Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BIEC:BOP wzrósł o 1,9 pkt w III, wolniejszy napływ ofert we wszystkich wojewódz.

0
Podziel się:

Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 1,9 pkt m/m i wyniósł 285,1 pkt w marcu 2019 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).Według Instytutu, liczba wakatów wzrosła drugi miesiąc z rzędu.

BIEC:BOP wzrósł o 1,9 pkt w III, wolniejszy napływ ofert we wszystkich wojewódz.

"Wśród głównych źródeł zagrożeń dla stabilnej kreacji wakatów wyróżnić można wciąż rosnące koszty związane z pracą, w tym również koszty rekrutacji nowych pracowników, oraz spadek tempa napływu nowych zamówień do polskich przedsiębiorstw, w szczególności od kontrahentów zagranicznych. Negatywnie na rynek wakatów oddziaływać może również to, że sytuacja finansowa wielu przedsiębiorstw w ostatnim kwartale roku ubiegłego okazała gorsza od spodziewanej" - czytamy w raporcie.

W marcu w 9 województwach zaobserwowano wzrost liczby internetowych ofert pracy, podało Biuro.

"W stosunku do marca roku ubiegłego największą dynamikę ofert odnotowaliśmy w woj. śląskim, małopolskim oraz dolnośląskim. Redukcję liczby wakatów zaś obserwowaliśmy w czterech województwach, przy czym największa dotyczyła woj. opolskiego. Ogólne tendencję koniunkturalne zachodzące na rynku wolnych miejsc pracy od dłuższego czasu sygnalizują coraz wolniejszy wzrost liczby ofert pracy we wszystkich województwach. W woj. kujawsko-pomorskim spowolnienie dynamiki było najmniejsze. W woj. lubuskim, świętokrzyskim, podlaskim oraz opolskim, w porównaniu do roku ubiegłego, obserwowaliśmy redukcję ofert pracy" - czytamy dalej.

W marcu nastąpił wzrost liczby ofert w grupie zawodów usługowych oraz ścisłych i inżynieryjnych.

"W skali ostatnich pięciu lat największa dynamika ofert występuję w zawodach usługowych, zaś najmniejsza w zawodach społecznych i prawnych. Tendencję koniunkturalne wskazują zaś na spowolnienie dynamiki kreacji wakatów dla wszystkich grup zawodów, przy czym najwyraźniej widać to dla grupy ofert dot. zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych" - czytamy w raporcie.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)