Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: W tym tygodniu istotne wydarzenia z gospodarki globalnej

2
Podziel się:

W tym tygodniu inwestorzy będą zwracać uwagę na informację dotyczącą prac nad umową handlową USA-Chiny, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). 

BOŚ Bank: W tym tygodniu istotne wydarzenia z gospodarki globalnej

"W związku z nie zadawalającym tempem prac nad umową handlową USA-Chiny prezydent zapowiedział od piątku 10 maja podwyżkę stawek celnych z 10% do 25% na import z Chin o wartości 200 mld USD. Decyzja prezydenta jest sporym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że amerykańska administracja ze względu na postępy w negocjacjach bezterminowo odłożyła (wcześniej zapowiedzianą na 2 marca) podwyżkę ceł. Ponadto, przedstawiciele administracji USA dotychczas wskazywali na postęp w negocjacjach" - czytamy w raporcie analityków BOŚ Banku.

Według nich, trudno na obecnym etapie ocenić na ile decyzja prezydenta jest taktycznym ruchem mającym na celu wzmocnienie pozycji negocjacyjnej strony amerykańskiej i przyspieszenie prac nad finalizacji umowy handlowej, a na ile jest początkiem kolejnej rundy eskalacji "wojny handlowej".

"Paradoksalnie także ta decyzja nie daje więcej informacji dot. założeń co do strategii negocjacyjnej USA z UE ws. przyszłych relacji handlowych. Z jednej strony wskazuje na zaostrzenie pozycji amerykańskiej administracji, z drugiej strony przy braku rozwiązania kwestii chińskiej, może skutkować większą ostrożnością co do otwierania kolejnych frontów w ,,wojnie handlowej" - czytamy także.

Według analityków BOŚ Banku, weekendowa zapowiedź prezydenta Trumpa implikuje wysokie ryzyko silniejszej wyprzedaży na rynkach finansowych w bieżącym tygodniu, przy utrzymującej się niepewności dot. kwestii handlowych z UE. Do 18 maja prezydent USA może odnieść się do zaprezentowanego (nieupublicznionego dotychczas) lutowego raportu dot. relacji handlowych USA - UE w tym tych dotyczących motoryzacji. Ewentualnie zaostrzenie retoryki USA, także w kierunku krajów europejskich, spowodowałoby zapewne silny wzrost globalnej awersji do ryzyka.

"Nie zmieniamy naszych bazowych średniookresowych założeń dot. ograniczonej skali eskalacji protekcjonizmu w globalnym handlu zagranicznym, niemniej na podstawie ogromnej zmienności oczekiwań w tym zakresie w przeciągu miesięcy minionych, w naszej ocenie jako bardzo prawdopodobny należy uznać scenariusz okresowego wzrostu niepewności z tego tytułu" - podsumowali analitycy.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Kornelia990
5 lata temu
"W związku z nie zadawalającym tempem prac nad umową (...) prezydent zapowiedział (...)" to brzmi jak jakiś imperialistyczny szantaż. Podwyżka o 15 punktów procentowych to naprawdę dużo. Przecież Chiny mogą przez to zminiejszyć eksport towarów do Stanów. Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby to nastąpiło. Oby tylko ta sytuacja nie miała zbyt negatywnego wpływu na gospodarkę globalną.
Donaldo
5 lata temu
Ktoś musi zapłacić za mur z Meksykiem. Zrobią do klienci detaliczni, których ceny wzrosną o podwyżkę ceł, które za jakiś czas Donald obniży. Sprytne, ale jakże prostackie :)