Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi dane z Chin, USA i krajowe PKB w I kw.

0
Podziel się:

W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdą się dane ze sfery realnej gospodarki chińskiej oraz USA, które zobrazują skalę spadku produkcji i sprzedaży detalicznej w kwietniu, a także szybki szacunek PKB w I kw. br. w Polsce, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

BOŚ Bank: W tym tygodniu w centrum uwagi dane z Chin, USA i krajowe PKB w I kw.

"W bieżącym tygodniu kontynuowana będzie seria publikacji danych obrazujących skutki pandemii dla światowej gospodarki z początkiem II kw. Najistotniejsze z nich będą kwietniowe dane ze sfery realnej gospodarki chińskiej (pokażą jak szybko powraca ona do aktywności) oraz gospodarki USA, które z kolei zobrazują skalę spadku produkcji i sprzedaży detalicznej w kwietniu, jak się oczekuje, najgorszym miesiącu obecnego kryzysu" - czytamy w tygodniku banku.

Ekonomiści banku oczekują, że w I kw. wzrost PKB spowolnił do 1,3% r/r wobec 3,2% r/r w IV kw. 2019 roku. dane zostaną opublikowane w piątek.

"W Polsce opublikowany zostanie pierwszy szacunek PKB za I kw. Prognozujemy, że w I kw. PKB wzrósł o 1,3% r/r, wobec 3,2% r/r w IV kw. 2019 r., za sprawą obostrzeń związanych z pandemią wprowadzonych w drugiej połowie marca, które dotknęły sektor usług. Jednocześnie prognoza wzrostu PKB jest obarczona wyższym ryzykiem w porównaniu z minionym latami, nie tylko ze względu na bezprecedensowy charakter bieżącego kryzysu, ale dodatkowo fakt, że skutki pandemii w pierwszym rzędzie dotykają sektora usług, a w przypadku polskiej gospodarki nie ma publikacji danych z częstotliwością miesięczną dla sektora usługowego"- oceniono w raporcie.

Ekonomiści w strukturze PKB za I kw. oczekują spadku popytu krajowego o 0,6%, a wzrost konsumpcji prywatnej spowolnił do 1% wobec 3,3% w IV kw. Oceniając skalę wpływ na PKB zanotowano pozytywny wpływ eksportu netto na wzrost gospodarczy +1,9 pkt proc. wobec 1,1% w IV kw.

"Biorąc pod uwagę, że marcowe obostrzenia administracyjne w głównej mierze dotyczyły sektora usług konsumpcyjnych oczekujemy solidnego spadku dynamiki spożycia gospodarstw domowych. Z uwagi na wyższe wydatki inwestycyjne sektora publicznego oraz efekty opóźnień w przypadku inwestycji firm zakładamy jeszcze w I kw. niewielki spadek dynamiki nakładów brutto na środki trwałe. Z uwagi na problemy w globalnym handlu notowane już od lutego (sytuacja w Chinach) zakładamy solidne spadki dynamik składowych handlu zagranicznego, co w połączeniu z sygnałami spowolnienia aktywności będzie przekładać się zapewne także na ujemną kontrybucję zapasów we wzrost" - czytamy dalej.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)