Notowania

ipo
27.12.2018 15:05

Ciech ma problem z urzędem celno-skarbowym. Może zapłacić kilkadziesiąt milionów złotych

Należąca do Kulczyków spółka chemiczna Ciech ma za sobą kontrolę skarbówki. Urzędnicy przyczepili się do rozliczeń podatkowych za 2012 rok. Jeśli potwierdzą się zastrzeżenia, firma będzie musiała zapłacić 67 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Skarbówka nie daje za wygraną. Kolejna spółka ma problemy. (Fot: fotolia)

Zarząd spółki Ciech otrzymał od Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie pismo, w którym informuje o wynikach postępowania podatkowego przeprowadzonego wobec spółki w zakresie kontroli podatku dochodowego od osób prawnych za 2012 rok. Nie są dla niej korzystne.

Urząd uznał, że Ciech źle zakwalifikował podatkowo podniesienie kapitału, którego dokonał kilka lat temu. Urzędnicy stwierdzili, że takie działanie miało charakter niepieniężny, wbrew stanowisku części ówczesnego orzecznictwa i organów podatkowych. W konsekwencji wskazano, że spółka uzyskała w 2012 roku przychód podatkowy. Jednocześnie uznano, że Ciech nie miał prawa do uwzględnienia kosztu uzyskania przychodu na tej transakcji, co obniżyło kwotę do opodatkowania.

Spółka oraz jej doradcy w oficjalnym komunikacie ogłosili, że nie zgadzają się z takim podejściem, dlatego zamierzają podjąć czynności procesowe celem obrony skutków podatkowych swoich działań z 2012 roku.

Nino o biznesie: Sebastian Kulczyk: porażki są potrzebne

Decyzja urzędników jest nieostateczna i nie podlega wykonaniu. Jeśli jednak zostanie w kolejnym etapie potwierdzona, spółka będzie musiała zapłacić podatek oraz odsetki za blisko 6 lat opóźnienia. Samą kwotę niezapłaconego podatku szacuje się na 43,7 mln zł. Na ten moment odsetki to kolejne 23,5 mln zł.

Zarząd spółki przyznał, że analizuje otrzymaną decyzję pod kątem zasadności utworzenia rezerwy na podatek dochodowy i odsetki, a to oznaczałoby obciążenie wyników przy okazji kolejnych raportów finansowych.

Inwestorzy z niezadowoleniem przyjęli najnowsze informacje, co widać po notowaniach akcji Ciechu. Nie ma jednak tragedii. Po południu spółka traciła na wartości niecałe 2 proc.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 roku Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.

Główny udziałowcem Ciechu jest Kulczyk Investment - firma założona przez biznesmena Jana Kulczyka, która obecnie jest w rękach jego dzieci Sebastiana i Dominiki Kulczyk. Między innymi dzięki niej na liście najbogatszych Polaów (Forbes'a) zajmują pierwsze miejsce. Ich majątek wyceniany jest na niecałe 14 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ipo, wiadomości, wiadomości, wiadomości, ciech, cie, podatek
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-12-2018

KrzysztofCIECH SPRZEDANY PRZEZ PATRYCJUSZY Z PO,PSL. .TO BYŁA JEDNA Z AFER FOLWARKU AFERZYSTOW TUSKA

27-12-2018

JaKolejnego po Czarneckim chcą okraść.

27-12-2018

AniaNajwyższy czas zaopiekować się złodziejami

Rozwiń komentarze (25)