Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

CD Projekt zapłaci mniej podatku. Jest interpretacja skarbówki

7
Podziel się:

CD Projekt otrzymał od skarbówki zielone światło na stosowanie ulgi w podatku dochodowym. Urzędnicy uznali, że w stosunku do gry komputerowej ma zastosowanie "prawo własności intelektualnej".

CD Projekt będzie mógł płacić niższy podatek dochodowy.
CD Projekt będzie mógł płacić niższy podatek dochodowy. (East News, Andrzej Hulimka/REPORTER)

Zazwyczaj kontakty firm ze skarbówką nie należą do przyjemnych, bo wiąże się to z koniecznością zapłaty podatku. Tym razem jest inaczej. CD Projekt, a więc najbardziej rozpoznawalna polska spółka tworząca gry, otrzymała interpretację, która pozwoli jej płacić mniejsze podatki.

Spółka poprosiła urzędników o rozstrzygnięcie czy gra komputerowa stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej umożliwiające skorzystanie z preferencyjnego sposobu opodatkowania dochodów (tzw. preferencja IP BOX).

"W wydanej interpretacji, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w pełni zgodził się z zaprezentowanym we wniosku spółki stanowiskiem, iż tworzone przez spółkę gry komputerowe, mogą na potrzeby stosowania preferencji IP BOX zostać uznane za kwalifikowane prawo własności intelektualnej jakim jest, zgodnie z przepisem ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, autorskie prawo do programu komputerowego" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Twórca sukcesu Wiedźmina o swoim nowym biznesie. "Telefon na korbkę"

W wyniku tej interpretacji, dochody jakie CD Projekt osiąga z komercjalizacji autorskich praw do produkowanych gier komputerowych będą mogły co do zasady podlegać preferencyjnemu opodatkowaniu 5-procentową stawką podatku dochodowego.

Zarząd przyznaje, że będzie to pozytywnie wpływać na wyniki finansowe, przy czym szczegółowy zakres oraz metodologia stosowania preferencji IP BOX pozostają przedmiotem innych wniosków złożonych do Krajowej Informacji Skarbowej. Na ich rozstrzygnięcie spółka ciągle czeka.

Z najnowszych danych wynika, że po pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 roku CD projekt zapłacił w sumie prawie 17 mln zł podatku dochodowego. Na czysto miał zysku netto blisko 66,5 mln zł.

Preferencja podatkowa w postaci ulgi IP Box została wprowadzona 23 października 2018 roku i obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. Założeniem wprowadzonych zmian jest pobudzenie rynku nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, poprzez wprowadzenie preferencyjnego opodatkowania 5 proc. w podatku PIT i CIT zamiast: 18/32 proc. (zasady ogólne PIT), 19 proc. (podatek liniowy PIT) i 9/19 proc. (podatek CIT).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Jarek Murek
2 lata temu
Może PiS zaplanował unarodowienie spółek IT i żeby CD Project wypuszczał gry typu „Smoleńsk 2010” zamiast „Cyberpunk 2077”.
Dom
2 lata temu
Jak się pis nimi zainteresuje to cyberpunka nie zdążą wydać nim ich pogrążą ha ha
Janosik
2 lata temu
To ładnie państwo pomyślało o firmach IT. BRAWO
mkopek
2 lata temu
Niestety przy obecnym prawie wprowadzonym przez PiS, gdzie z domysłu przedsiębiorca jest winny, aż nie udowodni, że nie jest wiebłądem taka interpretacja nic nie daje. W każdej chwili może wjeść KS i powiedzieć, że ulgi były nielegalne i CD Projekt nie miał prawa ich odliczać i dadzą domiar. I niech się przedsiębiorca martwi jak udowodnić, że mial prawo odliczyć.
Waldek 14l
2 lata temu
A czemu inni tworcy oprogramowania nie mają tak dobrze?