Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
03.02.2020 12:01

Bank Millennium zwiększa rezerwy na kredyty frankowe. Obniżyły wyniki za 2019 rok

Bank Millennium o połowę zwiększył rezerwy związane z kredytami frankowymi. Kwota 223 mln zł obciążyła wyniki finansowe. W efekcie zyski banku są niższe. W porównaniu do 2018 roku spadły o jedną czwartą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Bank Millennium podał wstępne wyniki za 2019 rok. (Fot: Michal Wozniak/East News)

"Zważywszy na zwiększone ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi, Bank Millennium utworzył 223 mln zł rezerw na ryzyko prawne. Kwota ta oznacza wzrost w stosunku do wstępnej wartości 150 mln zł rezerwy, o której bank poinformował w dniu 16 stycznia 2020" - czytamy w komunikacie.

Wzrost rezerw wynika m.in. z liczby aktualnych i spodziewanych spraw sądowych oraz szacowanych przez bank kwot do zapłaty. Na koniec 2019 roku Millennium obsługiwał 2010 umów kredytowych objętych indywidualnymi postępowaniami dotyczącymi klauzul indeksacyjnych do walut obcych o łącznej wartości roszczeń w wysokości 203 mln zł.

Jak wskazuje bank, do końca roku tylko w 19 sprawach wydano prawomocne orzeczenia, z których większość była na korzyść Millennium. Roszczenia sformułowane przez klientów w postępowaniach indywidualnych dotyczą głównie uznania nieważności umowy lub zapłaty w celu zwrotu rzekomo nienależnych świadczeń, na skutek abuzywnego charakteru klauzul indeksacyjnych.

Andrzej Duda o wyroku TSUE: to orzeczenie jest znamienne

Dodatkowo, Bank Millennium jest stroną pozwu zbiorowego, którego przedmiotem jest określenie odpowiedzialności banku w stosunku do członków grupy na podstawie nieuzasadnionego - jak podała instytucja - wzbogacenia się (nienależna korzyść) w związku z zawartymi umowami walutowych kredytów hipotecznych.

Orzeczenie w powyższym postępowaniu nie będzie obejmowało przyznania żadnych kwot na rzecz członków grupy. Liczba umów kredytowych objętych tymi postępowaniami wynosi 3 281. Sprawa jest nadal przed pierwszą rozprawą, przewidzianą na marzec 2020.

Znaczące zwiększenie rezerw nie jest bez znaczenia dla wyników banku. Obniżają one zyski. A te tylko w czwartym kwartale 2019 roku były o prawie 90 proc. niższe niż w trzecim kwartale. W całym roku wyniosły 561 mln zł w porównaniu w porównaniu do 760 mln zł wypracowanych w 2018 roku.

Duży wpływ na wyniki miało też przejęcie Euro Banku, które miało miejsce w połowie roku. Wiązało się to z dodatkowymi wynikami bieżącymi w okresie 7 miesięcy, ale spowodowało także nadzwyczajne koszty i rezerwy w łącznej kwocie 205 mln zł (166 mln zł po opodatkowaniu).

Warto podkreślić, że to na razie wstępne wyniki. Na pełny raport roczny trzeba jeszcze poczekać.

Ze sprzedażą akcji nie czekało wielu inwestorów, którzy po publikacji wyników pozbywali się udziałów. W efekcie notowania banku na giełdzie w Warszawie spadała o prawie 4 proc. Są wyceniane najniżej w tym roku. Jedna akcja kosztuje około 5,70 zł.

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) - jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, millennium, tsue, rezerwy, kredyty frankowe, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-02-2020

karuzelaDziwne, twierdzą że wygrywają sprawy to po co zwiększają rezerwy. Chyba mamy kłamczuszka z tym wygrywaniem procesów.

03-02-2020

lew1310utworzenie rezerwy to przyznanie sie do winy tyle ze winni nie zostana ukarani

03-02-2020

WiktorFatalny bank. Fuzja z Eurobankiem zaszkodziła temu ostatniemu.

Rozwiń komentarze (5)