Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Banki Leszka Czarneckiego tracą na GPW. Kilkanaście procent na minusie

150
Podziel się

Kilkadziesiąt milionów złotych - tyle straciły na wartości Getin Noble Bank i Getin Holding na giełdzie przed południem. Posiadacze akcji spółek należących do Leszka Czarneckiego nerwowo reagują na doniesienia o Idea Banku.

Banki Leszka Czarneckiego tracą na GPW. Kilkanaście procent na minusie
Banki Leszka Czarneckiego są w centrum uwagi także inwestorów giełdowych. (PAP, Jakub Kamiński)
bDAuMcgR

Tuż przed końcem roku pojawiła się niespodziewana informacja o przejęciu Idea Banku. W wyniku trudnej sytuacji finansowej urzędnicy zdecydowali o przekazaniu aktywów banku do państwowego Pekao.

- Realizuje się plan wywłaszczenie mnie z majątku - skomentował sytuację biznesmen Leszek Czarnecki. To do niego w głównej mierze należała Idea. Co ciekawe, w ciągu ostatnich tygodni jego spółki zainwestowały dodatkowo w Idea Bank 156 mln zł i zobowiązały się do dalszego dokapitalizowania w kwocie około 200 mln.

Na reakcję inwestorów giełdowych, będących w posiadaniu akcji Idea Banku, nie mogliśmy się doczekać, bo władze Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zawiesiły możliwość dokonywania transakcji na akcjach. Handel normalnie toczy się za to na akcjach innych spółek kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego. I widać bardzo dużą nerwowość.

bDAuMcgT
Zobacz także: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Po godzinie od startu poniedziałkowej sesji giełdowej notowania Getin Noble Banku i Getin Holdingu były blisko 12 proc. na minusie. Jedna akcja GNB kosztuje już niecałe 20 groszy. W drugim przypadku kurs jest na poziomie 73 groszy.

bDAuMcgZ

Warto dodać, że te kilkanaście procent zjazdu na akcjach to w przypadku Getin Noble Banku zaledwie 3 grosze spadku na kursie. Niewiele, ale oznacza to zmniejszenie kapitalizacji (wartości rynkowej spółki) o około 30 mln zł. Obecnie można ją szacować na około 206 mln zł.

Getin Holding jest wyceniany jeszcze niżej - na około 142 mln zł. W porównaniu ze stanem z końcówki ubiegłego roku stracił kilkanaście milionów.

W ten sposób tracą oszczędności zwykli posiadacze akcji obu spółek. Kurczy się też majątek samego Leszka Czarneckiego, który ma ponad połowę wszystkich udziałów. Kiedyś był miliarderem i okupował czołowe miejsca rankingów najbogatszych Polaków. Od kilku lat na akcjach systematycznie traci.

bDAuMcha
bDAuMchu
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(150)
Nieotumaniony
3 tyg. temu
Zabrać bogatym i dać swoim.Komuna ma się dobrze.Pretekst zawsze się znajdzie.Jestesmy bliżej Rosji niż za Gierka.
Żarcik
3 tyg. temu
Jak przysłowie uczy - kradzione nie tuczy.
trutrsus
3 tyg. temu
cóż komuna to komuna , nic nie poradzimy
bDAuMchv
baca
3 tyg. temu
stary jak świat mechanizm strzyżenia owiec.... akcjonariusze stracą a pan Leszek spadnie na cztery łapy
Romuś
3 tyg. temu
Niestety adwokat kosztuje!
...
Następna strona