Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Borys z PFR: 100 mld zł w ramach wsparcia dla firm 'absolutnie wystarczające'

3
Podziel się

Wsparcie, udzielone przez rząd polskim przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej jest "absolutnie wystarczające", by firmy bezpiecznie przeszły przez okres recesji i dotrwały do momentu, kiedy gospodarka wróci na ścieżkę wzrostu, uważa szef Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Borys z PFR: 100 mld zł w ramach wsparcia dla firm 'absolutnie wystarczające'
(Unsplash.com)
bEqKtsBN

"Mówiąc w skrócie, te 100 mld zł w ciągu 100 dni - o którym też mówił premier kilka dni temu - w ramach różnych działań antykryzysowych, ja uważam, że jest absolutnie wystarczające i w ogóle bezprecedensowe w historii Polski, jeżeli chodzi o zakres wsparcia celem ochrony miejsc pracy i sektora przedsiębiorstw" - powiedział Borys w trakcie konferencji "Instrumenty wsparcia dla polskich przedsiębiorców w dobie COVID-19" w Warszawie.

Zwrócił uwagę, że wcześniejsze prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej były zdecydowanie bardziej pesymistyczne.

"Biorąc pod uwagę II kw. tego roku i silny spadek PKB, pewnie rzędu 8-10% i ryzyko [...] skokowego wzrostu bezrobocia, ryzyko [...] utraty stabilności finansowej firm, to jestem przekonany, że rząd zdążył z tymi programami antykryzysowymi, aby zabezpieczyć sektor przedsiębiorstw skutecznie przed takimi właśnie negatywnymi scenariuszami, które mogłyby powodować, że przez wiele lat z tego kryzysu będziemy wychodzili" - podkreślił prezes PFR.

bEqKtsBP

Odnosząc się do stanu gospodarki, powiedział, że nie mamy niepokojących danych, jeżeli chodzi o upadłości firm i podkreślił, że "zakładane są nowe działalności gospodarcze". Dodał, że dane, dotyczące depozytów sektora przedsiębiorstw pokazały, że o 20 mld zł wzrosły depozyty firm w samym maju.

"Ankieta, którą my prowadzimy wspólnie z Polskim Instytutem Ekonomicznym (PIE) wskazuje, że rosnąca liczba firm ma taką dłuższą poduszkę taki dłuższy bufor finansowy na co najmniej dwa, trzy miesiące" - zaznaczył.

"Gdy kalkulowaliśmy subwencje finansowe z PFR, tę tarczę finansową, to [...] kwoty miały dawać bufor finansowy dla firm na co najmniej 6-9 miesięcy. Więc to nie jest krótkoterminowe wsparcie, ale [...] to wsparcie jest wystarczające, aby firmy bezpiecznie przeszły przez najtrudniejszy moment w gospodarce i dotrwały do tego momentu, kiedy na przełomie tego i przyszłego roku gospodarka powróci już na ścieżkę wzrostu" - podsumował.

W ramach instrumentów z tzw. tarczy antykryzysowej (mikropożyczek, dopłat do wynagrodzeń, świadczeń postojowych, zwolnień ze składek emerytalno-rentowych) oraz tzw. tarczy finansowej przekazano dotychczas ponad 100 mld zł. Rozwiązania wspierające przedsiębiorców obowiązują od 1 kwietnia.

bEqKtsCq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Jj
rok temu
Zaraz zaraz 250 tys małych firm dostało po 5000 co daje 1.25 mld. Drugie tyle to zwolnienie z ZUS. 100mld -2.5 mld to 97.5 mld. Wiadomo reszta to duże firmy, skalę nierówności i złodziejstwa byłoby widać, gdyby podali publicznie ile dostała konkretna firma? Tego się jednak nigdy nie do wiemy...jednak jest prawie pewne, że odbyło się to tak jak z grantami dla firm ministra zdrowia.
lBolek
rok temu
Ciekawe po co lecą reklamy wsparcia z tarczy? Wynajęci aktorzy udają przedsiębiorców i wychwalają jak to im rząd pomógł..... nie lepiej byłoby zamiast na propagandę sukcesu wydać to na wsparcie firm?
Gorszy Sort
rok temu
Jak prawie nikt się nie łapie to jeszcze zostanie - dla Szumowskich i Morawieckich
bEqKtsCr