Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
25.06.2020 12:45

Borys z PFR: 100 mld zł w ramach wsparcia dla firm 'absolutnie wystarczające'

Wsparcie, udzielone przez rząd polskim przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej jest "absolutnie wystarczające", by firmy bezpiecznie przeszły przez okres recesji i dotrwały do momentu, kiedy gospodarka wróci na ścieżkę wzrostu, uważa szef Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash.com)

"Mówiąc w skrócie, te 100 mld zł w ciągu 100 dni - o którym też mówił premier kilka dni temu - w ramach różnych działań antykryzysowych, ja uważam, że jest absolutnie wystarczające i w ogóle bezprecedensowe w historii Polski, jeżeli chodzi o zakres wsparcia celem ochrony miejsc pracy i sektora przedsiębiorstw" - powiedział Borys w trakcie konferencji "Instrumenty wsparcia dla polskich przedsiębiorców w dobie COVID-19" w Warszawie.

Zwrócił uwagę, że wcześniejsze prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej były zdecydowanie bardziej pesymistyczne.

"Biorąc pod uwagę II kw. tego roku i silny spadek PKB, pewnie rzędu 8-10% i ryzyko [...] skokowego wzrostu bezrobocia, ryzyko [...] utraty stabilności finansowej firm, to jestem przekonany, że rząd zdążył z tymi programami antykryzysowymi, aby zabezpieczyć sektor przedsiębiorstw skutecznie przed takimi właśnie negatywnymi scenariuszami, które mogłyby powodować, że przez wiele lat z tego kryzysu będziemy wychodzili" - podkreślił prezes PFR.

Odnosząc się do stanu gospodarki, powiedział, że nie mamy niepokojących danych, jeżeli chodzi o upadłości firm i podkreślił, że "zakładane są nowe działalności gospodarcze". Dodał, że dane, dotyczące depozytów sektora przedsiębiorstw pokazały, że o 20 mld zł wzrosły depozyty firm w samym maju.

"Ankieta, którą my prowadzimy wspólnie z Polskim Instytutem Ekonomicznym (PIE) wskazuje, że rosnąca liczba firm ma taką dłuższą poduszkę taki dłuższy bufor finansowy na co najmniej dwa, trzy miesiące" - zaznaczył.

"Gdy kalkulowaliśmy subwencje finansowe z PFR, tę tarczę finansową, to [...] kwoty miały dawać bufor finansowy dla firm na co najmniej 6-9 miesięcy. Więc to nie jest krótkoterminowe wsparcie, ale [...] to wsparcie jest wystarczające, aby firmy bezpiecznie przeszły przez najtrudniejszy moment w gospodarce i dotrwały do tego momentu, kiedy na przełomie tego i przyszłego roku gospodarka powróci już na ścieżkę wzrostu" - podsumował.

W ramach instrumentów z tzw. tarczy antykryzysowej (mikropożyczek, dopłat do wynagrodzeń, świadczeń postojowych, zwolnień ze składek emerytalno-rentowych) oraz tzw. tarczy finansowej przekazano dotychczas ponad 100 mld zł. Rozwiązania wspierające przedsiębiorców obowiązują od 1 kwietnia.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-06-2020

Gorszy SortJak prawie nikt się nie łapie to jeszcze zostanie - dla Szumowskich i Morawieckich

25-06-2020

lBolekCiekawe po co lecą reklamy wsparcia z tarczy? Wynajęci aktorzy udają przedsiębiorców i wychwalają jak to im rząd pomógł..... nie lepiej byłoby zamiast … Czytaj całość

25-06-2020

JjZaraz zaraz 250 tys małych firm dostało po 5000 co daje 1.25 mld. Drugie tyle to zwolnienie z ZUS. 100mld -2.5 mld to 97.5 mld. Wiadomo reszta to duże … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)