Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
08.07.2020 14:05

BGK: 9,2% MŚP zredukowało zatrudnienie w VI wobec 13,1% na przełomie V/VI

Zatrudnienie zmniejszyło się w 9,2% firm MŚP w V fali badania w drugiej połowie czerwca wobec 13,1% na przełomie V/VI (w IV fali badania), wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). W drugiej połowie maja skala redukcji zatrudnienia była maksymalna i wynosiła około 500-600 tys. miejsc pracy. Obecnie wynosi 76 tys. miejsc pracy w porównaniu z początkiem pandemii.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Co ważne, firmy odbudowują zatrudnienie. 88,8% określa aktualny stan zatrudnienia jako niezmieniony w stosunku do lutego. Systematycznie maleje odsetek firm, które zredukowały zatrudnienie w związku z pandemią - z 35,2% na przełomie kwietnia i maja do 9,2% obecnie" - powiedział główny ekonomista BGK Mateusz Walewski, cytowany w komunikacie.

Z analiz BGK wynika, że spadł odsetek firm działających z ograniczeniem do 51,6% z 69,3% w poprzednim badaniu. Spadł również odsetek firm ze spadkiem przychodów do 62% wobec 82,2% firm w poprzedniej edycji badania.

"Istotnie wzrasta odsetek MŚP, które działają na taką samą skalę, jak przed pandemią lub nawet większą. Obecnie stanowią one łącznie 47,9%, a więc o 19,4 pkt proc. więcej niż w poprzednim, czerwcowym pomiarze. Od poprzedniego pomiaru znacząco zmniejszył się odsetek firm z sektora MŚP, które działają w ograniczonej skali w stosunku do lutego br. - widzimy spadek z 69,3% do 51,6%. Łącznie 35,4% firm z sektora MŚP określa swoje aktualne przychody jako porównywalne do tych z lutego lub wyższe. Przeciętny deklarowany przez przedsiębiorców z sektora MŚP spadek przychodów w odniesieniu do lutego sięga obecnie ok. 22%" - wskazał Walewski.

Badanie BGK wykazało, że 81,9% firm korzysta lub zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej i wyraźnie zyskała na popularności Tarcza finansowa PFR.

"Odmrażanie gospodarki sprawia, że przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają bieżącą sytuację w kontekście prowadzenia biznesu. Jest to wynik m.in. odbudowywania się popytu na dobra i usługi a także działania tarcz antykryzysowych. Z ich narzędzi korzysta lub zamierza skorzystać 81,9% firm z sektora MŚP. Niezmiennie najpopularniejszym instrumentem tarczy antykryzysowej są zwolnienia ze składek ZUS na okres 3 miesięcy - korzysta z nich 77,2% firm, w poprzednim pomiarze było to 75,7%. Dodatkowo nadal znaczna część przedsiębiorców, korzysta lub zamierza skorzystać z dofinansowania wynagrodzeń pracowniczych - 55,3% w porównaniu z 63,9% w poprzedniej fali. Na trzecie miejsce pod względem popularności awansowała tarcza finansowa PFR, z której korzysta 26,1% firm" - podsumował Walewski.

Badanie zostało przeprowadzone (techniką CATI) na zlecenie BGK przez CM Indicator. Próbę stanowiły przedsiębiorstwa z sektora MŚP zatrudniające do 249 pracowników, z wyłączeniem jednoosobowych działalności gospodarczych; wielkość próby w poszczególnych falach to: I fala: N=400, II fala: N=401, III fala: N=400, IV fala= 404, V fala= 403.Wielkość próby w podziale na liczbę pracowników: mikro (N=280), małe (N=80) i średnie (N=40). Badania przeprowadzono w dniach: 14-24 kwietnia, 27 kwietnia - 8 maja, 11-22 maja, 25 maja - 5 czerwca, 15-26 czerwca.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz