Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Banki Leszka Czarneckiego tracą na GPW. Kilkanaście procent na minusie

150
Podziel się:

Kilkadziesiąt milionów złotych - tyle straciły na wartości Getin Noble Bank i Getin Holding na giełdzie przed południem. Posiadacze akcji spółek należących do Leszka Czarneckiego nerwowo reagują na doniesienia o Idea Banku.

Banki Leszka Czarneckiego tracą na GPW. Kilkanaście procent na minusie
Banki Leszka Czarneckiego są w centrum uwagi także inwestorów giełdowych. (PAP, Jakub Kamiński)

Tuż przed końcem roku pojawiła się niespodziewana informacja o przejęciu Idea Banku. W wyniku trudnej sytuacji finansowej urzędnicy zdecydowali o przekazaniu aktywów banku do państwowego Pekao.

- Realizuje się plan wywłaszczenie mnie z majątku - skomentował sytuację biznesmen Leszek Czarnecki. To do niego w głównej mierze należała Idea. Co ciekawe, w ciągu ostatnich tygodni jego spółki zainwestowały dodatkowo w Idea Bank 156 mln zł i zobowiązały się do dalszego dokapitalizowania w kwocie około 200 mln.

Na reakcję inwestorów giełdowych, będących w posiadaniu akcji Idea Banku, nie mogliśmy się doczekać, bo władze Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zawiesiły możliwość dokonywania transakcji na akcjach. Handel normalnie toczy się za to na akcjach innych spółek kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego. I widać bardzo dużą nerwowość.

Zobacz także: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Po godzinie od startu poniedziałkowej sesji giełdowej notowania Getin Noble Banku i Getin Holdingu były blisko 12 proc. na minusie. Jedna akcja GNB kosztuje już niecałe 20 groszy. W drugim przypadku kurs jest na poziomie 73 groszy.

Warto dodać, że te kilkanaście procent zjazdu na akcjach to w przypadku Getin Noble Banku zaledwie 3 grosze spadku na kursie. Niewiele, ale oznacza to zmniejszenie kapitalizacji (wartości rynkowej spółki) o około 30 mln zł. Obecnie można ją szacować na około 206 mln zł.

Getin Holding jest wyceniany jeszcze niżej - na około 142 mln zł. W porównaniu ze stanem z końcówki ubiegłego roku stracił kilkanaście milionów.

W ten sposób tracą oszczędności zwykli posiadacze akcji obu spółek. Kurczy się też majątek samego Leszka Czarneckiego, który ma ponad połowę wszystkich udziałów. Kiedyś był miliarderem i okupował czołowe miejsca rankingów najbogatszych Polaków. Od kilku lat na akcjach systematycznie traci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(150)
Kowal
3 lata temu
No i co? Teraz się kurs powoli odbija. Getin to porządna firma. Nie ma co łączyć jej z aferami Czarneckiego.
Radas
3 lata temu
Nie oszukujmy się. Akcje Getinu wzrosną. Oprocentowanie lokat najlepsze, inne produkty także na dobrych warunkach. Cashlow będzie się zgadzał.
Toto
3 lata temu
Czarnecki nie jest prezesem Getinu przypomina. Jego problemy nie będą miały wpływ na notowania banku.
Kiedro
3 lata temu
Dla łowców okazji to jak złoto. Getin Bank to solidna marka z bardzo dobrą ofertą. Warto było kupić kurs. Można potem sporo na tym zarobić.
luki
3 lata temu
Ciekawe kto będzie następny?
...
Następna strona