Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

BOŚ Bank sfinansował 811 inwestycji proekologicznych zakończonych w 2019 r.

0
Podziel się

W 2019 r. zakończono realizację 811 inwestycji proekologicznych finansowanych przez Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) o łącznej wartości kosztorysowej 651,3 mln zł, podał bank w "Raporcie ekologicznym", w którym opisano bieżące wyzwania związane z ochroną środowiska w skali globalnej i krajowej, a także podsumowano konkretne działania BOŚ w tym zakresie. Bank udzielił 3,5 tys. kredytów proekologicznych w łącznej kwocie 1,91 mld zł w 2019 r., co stanowiło wzrost o 121,3% r/r. 

BOŚ Bank sfinansował 811 inwestycji proekologicznych zakończonych w 2019 r.
bEgvGKJh

"Potencjał rozwoju inwestycji proekologicznych zaprezentowano m.in. przez pryzmat wyników finansowania ekologii. W 2019 r. bank udzielił niemal 3,5 tys. kredytów proekologicznych w łącznej kwocie 1,91 mld zł, co stanowiło wzrost o 121,3% w stosunku do 2018 r. Saldo tych kredytów na koniec roku wynosiło 4,45 mld zł, a jego wzrost został uzyskany m.in. dzięki dużemu zaangażowaniu banku w finansowanie projektów w obszarze budownictwa zrównoważonego, tj. spełniającego podwyższone standardy efektywności energetycznej. Jednak to inwestycje z zakresu OZE wciąż mają największy udział w portfelu proekologicznym banku" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

W samym raporcie czytamy m.in., że w 2019 r. zakończono realizację 811 inwestycji proekologicznych finansowanych przez BOŚ o łącznej wartości kosztorysowej 651,3 mln zł. 77% zrealizowanych projektów proekologicznych stanowiły inwestycje z zakresu ochrony atmosfery.

"Konsekwentnie realizujemy misję polskiego EKO Banku dla ludzi, biznesu i środowiska. Świadczyć może o tym udział transakcji proekologicznych w nowo udzielanych kredytach, który w I półroczu tego roku stanowił 49%. Finansowanie przedsięwzięć proekologicznych w BOŚ obejmuje przy tym wszystkie dziedziny ochrony środowiska i wspiera realizację przedsięwzięć w zakresie m.in. rozwoju odnawialnych źródeł energii, podnoszenia efektywności energetycznej w przemyśle, gospodarki obiegu zamkniętego, termomodernizacji i poprawy jakości powietrza" - powiedział p.o. prezesa Emil Ślązak, cytowany w raporcie.

bEgvGKJj

Podkreślił, że w najbliższych latach Polskę czeka szereg istotnych wyzwań związanych z ochroną środowiska w skali globalnej i krajowej.

"Z jednej strony, powrót na ścieżkę wzrostu społeczno-ekonomicznego w Polsce i na świecie w związku z pandemią COVID-19, a z drugiej realizacja ambitnego planu Komisji Europejskiej uczynienia Europy pierwszym kontynentem zeroemisyjnym. Tym samym, Bank Ochrony Środowiska jako specjalistyczny 'zielony bank', który działa na zasadach komercyjnych, staje przed dużą szansą aktywnego finansowania przedsiębiorstw w zakresie inwestycji o charakterze prorozwojowym, jak i ekologicznych" - powiedział także Ślązak.

Zespół ekologów banku przygotował coroczną publikację, która podsumowuje kluczowe zagadnienia związane z unijnymi i krajowymi regulacjami, dokumentami strategicznymi wpływającymi na rozwój rynku przedsięwzięć proekologicznych oraz informacje o dostępnych instrumentach wsparcia inwestycji. Jednym z kluczowych elementów raportu jest prezentacja specjalistycznej oferty finansowej BOŚ oraz podsumowanie efektów ekologicznych wynikających z finansowanych przez niego projektów. W raporcie znalazły się również studia przypadków inwestycji realizowanych przez klientów banku.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ. Aktywa razem banku wyniosły 18,49 mld zł na koniec 2019 r.

bEgvGKJK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)