Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Cena ropy w górę. To efekt decyzji OPEC

76
Podziel się:

O prawie 5 proc. wzrosła cena ropy po wznowieniu notowań w poniedziałek o północy. To efekt niedzielnego porozumienia krajów OPEC, ograniczającego wydobycie surowca. Po początkowych wzrostach przyszła jednak korekta i cena się ustabilizowała.

Ceny ropy na światowych rynkach rosną. Z czasem możemy zobaczyć to na stacjach w Polsce
Ceny ropy na światowych rynkach rosną. Z czasem możemy zobaczyć to na stacjach w Polsce (East News, Adam Staskiewicz/East News)
bEJFqKVx

Tuż po północy cena za baryłkę ropy wzrosła zdecydowanie, bo o około 5 proc. Kurs przed świętami wynosił nieco ponad 31,5 dolara, po czym na starcie notowań wzrósł do ponad 33 dolarów.

Nad ranem polskiego czasu przyszła jednak korekta i obecnie cena oscyluje w okolicach 32-32,5 dolara za baryłkę ropy. Po 10 rano kurs był już niższy niż kurs otwarcia i wynosił nieco ponad 31 dolarów za baryłkę. Aktualne dane możesz śledzić tutaj.

bEJFqKVz

Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie ceny surowca będą rosły. Wszystko przez to, że na rynku pojawi się mniej ropy naftowej.

To efekt porozumienia, które w niedzielę wieczorem zawarli najwięksi producenci surowca na świecie. Informowaliśmy o tym w money.pl.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Aby zatrzymać spadek cen ropy będący efektem pandemii koronawirusa, grupa OPEC+ zgodziła się zmniejszyć produkcję o 9,7 miliona baryłek dziennie w okresie od maja do czerwca, podaje Reuters. Ma to być największa redukcja w historii.

bEJFqKVF

Cięcie o 9,7 miliona baryłek dziennie dotyczy maja i czerwca. Od lipca do końca 2020 r. produkcja zostanie zmniejszona o 8 mln baryłek dziennie. Począwszy zaś od stycznia cięcie będzie wynosić 6 milionów baryłek dziennie, co potrwa do kwietnia 2022 roku.

Zgodnie z nową umową OPEC + Meksyk obniży wydobycie o 100 000 baryłek dziennie, zamiast o 400 000 baryłek dziennie, o co początkowo został poproszony.

Przypomnijmy, OPEC+ nakreślił plany zmniejszenia produkcji o ponad jedną piątą, czyli o 10 milionów baryłek dziennie. Wówczas jednak Meksyk nie zgadzał się na cięcia produkcyjne.

bEJFqKVG

W efekcie niedzielne spotkanie między członkami OPEC i krajami spoza OPEC było kontynuacją spotkania z 9 kwietnia.

Porozumienie kończy także wojnę cenową, która wybuchła między Arabią Saudyjską a Rosją na początku marca.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJFqKVH

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bEJFqKWa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
warszawiak
2 lata temu
w Warszawie na stacjach różnice po 70gr/litrze. Tylko trza wiedzieć gdzie tankować.
suweren
2 lata temu
a prawdę napisać można? dziwne, że na fox news zupełnie inne dane są z rynku? Ropa to już przeżytek. Skończcie tę narrację
Jaro
2 lata temu
Mam nadzieję że takie karane jak Rosja najbardziej odczuje zmiejszonypopyt na ropę
bEJFqKWb
Rib
2 lata temu
Jaja typowa zmowa cenowa! Jak w Polsce się cementownię zmówiły dostały kary! A dużych prawo nie obowiązuje?! Mafia zadzie światem... dużym można więcej!
Krz
2 lata temu
A kiedy te obniżki cen na stacjach?? Tak ceny na łeb na szyję miały lecieć i co? 5% podwyżki ropy to u nas 50gr na stacjach zapewne. Wszyscy nagle dzisiaj zakupili ropę po nowych wyższych cenach?
...
Następna strona