, że największym obciążeniem dla wyników finansowych był bezpośredni i pośredni wpływ pandemii COVID-19, a także kredyty frankowe.

Przez koronawirusa była m.in. niższa aktywność gospodarcza oraz doszło do bezprecedensowego cięcia stóp procentowych. Z kolei w związku z kredytami walutowymi tylko w czwartym kwartale Millennium dokonał rezerw na kwotę 380 mln zł, a w całym roku na 677 mln zł.

bDKqChRF

"Po korekcie o koszty tej rezerwy, wykazalibyśmy zysk netto w wysokości 207 mln zł w czwartym kwartale oraz 637 mln zł za cały 2020 rok" - wskazuje bank w raporcie. Oznaczałoby to poprawę rok do roku.

Jednocześnie zarząd zwraca uwagę na zaburzoną porównywalność wyników między 2019 i 2020 rokiem. A wszystko przez fuzję z Euro Bankiem, który został przejęty 31 maja 2019 roku.

Zarząd jako sukces wskazuje m.in. ograniczenie kosztów w tym trudnym dla siebie czasie. Wylicza m.in., że w samej końcówce roku koszty osobowe związane z zatrudnieniem pracowników spadły o 17 proc. w skali roku. Liczbę aktywnych etatów zmniejszono o 14 proc.

bDKqChRG

O 15 proc. zmniejszyła się też sieć oddziałów. Są teraz 702 placówki Millennium wobec 830 na koniec 2019 roku.

Ma być lepiej

"Chociaż zysk netto za 2020 rok osiągnął poziom znacznie poniżej naszych aspiracji, podjęte inicjatywy i poniesione w związku z nimi koszty w ciągu roku zwrócą się w przyszłości" - przekonuje zarząd.

W 2021 roku Millennium zamierza dalej koncentrować się na dążeniu do poprawy sprawności operacyjnej poprzez restrukturyzację procesów, automatyzację, standaryzację i uproszczenie procesów.

bDKqChRH

"Zamierzamy jeszcze bardziej ograniczyć sieć oddziałów, dalej utrzymywać koszty pod silną kontrolą, pomimo wyższych kosztów prawnych i IT. (...) Pracujemy nad osiągnięciem pełnej cyfryzacji proaktywnie realizując migrację klientów na platformę cyfrową mając za cel przekroczenie 80 proc. udziału klientów cyfrowych do końca 2021 roku" - czytamy w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKqChSa
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Mała
miesiąc temu
Jestem byłym pracownikiem tego banku i wcale się nie dziwię że ma straty.....pracują w nim ludzie bez serca, gdzie mobing jest codziennością, a prawa pracownika niestety nie istnieją...ale na szczęście KNF robi dobrą robotę :)
Nick
miesiąc temu
Również jako były pracownik tego "banku" każdemu kto szanuje swoje zdrowie, czas a nawet godność odradzam ten bank. Tam ludzi traktuje się okropnie. Mobbing, kontrola to słowo klucz dla "przełożonych". Dlatego radzę trzymać się od tego "banku" z daleka.
Czarny
miesiąc temu
Przestali oszukiwac i od razu zyski spadly. Tylko 23 mln do podzialu miedzy akcjonariuszy. Spoko, w przyszlym roku wymysla jakies nowe dranstwo i zarobia miliard. Bezpieczniej i uczciwiej jest pozyczyc pieniadze od mafii niz w bankach w Polsce. Taka prawda.
bDKqChSb
Hmmm
miesiąc temu
Korzystamy z banków z przyzwyczajenia i słono za to płacimy. W czasach sieci Stellar, anonimowych kryptowalut typu epic i kolosalnego wzrostu wartości bitcoina branie kredytów lub dokonywanie płątności przez banki ma sens tylko tam gdzie na do tego zmuszają ...
filipo
miesiąc temu
Jakie straty. Oprocentowanie 0,01% lokat, a kredyt 9,99%. To się nazywa lichwa
...
Następna strona