Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Budowa Nord Stream 2. Rosjanie zmieniają taktykę

145
Podziel się:

Wiele wskazuje na to, że blokowanie budowy gazociągu Nord Stream 2 przed Danię właśnie się kończy. "Kommiersant" donosi, że konsorcjum odpowiedzialne za budowę wycofało wniosek o zgodę na położenie rurociągu pod duńskimi wodami terytorialnymi.

Rury szykowane do budowy Nord Stream 2
Rury szykowane do budowy Nord Stream 2 (Materiały prasowe, Nord Stream AG)

Działania podejmowane przez Rosjan i europejskie koncerny zaangażowane w budowę drugiej nitki Gazociągu Północnego w ostatnich dniach przyspieszyły. Najpierw Aleksiej Miller, szef Gazpromu, poinformował, że budowa jest w około 60 proc. zrealizowana i zostanie zakońcozna sukcesem.

Dzień później moskiewski dziennik "Kommiersant" opublikował informację o wycofaniu wniosku z 2017 r., w którym konsorcjum budujące gazociąg poprosiło o zgodę na położenie gazociągu na dnie Bałtyku w wodach terytorialnych Danii.

"Wycofanie wniosku jest niezbędne, by chronić europejskich akcjonariuszy i inwestorów Nord Stream 2 z Austrii, Frnacji, Niemiec i Holandii przed ryzykiem dalszych opóźnień i stat finansowych" – brzmi uzasadnienie decyzji zawarte w oświadczeniu konsorcjum.

Zobacz także: Prezes UOKiK: postępowanie w sprawie Nord Stream 2 jest precedensowe

Wycofanie wniosku nie oznacza jednak porzucenia projektu – istnieją bowiem jeszcze dwa wnioski, w których trasa wytyczona jest na północy zachód oraz południowy wschód od Bornholmu. W obu przypadkach przebiega przez wyłączną strefę ekonomiczną Danii.

De facto daje to Rosjanom i ich partnerom z Europy wolność w położeniu gazociągu. Zgodnie z prawem morza wszystkie państwa mają bowiem prawo układać kable i rurorciągi w wyłącznych strefach ekonomicznych innych państw z zastrzeżeniem uzgodnienia takiego działania z państwem kontrolującym WSE. Ewnetualna budowa nie może także blokować możliwości korzystania z wyłącznych praw państwa nabrzeżnego.

Nord Stream 2 to druga nitka istniejącego Gazociągu Północnego. Rurą położoną na dnie Bałtyku będzie można przesłać nawet 55 mld m3 gazu. Magistrala liczyć będzie około 1,2 tys. km. Właścicielem spółki celowej realizującej projekt jest Gazprom, a finansowanie mają zapewnić koncerny Engie, OMV, Shell, Uniper i Wintershall.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(145)
mki
5 lata temu
Dlaczego my stajemy do wszystkiego co przynosi komuś zyski zawsze ,,okoniem" to tak wygląda bóg honor ojczyzna jedynie katechizacja ważna choć nie wpisana do konstytucji . Nauczymy się handlować nawet z naszymi wrogami dla korzyści obopólnej a nie ciągła pozycja do loda na kolanach . Nie czujemy się ogrywani , Putin zabił gwoździa teraz Trump ma dylemat do kogo pojedzie do Putina czy do wierno- poddańczej Polski na 75 rocznicę na pewno wybierze Kima w Korei .
XCVVVVVVVVVVV...
5 lata temu
I CO AMERYKAŃSKIE WYJCE - PUTIN MA WAS W NOSIE!!!
czytelnik
5 lata temu
to podpisanie przez Niemiaszków i Rusaków no grabież części europy
herp
5 lata temu
Polecam odrobić lekcję historii.Interesy wspólne Rosji i Niemiec, nigdy nie przyniosły dla nas nic dobrego.Skoro taki porządny sąsiad jak Rosja gaz sprzedawał nam najdrożej w regionie, używając szantażu energetycznego, dyktując warunki, to sory. A Niemcy dlaczego forsują kolejne pakiety klimatyczne? Aby uzasadnić Nord Stream 2.Dlatego starają się windować ceny emisji CO2 ,stymulują wzrost energii.Dlaczego nie lubią USA? Bo dwie wojny przegrały przez USA.To jest dla nich konkurencja a Rosja, to przyszły rynek zbytu.Dlatego nas wycykali z gazociągami, nie uwzględniając naszych postulatów.Za pieniądze z gazu Rosja się będzie nadal zbroić a tym samym bardziej nam zagrażać i Amerykanom.Dla Niemiec jesteśmy bezpiecznym zderzakiem przed Rosją dlatego będą patrzeć jak my wydajemy kasę na zbrojenia ,sami nie robiąc wiele.Ale przyjdzie czas , kiedy Rosja tymi gazociągami chwyci ich za cochones.
bacA
5 lata temu
Trzeba się było dołączyćgłu Pki. A nie marudzić. Teraz gaz z tej rury będziemy kupować pd Niemców. Ale za to drożej.
...
Następna strona