Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Chiesi Poland przejmuje 100% poznańskiej Smart Pharmy

0
Podziel się:

Chiesi Poland - spółka z grupy farmaceutycznej Chiesi Farmaceutici - kupiła 100% udziałów w spółce Smart Pharma. Sprzedającymi byli inwestorzy venture capital - YouNick Mint, SpeedUp Innovation, Zylioon Invest oraz założyciel Smart Pharmy Michał Taisner, podało Chiesi. Wartość transakcji to kilkadziesiąt milionów złotych. Chiesi Poland planuje rozwijać koncentrujący się na produktach dla niemowląt i dzieci portfel produktowy Smart Pharmy. Docelowo obie spółki zostaną zintegrowane.

Chiesi Poland przejmuje 100% poznańskiej Smart Pharmy
(Pixabay)
bEJYreOd

Spółka od samego początku konsekwentnie zwiększała dochody ze sprzedaży oraz udziały w rynku konkurując skutecznie z dużymi, międzynarodowymi koncernami. Jej sprzedaż - według danych IQVIA - w 2019 r. wyniosła prawie 10 mln zł. Rozwój Smart Pharmy oraz interesujący portfel produktowy - szczególnie w obszarze neonatologii - sprawiły, że spółką zainteresowała się Chiesi Poland - firma należąca do potężnej, międzynarodowej Grupy Chiesi Farmaceutici z siedzibą we włoskiej Parmie, podano.

"W dalszych krokach Chiesi Poland planuje rozwijać obecny portfel produktowy Smart Pharma oraz w optymalnym czasie zintegrować obie spółki. Michał Taisner będzie pełnił rolę prezesa spółki do końca 2020 roku, a następnie będzie aktywnie uczestniczyć w procesie integracji obu podmiotów. Obecne działania skupiają się głównie nad dalszym rozwojem spółki oraz na uzyskaniu synergii dotyczących portfela produktów oraz synergii efektywności operacyjnej obu spółek. Smart Pharma jest spółką znacząco mniejszą niż Chiesi Poland, jednak wypracowana pozycja daje stronie kupującej możliwość wejścia w segment produktów nierefundowanych oraz przyniesie dywersyfikację biznesu" - powiedział prezes Chiesi Poland Krzysztof Łokaj, cytowany w komunikacie.

Smart Pharma powstała w 2014 r. z pomysłu Michała Taisnera. Założyciel, pracujący wcześniej kilkanaście lat w koncernach farmaceutycznych, dostrzegł na rynku nisze i zapotrzebowanie na produkty, których stworzenie w rozbudowanych, korporacyjnych strukturach trwałoby bardzo długo. Kapitał na rozwój Smart Pharmy w początkowym etapie wyłożyły fundusze VC: YouNick Mint, SpeedUp Innovation oraz Zylioon Invest, podano.

bEJYreOf

"Chiesi Poland rozwija się w Polsce w sposób dynamiczny, a strategia opiera się na rozwoju organicznym oraz przez M&A. To, że przejmujący jako koncern z miliardowymi przychodami zdecydował się na nabycie właśnie Smart Pharmy, spółki, która powstała dzięki wsparciu VC jest sygnałem dla branży funduszy, że takie transakcje mogą mieć miejsce. A tym samym, że innowacyjne rozwiązania i produkty częściej powstają w mniejszych, szybko rozwijających się przedsiębiorstwach, a następnie są przejmowane i adaptowane w większych organizacjach" - powiedział partner zarządzający SpeedUp Group Kuba Dudek, cytowany w komunikacie.

Jak podano, Smart Pharma została założona w celu opracowywania i komercjalizacji unikatowych produktów szczególnie dla niemowląt i małych dzieci. Pierwszym produktem, który zostały wprowadzony do sprzedaży był Innofer. Zdecydowaną innowacją jest również produkt InnovitumB, który w swoim składzie zawiera tzw. witaminy krwiotwórcze: B6, B9 (kwas foliowy)
i B12, które stanowią istotny element profilaktyki niedokrwistości z niedoboru żelaza. W swoim portfolio produktowym spółka posiada również linię probiotyczną Diflos ze szczepem probiotycznym Lactobacillus rhamnosus GG, wyrób medyczny Stick Off do bezbolesnego usuwaniu opatrunków oraz wyrób medyczny Aurimax do profilaktyki i wspomagania leczenia zapalenia ucha.

Chiesi Poland to część międzynarodowej Grupy Farmaceutycznej Chiesi z siedzibą w Parmie we Włoszech, która prowadzi działalność w 29 krajach i jest obecna na rynku farmaceutycznym od ponad 85 lat. Grupa prowadzi badania oraz opracowuje i wprowadza na rynek innowacyjne leki stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego, w medycynie specjalistycznej i w leczeniu chorób rzadkich. Centrum Badań i Rozwoju Chiesi mieści się w Parmie i współpracuje z 4 innymi kluczowymi ośrodkami badań i rozwoju Grupy we Francji, Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonym Królestwie i Szwecji, prowadząc autorskie programy badań przedklinicznych, klinicznych i rejestracyjnych. Grupa zatrudnia około 6000 pracowników.

bEJYreOG
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)