Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Elektrownia Ostrołęka. Blok węglowy to historia, ale powstanie blog gazowy. Jest zgoda UOKiK

104
Podziel się:

Na początku marca rozpoczęło się wyburzanie zbędnych elementów powstającego bloku węglowego w elektrowni w Ostrołęce. Nie oznacza to zupełnego zakończenia inwestycji, bo blok powstanie – ale gazowy. Trzy spółki: Orlen, Energę oraz PGNiG dostały od UOKiK zgodę na powołanie nowej spółki, która będzie to nadzorowała.

Elektrownia Ostrołęka. Blok węglowy to historia, ale powstanie blog gazowy. Jest zgoda UOKiK
Tak wyglądało wyburzanie infrastruktury przygotowanej pod blok węglowy (East News, Jaroslaw Sender)

Orlen, Energę oraz PGNiG dostały zgodę UOKiK na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy - CCGT Ostrołęka Sp. z o.o. z siedzibą w Ostrołęce.

" Tym samym spełnił się jeden z warunków umowy inwestycyjnej dotyczącej kierunkowych zasad współpracy przy budowie bloku energetycznego w technologii zasilania paliwem gazowym w Elektrowni Ostrołęka „C”, która została podpisana 22 grudnia 2020 roku pomiędzy PKN ORLEN, Emitentem oraz PGNiG S.A." – czytamy w komunikacie spółek.

Na początku marca informowaliśmy o tym, że rozpoczęło się wyburzanie betonowej konstrukcji chłodni kominowej i pylonów. Nie oznacza to jednak, że całkowicie przepadł pomysł wybudowania nowego bloku w ostrołęckiej elektrowni. Nastąpiła zmiana koncepcji i zamiast technologii węglowej zastosowana zostanie gazowa. Można tylko ubolewać, że decyzja ta została podjęta już po tym, jak w budowę włożono 1,3 mld zł państwowych pieniędzy.

Zobacz także: Rząd założył, że elektrownia atomowa powstanie do 2033 roku. "Musimy chodzić po ziemi"

- Wyłożono 1 miliard 300 milionów złotych i nagle została zamknięta. Tak być nie może - ocenił. - Wszystko wskazuje na to, że będziemy jednak zmuszeni złożyć zawiadomienie do prokuratury.

Dodał, że decyzje zostaną podjęte po kontroli, która wkrótce ma się zakończyć.

Wielkim zwolennikiem rozbudowy elektrowni węglowej był Jacek Sasin i de facto to on stał się "twarzą" kosztownego błędu. W sobotę został na antenie RMF FM zapytany, czy ktoś poniesie polityczną odpowiedzialność za rozbiórkę bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka C.

- To jest raczej pomnik zmieniającej się bardzo szybko i w sposób niemożliwy do przewidzenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej, bo w momencie kiedy ta inwestycja była planowana, kiedy zaczęła się jej budowa, wydawało się, że elektrownia węglowa taka może powstać i może pracować – tak wiceminister wyjaśnił swój punkt widzenia.

Więcej o burzliwej historii tego, co miało być "ostatnim blokiem węglowym w Europie" piszemy w tym tekście.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
Ojtam
2 lata temu
Ważne że mamy równie kosztowną Elektrownię Atomową im. Ministra Grada : )
Polka
2 lata temu
Walka UE z ociepleniem zakończy się epoką lodowcową w gospodarce.
Adam N 1973
2 lata temu
Na każdy milion który Polska straciła w wyniku rządów PiS, przypada miliard straty za rządów PO-PSL. Za rządów PO-PSL zdefraudowanych zostało ponad 450 mld złotych. Nie wliczam do tego przelanych 150 mld z OFE do ZUS. Zaś w latach 1990-2001 Polska straciła na prywatyzacji i niszczeniu majątku narodowego przez liberałów MINIMUM 2,5 BILIONA ZŁ, a to naprawdę minimalne szacunki bo są wyliczane też kwoty 4 bln a nawet 6 bln zł. Myślę że najbliższą prawdy jest kwota 4 biliony zł
Roex
3 lata temu
No i Sasin ma rację!!!!
...
3 lata temu
jestem z pis-u mnie to tam nie obchodzą żadne elektrownie na moje może ich nie być kupię sobie doładowanie do licznika w żabce i będę miał zawsze prąd.
...
Następna strona