Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: Posiedzenie FOMC i Brexit w centrum uwagi w tym tygodniu

0
Podziel się:

Warszawa, 18.03.2019 (ISBnews) - W tym tygodniu kluczowe dla rynków będzie posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fed (FOMC) oraz rozstrzygnięcie perspektyw Brexitu, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). 

BOŚ Bank: Posiedzenie FOMC i Brexit w centrum uwagi w tym tygodniu

"Trudno ocenić szanse na przegłosowanie rządowego projektu umowy ws. Brexitu w tym tygodniu. Biorąc pod uwagę dotychczasową skalę odrzucenia umowy przez parlament, wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Naszym bazowym scenariuszem pozostaje wniosek brytyjskiego rządu o dłuższe odsunięcie w czasie Brexitu i zgoda UE podczas szczytu w tym tygodniu. Trudno nam wskazać perspektywę odsunięcia w czasie Brexitu, wydaje się, że będzie to co najmniej 12 miesięcy. Jakkolwiek takie rozwiązanie będzie stanowić jedynie odsunięcie w czasie rozwiązania problemu, jeśli wydarzenia potoczą się zgodnie z naszym bazowym scenariuszem, nawet czasowe oddalenie perspektywy Brexitu bez umowy powinno być czynnikiem pozytywnym dla rynków globalnych, gdyż ograniczy niepewność w krótkim okresie" - czytamy w raporcie tygodniowym banku.

Według analityków BOŚ Banku, FOMC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym przedziałowy cel dla stopy funduszy federalnych 2,25% - 2,50%.

"Najważniejszą informacją konferencji prasowej po posiedzeniu będą zapewne wszelkie informacje, czy i jak zmieniły się ryzyka dla perspektyw gospodarczych i rynkowych od posiedzenia styczniowego, co będzie wpływało na ocenę rynkową prawdopodobieństwa zacieśnienia polityki pieniężnej w l. 2019-2020. Najistotniejszym punktem marcowego posiedzenia może być natomiast kwestia perspektyw polityki dot. sumy bilansowej Fed. Oczekujemy, że Fed będzie skłaniał się do zakończenia w II poł. br. polityki ograniczania sumy bilansowej Fed" - wskazali analitycy.

Ekonomiści BOŚ Banku oczekują również istotnych publikacji danych ze strefy euro w tym tygodniu. Opublikowane zostaną wstępne wskaźniki koniunktury gospodarczej PMI w marcu, indeksy ZEW oraz Ifo dot. nastrojów w gospodarce niemieckiej.

"Na polskim rynku w bieżącym tygodniu oczekiwana jest kumulacja publikacji miesięcznych danych za luty dot. gospodarki realnych - zatrudnienie i wynagrodzenia w przedsiębiorstwach, produkcja przemysłowa i budowlana oraz sprzedaż detaliczna. Dane te wskażą na skalę osłabienia aktywności gospodarki polskiej z początku roku w mniej sprzyjających warunkach globalnych. Jednak nie powinny one mieć istotnego wpływu na krajowe aktywa, które pozostaną pod wpływem tendencji globalnych" - oceniają analitycy.

Oczekiwany jest pozytywny wynik dalszych negocjacji dot. relacji handlowych USA - Chiny, choć obarczony niepewnością.

"Jak już wskazywaliśmy w poprzednich komentarzach, ewentualne potwierdzenie pozytywnych oczekiwań dot. relacji handlowych USA - Chiny, istotnie obniżające ryzyko dla gospodarki globalnej z tytułu protekcjonizmu (w połączeniu ze spadkiem ryzyka Brexitu bez umowy) będzie wspierać globalne nastroje rynkowe. Ostrożność co do tego optymizmu sugeruje jednak notowana już niejednokrotnie zmienność retoryki / nieprzewidywalność przebiegu negocjacji, jak również wciąż otwarta kwestia przyszłych relacji handlowych USA - UE w kontekście ewentualnych ceł na import do USA samochodów z UE" - podsumowują ekonomiści BOŚ Banku.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)