Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Copernicus Capital TFI zmienił politykę subfunduszy, rozwija sieć dystrybucji

0
Podziel się:

Warszawa, 07.01.2019 (ISBnews) - Copernicus Capital TFI poszerzył swój portfel o inwestycje zagraniczne i dokonał zmiany nazw oraz polityk inwestycyjnych dwóch subfunduszy akcyjnych wchodzących w skład Copernicus FIO. Towarzystwo oczekuje, że napływy środków do tych funduszy na początku sięgną kilku milionów złotych miesięcznie i będą sukcesywnie rosły, poinformował ISBnews wiceprezes Tomasz Bedla.

Copernicus Capital TFI zmienił politykę subfunduszy, rozwija sieć dystrybucji

Copernicus zakończył proces dostosowania składów portfeli subfunduszy: Innowacji i Wzrostu oraz Best Brands do wymagań nowych polityk inwestycyjnych, obejmujących te subfundusze. Zgodnie ze statutem w 66% są zorientowane na inwestycje za granicą.

Subfundusz Best Brands (dawniej Akcji), lokujący aktywa głównie w akcje znanych i stabilnych światowych spółek, zakłada ich selekcję na podstawie kryteriów, takich jak siła biznesu, rozpoznawalność i renoma marki, czy silna pozycja w branży. Z kolei subfundusz Innowacji i Wzrostu (dawniej Spółek Wzrostowych) lokuje aktywa głównie w akcje spółek wzrostowych i technologicznych, które cechują się ponadprzeciętną perspektywą wzrostu zysków w okresie najbliższych lat. Strategia subfunduszu zakłada selekcję spółek na podstawie kilku głównych kryteriów, m.in. prowadzenia działalności na wzrostowym rynku, innowacyjności oraz wykorzystania nowoczesnych technologii.

"Zakładamy, że w tych dwóch funduszach na początku - przy wykorzystaniu własnej bazy klientów będzie kilka milionów miesięcznie napływów. Chcemy też dokooptować do oferty programy systematycznego oszczędzania - jeśli dodamy do tego dystrybucję naszego domu maklerskiego to możemy mówić o kolejnych kilku milionach napływów miesięcznie. Sentyment do rynku jest słaby, musimy się z nim zmierzyć, ale myślę, że w drugim, trzecim kwartale przyszłego roku napływy do tych produktów będą wynosiły łącznie kilkanaście milionów miesięcznie" - powiedział Bedla w rozmowie z ISBnews.

Dodał, że w produktach systematycznego oszczędzania klienci zgromadzili kilkanaście milionów złotych, ale ze względu na charakter tych produktów TFI oczekuje, że będą "produkowały aktywa" także w przyszłości.

"Rewolucja, jaka dokonuje się w spółce od zeszłego roku i przebudowa strategii zarządzania aktywami daje już pierwsze rezultaty. Nasze subfundusze akcyjne zanotowały dodatnie saldo nabyć w grudniu, który był bardzo trudnym miesiącem dla funduszy akcyjnych" - podkreślił Bedla.

Wartość aktywów pod zarządzaniem Copernicus Capital TFI wyniosła wstępnie 8 648 434 609,95 zł (dane na koniec 2018 w tym momencie jeszcze nie są potwierdzone - trwają wyceny).

"Zamknięcie roku było na tyle pozytywne, że wartość naszych aktywów pod zarządzaniem w ostatnim kwartale nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim kwartałem. Ubiegły rok był pełen zawirowań na rynku w związku m.in. z aferą GetBack i rykoszetem odbiło się to także na instytucjach, które nie były bezpośrednio związane z tą spółką. Nie zauważyliśmy jednak istotnego odpływu aktywów z naszych funduszy" - powiedział Bedla.

"Przygotowujemy się na różne scenariusze" - wskazał, zapytany o prognozowaną wartość aktywów pod zarządzaniem na koniec 2019 r.

Podkreślił, że grupa już od początku 2018 zaczęła myśleć o zmianie modelu dystrybucji funduszy, w wyniku czego Copernicus Securities otworzył 7 własnych oddziałów w największych miastach. W lutym zostanie uruchomiony oddział w Poznaniu, a do końca roku powstanie 5 kolejnych.

"Widzieliśmy już na początku 2018 roku, że rynek dystrybucji zmienia się. Wiele banków usztywniło się na dystrybucję funduszy z oferty nie swojego TFI. Dzisiaj, biorąc pod uwagę MiFID, banki będą kładły jeszcze mniejszy nacisk na sprzedaż produktów innych podmiotów. Do tego dochodzi jeszcze kwestia podziału opłaty. Dlatego stawiamy na własną sieć dystrybucji" - wyjaśnił wiceprezes.

Bedla poinformował, że w tym roku Copernicus będzie koncentrował się na funduszach aktywnie zarządzanych, szczególnie aktywów publicznych.

"Rozważamy stworzenie funduszy publicznych, ale opartych na aktywach niepublicznych. Nadal będziemy kierować się na rynki zagraniczne. Rozpoczęliśmy testy strategii do ewentualnego funduszu" - powiedział.

Wiceprezes poinformował, że w związku z odpływem środków z polskiego rynku kapitałowego, "gigantyczne" środki płyną do rynku nieruchomości, co wykorzystuje z powodzeniem dom maklerski, należący do Grupy Copernicus, realizujący emisje obligacji deweloperów. W 2018 r. Copernicus Securities zrealizował 114 emisji obligacji o łącznej wartości: 185 668 698,84 zł.

Copernicus Capital TFI S.A. jest jednym z pierwszych w Polsce, niezależnym od instytucji finansowych Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych. Działa na rynku funduszy od 2004 r.

Agnieszka Morawiecka

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)