Notowania

energetyka
13.08.2019 10:17

BOŚ Bank chce udzielić ok. 2 mld zł kredytów proekologicznych w 2019 r. 

Warszawa, 13.08.2019 (ISBnews) - Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) oczekuje, że druga połowa roku będzie jeszcze lepsza po stronie akcji kredytowej w segmencie kredytów na cele proekologiczne, a nowa sprzedaż sięgnie ok. 2 mld zł w całym roku, poinformował prezes Bogusław Białowąs. Bank notuje coraz wyższe przedpłaty od klientów spłacających kredyty hipoteczne w CHF, a portfel ten jest bardzo regularnie obsługiwany. 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Przejście z sektora projektów komercyjnych w stronę proekologicznych przynosi wymierne rezultaty. 2018 rok to był czas porządkowania bilansu, 2019 rok to odpowiedzialny wzrost kredytów. Z kwartału na kwartał mamy wzrost o 60% w portfelu kredytów na cele ekologiczne. Uważamy, że tak, jak w latach poprzednich II półrocze będzie lepsze niż pierwsze półrocze" - powiedział Białowąs podczas konferencji prasowej.

"2 mld zł kredytów proekologicznych jest jak najbardziej możliwe w tym roku" - podkreślił prezes.

Wartość kredytów udzielonych przez bank na cele proekologiczne wyniosła 929 mln zł w I poł. 2019 r. i była wyższa o 60% w skali roku.

"Prawie połowa naszego portfela to kredyty związane z OZE, głównie farmy wiatrowe. Portfel farm w tym momencie jest całkowicie bezpieczny, obsługiwany portfel podmiotów, które realiuzują biznes i przynosi dochodowość na poziomie 4,66%. Obecnie koncentrujemy się tym, by ten torcik był zdywersyfikowany w innych aspektach ekologicznych" - powiedział dyrektor departamentu kontrolingu i informacji zarządczej Bartłomiej Vytlacil .

Saldo kredytów proekologicznych wyniosło 4,36 mld zł na koniec czerwca br. Udział kredytów na działania służące ochroni środowiska oraz wspierających zrównoważony rozwój stanowił ok. 35% salda kredytów ogółem.

"Naszym założeniem, że jest, by do 2021 roku co druga złotówka była przeznaczona na wspieranie i projekty ekologiczne. W zależności od oczekiwania rynku, BOŚ będzie do tego dopasowywał produkty" - podkreślił prezes.

Jak poinformował wiceprezes Arkadiusz Garbarczyk, saldo portfela kredytów w CHF w BOŚ Banku wynosiło 255 mln CHF na koniec czerwca.

"Ten portfel jest bardzo regularnie obsługiwany, poziom przedpłat to średnio o ok. 40% więcej [niż wymagana w danym miesiącu wysokość spłaty ]. W II kw. spłaty, których oczekiwaliśmy wynosiły ponad 4 mln CHF, a faktyczne spłaty to ponad 7 mln CHF. Klienci starają się sami spłacać kredyty wcześniej" - powiedział wiceprezes.

Dodał, że bank odnotował 65 przypadków spraw związanych z kredytami CHF, w tym 3 to przegrane sprawy. Saldo tych spraw wynosi ok. 12 mln zł i jak podkreślił, jest ono "dostatecznie mocno wyrezerwowane".

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A.

Tagi: energetyka, finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-08-2019

Kornelia990To się powinno udać, ponieważ BOŚ specjalizuje się w tej dziedzinie. A poza tym oferty takich kredytów u nich są bardzo korzystne.

Rozwiń komentarze (1)