Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cushman & Wakefield: 16% magazynów w Polsce ma ekologiczny certyfikat

0
Podziel się:

Ponad 80% najemców powierzchni magazynowych pyta o proekologiczne rozwiązania w magazynach, wynika z badań międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield. Dane firmy wskazują, że całkowita liczba obiektów certyfikowanych w Polsce wynosi 139, co stanowi 16% wszystkich budynków magazynowych w kraju. Powierzchnia tych inwestycji to z kolei 3,8 mln m2, czyli 19% całkowitych zasobów magazynowych w Polsce.

Cushman & Wakefield: 16% magazynów w Polsce ma ekologiczny certyfikat

"Nowe magazyny i fabryki coraz wyraźniej wpisują się w trend rozwoju zrównoważonego budownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Obecnie temat rozwiązań proekologicznych pojawia się w przypadku każdego dużego projektu magazynowego realizowanego w formule 'pre-let' i jest zwykle szczegółowo omawiany i opracowywany jeszcze na etapie negocjowania kontraktu" - powiedziała dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Cushman & Wakefield Joanna Sinkiewicz, cytowana w komunikacie.

Ekologiczność magazynu można potwierdzić m.in. za pomocą certyfikatów BREEAM lub LEED, które świadczą o tym, że budynek przemysłowy został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

"Podobnie jak ma to miejsce w przypadku biurowców - certyfikacja ekologiczna budynków magazynowych i przemysłowych systematycznie staje się w Polsce rynkowym standardem. Zarówno najemcy, jak i właściciele obiektów magazynowych i przemysłowych coraz częściej dostrzegają pozytywne aspekty związane z procedurą weryfikacji ekologicznej. To jeden z najistotniejszych trendów na rynku nieruchomości przemysłowych w ostatnim roku" - dodał senior technical manager w Cushman & Wakefield Ryszard Gwóźdź.

Pod względem liczby certyfikowanych obiektów przeznaczonych na wynajem najlepiej wypada województwo śląskie z 34 eko-magazynami. W województwie mazowieckim znajdziemy 30 certyfikowanych magazynów, natomiast w województwie dolnośląskim 22. Nie najgorzej radzą sobie też województwa: łódzkie (16), pomorskie (13) oraz wielkopolskie (10). W pozostałych regionach liczba ta nie przekracza 4, wskazano również.

"Inwestorzy poszukujący najlepszych obiektów logistycznych będą w przyszłości w coraz większym stopniu zwracać uwagę na jakość portfeli logistycznych, mierzoną między innymi właściwą charakterystyką energetyczną budynków i potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami. Stosowanie rozwiązań ekologicznych w budownictwie będzie zatem coraz częściej postrzegane jako element przyczyniający się do osiągania przewagi konkurencyjnej na kilku płaszczyznach funkcjonowania rynku, począwszy od większego zainteresowania najemców i wzrostu zaangażowania deweloperów, na preferencjach funduszy inwestycyjnych skończywszy" - podkreślił senior research consultant Cushman & Wakefield Adrian Semaan.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)