Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
12.10.2020 12:40

Borys na EKF: Odbicie koniunktury będzie miało kształt litery 'W', a nie 'V'

W obliczu II fazy pandemii koronawirusa, w opisie zachowania koniunktury gospodarczej żegnamy literę "V", witamy literę "W", uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Według niego, druga fala pandemii i kryzysu będzie miała zapewne inną naturę niż pierwsza.

Podziel się
Dodaj komentarz

"W ostatnich dniach widzimy, że w całej Europie druga fala zachorowań stała się faktem. Tym samym, niestety, żegnamy literę 'V', witamy literę 'W' jako symbol tego, jak zachowuje się koniunktura gospodarcza. Niestety, ta obecna druga fala najprawdopodobniej oznacza, że przed nami jeszcze trudne miesiące. Oby to drugie dno kryzysu wywołanego pandemią było jak najpłytsze i żebyśmy przez ten okres przeszli możliwie bezpiecznie" - powiedział Borys podczas otwarcia X Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF). Agencja ISBnews jest patronem medialnym EKF.

Według niego, polska gospodarka wchodzi w drugą fazę kryzysu dobrze przygotowana - np. firmy mają o 50 mld zł wyższe depozyty niż w marcu, co oznacza, że dysponują "dość solidną" poduszką płynnościową.

"Te zasoby finansowe na okres co najmniej trzech miesięcy deklaruje blisko 50% firm. Mamy stabilną sytuację na rynku pracy, nie mamy do czynienia w tej chwili - i miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie - z zamknięciem gospodarki, czyli z lockdownem. Można więc powiedzieć, że ta druga fala pandemii i kryzysu będzie miała zapewne inną naturę niż pierwsza" - dodał szef PFR.

W tej chwili zmagamy się z tym, że pandemia spowoduje ograniczenia wydatków inwestycyjnych firm oraz wydatków konsumentów ze względu na ich niższe zaufanie, co jest - jak podkreślił - naturalne w obliczy wzrostu zachorowań.

"Jak pokazuje przykład Szwecji, która nie wprowadziła pełnego lockdownu w drugim kwartale, to już wystarcza, to już wystarczy do tego, aby - niestety - koniunktura w najbliższych miesiącach się pogarszała" - wskazał Borys.

Jego zdaniem, mieliśmy do czynienia z "solidnym odbiciem" w III kwartale i można mieć nadzieję, że kolejne dwa kwartały nie spowodują gwałtownego wyhamowania trendu. "Musimy się jednak liczyć z tym, że pewne spowolnienie przyjdzie" - podsumował.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2020

propagandano,tak,kiedys trafi z prognozami,miało byc v,nie wyszło bedzie w,a skonczy sie na m,i pan prezes powie,a,nie mówiłem-;-)))

Rozwiń komentarze (1)