Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

BOŚ Bank: Polacy za główną przyczynę smogu uznają niską jakość paliw i przemysł

2
Podziel się

Polacy jako główną przyczynę smogu na równi wskazują używanie do ogrzewania domów niskiej jakości paliw i działalność zakładów przemysłowych (po 83%), wynika z raportu "Barometr ekologiczny Polaków. Co robimy, aby chronić środowisko?" Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Dodatkowo 80% ankietowanych wśród czynników pogarszających jakość powietrza wymienia eksploatację nieekologicznych źródeł energii.

BOŚ Bank: Polacy za główną przyczynę smogu uznają niską jakość paliw i przemysł
(pixabay.com)
bDHEOVKd

Dwie trzecie respondentów (67%) ocenia, że smog obecnie towarzyszy nam częściej niż w ubiegłych latach. W opinii prawie co czwartego ankietowanego (24%), zanieczyszczenie powietrza nie występuje dziś ani częściej, ani rzadziej. Według 80% badanych, walka z zanieczyszczeniem powietrza i środowiska jest jednym z najważniejszych zadań dla Polski. Większe przekonanie w tej kwestii mają osoby z wykształceniem podstawowym (86% z nich) niż ze średnim i wyższym - odpowiednio 77% i 76%, podano.

Wśród przyczyn powstawania smogu Polacy najczęściej wskazują na używanie niskiej jakości paliw do ogrzewania domów, a także działalność hut czy kopalni - po 83%. W podobny sposób ankietowani odnoszą się do kwestii eksploatacji nieekologicznych źródeł energii i ciepła. Czterech na pięciu Polaków (80%) jest zdania, że tego rodzaju postępowanie ma niekorzystny wpływ na jakość powietrza.

"Znacząca większość Polaków przyczyn powstawania smogu upatruje w eksploatacji nieekologicznych źródeł energii, także cieplnej. Mimo, że z mapy rodzimych miast i wsi systematycznie znikają tzw. kopciuchy, czyli niewydajne kotły zasilane paliwem stałym, nadal według szacunków Polskiego Alarmu Smogowego jest ich nad Wisłą około trzech milionów. Transformacja w tym zakresie jest koniecznością, bowiem to one są główną przyczyną niebezpiecznej dla zdrowia niskiej emisji. O priorytecie działań świadczy uruchamianie takich programów jak 'Czyste Powietrze'" - skomentował główny ekolog BOŚ Sławomir Mazurek, cytowany w komunikacie.

bDHEOVKf

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ. Aktywa razem banku wyniosły 18,49 mld zł na koniec 2019 r.

bDHEOVKG
Źródło:
KOMENTARZE
(2)
Eco U.
3 miesiące temu
Szanuj zieleń BOŚ nie Yellen.
taki trynd
3 miesiące temu
Zamierzają zarabiać na ekologicznym najstarszym zawodzie?