Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Black Friday zły dla polskiego producenta gier. To nie był dobry moment na premierę

1
Podziel się:

Black Friday utrudnił premierę najnowszej produkcji CI Games. Choć oceny krytyków są lepsze niż poprzednich części, to sprzedaje się wcale nie lepiej.

Najnowszy Sniper GW nie może się przebić przez lawinę promocji na Black Friday.
Najnowszy Sniper GW nie może się przebić przez lawinę promocji na Black Friday. (CI Games)

Black Friday to czas, w którym klienci oczekują na promocje. Od niedawna również w Polsce.

Jeden z największych polskich producentów gier CI Games przez Czarny Piątek spotkał się ze ścianą. Najnowsza wysokobudżetowa produkcja Sniper: Ghost Warrior Contracts, czwarta część serii, choć w porównaniu z poprzednimi zebrała świetne oceny, to wcale nie osiągnęła większej sprzedaży - podaje spółka w raporcie kwartalnym.

W serwisie metacritic pierwsza część Snipera GW miała u graczy ocenę 55 na 100 punktów, druga - 52, a trzecia - 59. Czwarta odsłona ma na razie 71 punktów u graczy i 7,2 na 10 pkt. od recenzentów. Nie są to poziomy Wiedźmina 3 (93/100), ale spółka może być z ocen zadowolona i oczekiwać pozytywnej reakcji rynku.

Zobacz też: Strefa Sony/PlayStation na Gamescom 2019

Gra miała premierę 22 listopada i na razie jednak "szału nie ma". Serwis SteamSpy szacuje, że gra sprzedała się na razie w ilości pomiędzy 20 a 50 tys. egzemplarzy. CI Games tłumaczy to wpływem sezonu Black Friday.

"Obecnie trwa jedna z największych promocji w roku na Steam (black friday), w związku z tym obecny okres sprzedaży jest dużo bardziej konkurencyjny (trudniejszy) dla SGWC niż był analogiczny okres dla SGW3. Pozytywnym faktem jest to, że po pierwszych dwóch dniach trwania tej promocji sprzedaż SGWC utrzymuje się na podobnym poziomie (co w poprzednich dniach - red.)" - podaje spółka w raporcie kwartalnym.

Sniper Ghost Warrior Contracts dostępny jest w globalnej dystrybucji cyfrowej zarówno na platformach PC w tym Steam jak i platformach konsolowych PS4 oraz Xbox 1. Spółka współpracuje bezpośrednio jako wydawca ze wszystkimi kluczowymi platformami.

Fallstart na konsolach

Największym kanałem dystrybucji cyfrowej dla spółki jest Steam. Sniper Ghost Warrior Contracts "w tym kanale sprzedaje się lepiej niż poprzednia część biorąc pod uwagę dzienną sprzedaż od dnia premiery" - podaje spółka.

Po pierwszych dwóch dniach od premiery, która kiedy sprzedaż była największa, "krzywa dziennej sprzedaży najnowszej gry na Steam wypłaszcza się w stosunku do malejącej dziennej sprzedaży poprzedniej części serii w okresie porównawczym od jego premiery" - podaje CI Games w raporcie.

Gorzej jednak wyglądają statystyki sprzedaży wersji na konsole. Pierwsze dane pokazują, że sprzedaż ilościowa jest niższa od sprzedaży poprzedniej części gry w serii. Natomiast dzienna sprzedaż utrzymuje się w ostatnich dniach na podobnym poziomie.

"Wynik finansowy na sprzedaży SGWC w największym stopniu będzie zależał od sprzedaż gry na PC oraz na konsole w pierwszych dwóch latach od premiery, w tym od wysokości sprzedaży osiąganych w poszczególnych promocjach w kanałach cyfrowych" - podsumowuje spółka. W wersji pudełkowej planuje sprzedać 400 tys. egzemplarzy po 39,99 dol. lub 39,99 euro.

Przychody tylko ze "staroci"

W trzecim kwartale spółka utrzymywała się ze sprzedaży wyłącznie starych tytułów. Przychody ze sprzedaży Sniper Ghost Warrior 3 i Lords of the Fallen wyniosły 4,4 mln zł. Strata netto wzrosła do 2,9 mln zł z 1,9 mln zł rok temu.

Na prace rozwojowe wydano w trzecim kwartale 4,2 mln zł. Między innymi na tryb multiplayer do Sniper Ghost Warrior Contracts, który ma być oddany w grudniu.

"Grupa będzie ponosiła wydatki na dalszą produkcję Lords of the Fallen 2" - podała spółka. W maju Ci Games zerwało współpracę z amerykańskim deweloperem Defiant Studios. Na dokończenie gry zebrało pieniądze z emisji akcji serii H. W czerwcu spółka otrzymała z niej po odliczeniu kosztów 9,3 mln zł. Na koniec czerwca dysponowała 8,9 mln zł wolnych środków, z czego 3,9 mln zł stanowiła gotówka własna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(1)
leniwiec
2 lata temu
kasa,kasa,kasa,kasa kurcze i jak tu nie zarabiac skoro tylu bizonow wokolo.Pozdrawiam roslinozercow i dziekuje ;))