Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Debiuty giełdowe. W Europie dwie mega oferty a w Warszawie głucha cisza

12
Podziel się

W trzecim kwartale na warszawską giełdę nie weszła żadna nowa spółka. To zawstydzające statystyki. W tym samym czasie w Europie miały miejsce dwie megaoferty za ponad miliard euro każda.

Dzwon na głównym rynku GPW dawno nie zadzwonił z okazji debiutu.
Dzwon na głównym rynku GPW dawno nie zadzwonił z okazji debiutu. (PAP, PAP/Radek Pietruszka)
bEhfeoHV

Warszawska giełda przestała być atrakcyjna dla firm. Praktycznie nie ma zainteresowania wejściem na rynek z akcjami. Zapaść dobitnie pokazuje najnowszy raport firmy doradczej PwC.

W trzecim kwartale na giełdzie w Warszawie odnotowano wprawdzie 4 oferty publiczne, czyli dokładnie tyle, ile w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale żadna nie dotyczyła głównego rynku GPW. Wszystkie miały miejsce na NewConnect, czyli zapleczu giełdy.

bEhfeoHX
Zobacz także: Światowe rekordy omijają warszawską giełdę

- Brak aktywności na rynku głównym nie jest niespodzianką w sytuacji, gdy cały czas mamy więcej pytań niż odpowiedzi na zasadnicze kwestie: jak istotny kapitał napłynie na rynek z PPK? co dalej z OFE? kiedy na rynek powrócą inwestorzy instytucjonalni? kiedy poprawią się wyceny notowanych na GPW spółek? - wskazuje Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Dodaje, że niewiadomych wokół giełdy jest więcej. Wskazuje na kwestię przyjętej przez rząd Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego oraz trudne do określenia konsekwencje wyroku TSUE dla polskich banków.

bEhfeoId

- Pewną nadzieję na poprawę sytuacji na warszawskiej giełdzie daje aktywność spółek z sektora gier, który wyrósł na jej znak firmowy. Jak dotychczas każdy kwartał bieżącego roku przynosił nowych emitentów z tej branży na rynku głównym lub NewConnect, a statystki postępowań toczących się w UKNF wskazują, że wśród ewentualnych debiutantów pojawią się producenci gier - zauważa Margol.

W Europie dzieje się

Podczas gdy na warszawskiej giełdzie w temacie debiutów jest głucha cisza, w Europie biznes się kręci. Może nie bardzo szybko, ale jednak. Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, w trzecim kwartale łączna wartość IPO wyniosła 3,8 mld euro i nieznacznie wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku (o około 100 mln euro).

Odnotowano 16 debiutów wobec 33 rok temu, ale wśród nich dwie można nazwać mega ofertami. Ich wartość przekroczyła próg 1 mld euro.

bEhfeoIe

W minionym kwartale największą wartość osiągnęła oferta TeamViewer, którą przeprowadzono na niemieckiej giełdzie. W ramach debiutu na Deutche Börse spółka pozyskała ponad 1,9 mld euro. Był to jedyny debiut na niemieckim parkiecie, ale wystarczył do osiągnięcia największej wartości IPO spośród wszystkich europejskich giełd.

Kolejną mega ofertą był debiut EQT Partners na giełdzie w Szwecji. Przeprowadzone IPO o wartości blisko 1,2 mld dało Nasdaq Stockholm drugie miejsce w Europie pod względem wielkości przeprowadzonych ofert pierwotnych.

Trudny czas

- Trzeci kwartał charakteryzuje się zwykle spadkiem aktywności na rynkach ze względu na okres wakacji. Nie inaczej było w tym roku. Znacznie spadła liczba odnotowanych debiutów, a trzecia pod względem wartości oferta wyniosła zaledwie 169 mln euro, co odzwierciedla utrzymującą się na poziomie globalnym niepewność polityczną i obawy spowolnienia gospodarczego - komentuje Tomasz Konieczny, partner w PwC.

bEhfeoIf

Ekspert sugeruje, że w tej sytuacji spółki planujące debiuty (zwłaszcza duże i o międzynarodowym zasięgu) wybrały strategię przeczekania okresu znaczącej niepewności na rynkach finansowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhfeoIy
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(12)
tylko głupi l...
2 lata temu
giełda dla państwowych spółek dojonych przez PIS? Za ostatnie 4 lata z giełdy wyparowalo 150 mld zał
mmm
2 lata temu
Polską giełdę to do agonii doprowadził jeszcze rząd PO - PSL Można rzec że nie tylko giełdę , likwidując OFE ówczesny rząd doprowadził do powstania Nowoczesnej na którą głosowało w 2015 r prawie 8 proc wyborców. . Gdyby nie grabież OFE to pewnie Nowoczesna by wtedy nie powstała a te 8 proc zagłosowałoby za PO i ..... PIS nie miałby samodzielnej większości. Można rzec że grabiąc OFE , - PO nie tylko zaszkodziła giełdzie ale też samej sobie.
Saziarno
2 lata temu
Polska giełda powinna zostać zdelegalizowana gdyż jest to miejsce stworzone tylko po to żeby wyciągać kasę od naiwnych drobnych akcjonariuszy. Zarabiają tylko emitenci oraz insiderzy. Dla nich jest stworzona ta giełda.
bEhfeoIz
Młody
2 lata temu
Zamknąć giełdy a nie będzie kryzysów.
bobi
2 lata temu
Polska giełda to raj dla złodziei i oszustów a nadzór nad nią to fikcją .Wymienię tylko getback gdzie inwestorzy indywidualni zostali oszukani na setki milionów. Nie polecam chyba że chcecie być daniem.