Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Budowa elektrowni w Ostrołęce. Orlen zapewni Enerdze 1,5 mld zł poduszki finansowej

12
Podziel się:

Państwowe spółki porozumiały się w sprawie zabezpieczenia finansowania budowy elektrowni w Ostrołęce. PKN Orlen w razie potrzeby zapewni Enerdze wsparcie w wysokości 1,5 mld zł.

Budowa elektrowni w Ostrołęce. Orlen zapewni Enerdze 1,5 mld zł poduszki finansowej
Daniel Obajtek zdradził szczegóły współpracy z Energą. (PAP, Adam Warżawa)

Budowa bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka pochłonęła około 1,5 mld zł, ale inwestycji nie dokończono. M.in. w związku z polityką Unii Europejskiej dotyczącą odchodzenia od węgla, zdecydowano o przeprojektowaniu elektrowni i budowy bloku zasilanego paliwem gazowym.

PKN Orlen poinformował we wtorek, że porozumiał się z inną państwową spółką w sprawie zasad współpracy przy tej inwestycji. Umowa z Energą zabezpiecza m.in. finansowanie projektu budowy elektrowni w Ostrołęce.

Ustalono, że w przypadku, gdyby pojawiło się ryzyko naruszenia przez Energę wymogów z wiążących umów finansowych, PKN Orlen udzieli spółce Energa finansowania do kwoty nie wyższej niż 1,55 mld zł.

Zobacz także: Pensja płatna pod stołem. "Solidarność" chce "policji pracy"

- Skutecznie realizujemy projekty, które wpisują się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju i będą długoterminowo wzmacniać naszą pozycję na rynku, w szczególności w branży energetycznej. Transformację energetyczną traktujemy jako szansę na potwierdzenie silnej pozycji grupy Orlen w Europie Środkowej, a inwestycja w Ostrołęce przybliża nas do tego celu - przekonuje szef Orlenu Daniel Obajtek.

Dodaje, że finalizacja projektu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale też przyniesie wymierne korzyści dla inwestorów posiadających akcje Orlenu.

W komunikacie PKN Orlen przypomina, że w ramach realizacji budowy elektrowni w Ostrołęce w technologii gazowej w styczniu 2021 roku powołana została spółka CCGT Ostrołęka sp. z o.o., która będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji. Docelowo, zgodnie z umową inwestycyjną, Energa i PKN Orlen łącznie będą w niej posiadać większościowy udział na poziomie 51 proc., a pozostałe 49 proc. przypadnie na PGNiG.

Zgodnie z porozumieniem, to Energa będzie sprawować nadzór nad spółką CCGT Ostrołęka sp. z o.o. jako spółką zależną i wchodzącą w skład grupy kapitałowej Energa. Będzie ona odpowiedzialna m.in. za prowadzenie czynności administracyjnych, nadzór merytoryczny i organizacyjny oraz wszelkie ustalenia z PGNIG poza tymi, dotyczącymi finansowania realizowanego projektu.

Trójstronna umowa pomiędzy PKN Orlen, Energą i PGNiG w sprawie realizacji inwestycji została podpisana w grudniu 2020 roku. W styczniu 2021 powołana została spółka CCGT Ostrołęka sp. z o.o., która zrealizuje projekt, a w kwietniu 2021 zgodę na realizację wspólnej inwestycji z PGNiG wyraził UOKiK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Gabryś
2 lata temu
Tłumacząc na polski: Dojna zmiana, której się po prostu należy, głupimi decyzjami, niekompetencją i pazernością sprzeniewierzyła kolejne 1,7 miliarda złotych, budując elektrownię węglową, która miałby skutki kopalni Turów. Dała niezłe utrzymanie kilkudziesięciu utracjuszom z PiS przez kilka lat i to jest jedyny jej skutek. Teraz to co miało być elektrownią węglową trzeba zrównać z ziemią, a zapłaci za to Obajtek naszymi pieniędzmi ze spółki OPLEN, na co złożymy się płacąc zawyżone ceny paliw przy każdym tankowaniu. Do zrzutki mamy 1,55 miliarda lub więcej jeśli rządy PiS potrwają jeszcze...
pisman
3 lata temu
mam nadzieje, że kaska z tzw. sowieckiego ładu wystarczy na dokończenie tego gniota dojna zmiano, czy jak w piosence znowu wam nie wyjdzie....
Andrzej
3 lata temu
Obajtek jak ty się nie wstydzisz do ludzi wyjść z twoimi przekrętami to jest dobra zmiana hi hi hi
Kott
3 lata temu
Wszystkich polityków i urzędników na całym świecie uważających że CO2 jest szkodliwy należy zachęcać do ich własnej przyspieszonej eutanazji. Ograniczy to znacznie ich szkodliwą dla ludzkości politykę. Cała reszta ludzkości będzie miała lżej. Reszta ludzi niech nie waży się głosować na kandydatów powiązanych z tym obłędem.
Don Cezar
3 lata temu
Tu jest przykład na politykę UNE. Tu nie chodzi o prawdziwą ekologię i czyste powietrze. Tylko po trupach wzięte z sufitu normy. Sztuczne spekulacyjne pompowane też ceny uprawnień do CO2. Potwierdza to wypowiedź komisarza z Unii. Ile miejsc pracy zostało straconych w Unii przez głupie normy. Podobnie można szybko rozwinąć technologie bezemisyjne spalania węgla.