Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Banki Leszka Czarneckiego tracą na GPW. Kilkanaście procent na minusie

150
Podziel się:

Kilkadziesiąt milionów złotych - tyle straciły na wartości Getin Noble Bank i Getin Holding na giełdzie przed południem. Posiadacze akcji spółek należących do Leszka Czarneckiego nerwowo reagują na doniesienia o Idea Banku.

Banki Leszka Czarneckiego tracą na GPW. Kilkanaście procent na minusie
Banki Leszka Czarneckiego są w centrum uwagi także inwestorów giełdowych. (PAP, Jakub Kamiński)

Tuż przed końcem roku pojawiła się niespodziewana informacja o przejęciu Idea Banku. W wyniku trudnej sytuacji finansowej urzędnicy zdecydowali o przekazaniu aktywów banku do państwowego Pekao.

- Realizuje się plan wywłaszczenie mnie z majątku - skomentował sytuację biznesmen Leszek Czarnecki. To do niego w głównej mierze należała Idea. Co ciekawe, w ciągu ostatnich tygodni jego spółki zainwestowały dodatkowo w Idea Bank 156 mln zł i zobowiązały się do dalszego dokapitalizowania w kwocie około 200 mln.

Na reakcję inwestorów giełdowych, będących w posiadaniu akcji Idea Banku, nie mogliśmy się doczekać, bo władze Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zawiesiły możliwość dokonywania transakcji na akcjach. Handel normalnie toczy się za to na akcjach innych spółek kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego. I widać bardzo dużą nerwowość.

Zobacz także: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Po godzinie od startu poniedziałkowej sesji giełdowej notowania Getin Noble Banku i Getin Holdingu były blisko 12 proc. na minusie. Jedna akcja GNB kosztuje już niecałe 20 groszy. W drugim przypadku kurs jest na poziomie 73 groszy.

Warto dodać, że te kilkanaście procent zjazdu na akcjach to w przypadku Getin Noble Banku zaledwie 3 grosze spadku na kursie. Niewiele, ale oznacza to zmniejszenie kapitalizacji (wartości rynkowej spółki) o około 30 mln zł. Obecnie można ją szacować na około 206 mln zł.

Getin Holding jest wyceniany jeszcze niżej - na około 142 mln zł. W porównaniu ze stanem z końcówki ubiegłego roku stracił kilkanaście milionów.

W ten sposób tracą oszczędności zwykli posiadacze akcji obu spółek. Kurczy się też majątek samego Leszka Czarneckiego, który ma ponad połowę wszystkich udziałów. Kiedyś był miliarderem i okupował czołowe miejsca rankingów najbogatszych Polaków. Od kilku lat na akcjach systematycznie traci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(150)
Kowal
rok temu
No i co? Teraz się kurs powoli odbija. Getin to porządna firma. Nie ma co łączyć jej z aferami Czarneckiego.
Radas
rok temu
Nie oszukujmy się. Akcje Getinu wzrosną. Oprocentowanie lokat najlepsze, inne produkty także na dobrych warunkach. Cashlow będzie się zgadzał.
Toto
rok temu
Czarnecki nie jest prezesem Getinu przypomina. Jego problemy nie będą miały wpływ na notowania banku.
Kiedro
rok temu
Dla łowców okazji to jak złoto. Getin Bank to solidna marka z bardzo dobrą ofertą. Warto było kupić kurs. Można potem sporo na tym zarobić.
luki
rok temu
Ciekawe kto będzie następny?
...
Następna strona