Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Bogdanka poprawia wyniki ze sprzedaży węgla. Produkcja jak przed pandemią

2
Podziel się:

Jeden z największych polskich producentów węgla energetycznego pochwalił się wynikami i to dwa miesiące przed oficjalną publikacją raportu. Bogdanka w pierwszym półroczu zarobiła na czysto ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Wyprodukowała prawie 5 mln ton węgla.

Bogdanka poprawia wyniki ze sprzedaży węgla. Produkcja jak przed pandemią
LW Bogdanka pokazała wyniki finansowe pierwszego półrocza (Materiały prasowe, LW Bogdanka)

Pandemia miała duży wpływ na wyniki finansowe polskich kopalni. Na to nałożyła się intensyfikacja prac związanych z dekarbonizacją, co dla wielu spółek wydobywczych oznaczało mniejsze zyski lub nawet straty.

Lubelski Węgiel Bogdanka pokazuje, że na wydobyciu węgla ciągle można nieźle zarabiać. Po pierwszych sześciu miesiącach grupa miała 92 mln zł zysku netto - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez zarząd.

Warto podkreślić, że są to jeszcze wstępne wyliczenia, bo oficjalna prezentacja raportu za pierwsze półrocze zaplanowana jest dopiero na 16 września. Nie ma się jednak co dziwić, że spółka z dwumiesięcznym wyprzedzeniem pochwaliła się zyskiem. Jest się czym chwalić.

Zobacz także: Biznes ma plan na czwarta falę. "Bunt na pokładzie"

W analogicznym okresie poprzedniego roku zysk netto Bogdanki był na poziomie zaledwie 37 mln zł. To oznacza poprawę wyników 2,5-krotnie. Na takie zyski złożyły się ponad miliardowe przychody ze sprzedaży węgla.

"Największy wpływ na wyniki finansowe miał poziom sprzedaży węgla, porównywalny z poziomem osiągniętym w tym samym okresie 2019 roku. Było to możliwe dzięki wytężonej pracy załogi oraz optymalizacji układu i harmonogramu biegu ścian w okresie wzmożonego popytu na węgiel" - tłumaczy spółka w komunikacie.

Produkcja węgla w Bogdance w pierwszej połowie roku wyniosła 4,9 mln ton, a sprzedaż 4,6 mln ton. W analogicznym okresie przed pandemią produkcja była na poziomie 4,8 mln ton.

Na półmetku produkcja jest zgodna z planem, a nawet minimalnie go wyprzedza. Na cały rok Bogdanka planowała produkcję 9 mln ton węgla.

LW Bogdanka to jeden z największych graczy na polskim rynku. Na koniec 2020 roku miała prawie 20-procentowy udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 25 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.

Od października 2015 roku należy do grupy kapitałowej Enei, która z kolei jest kontrolowana przez Skarb Państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
hehehe
2 lata temu
rząd skupi za kase ze skladek zdrowotnych od przedsiebiorcow i bedzie lezalo i wietrzalo
kkfadek
2 lata temu
A aferały chciały to wszystko sprzedać za złotówkę.