Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PZW
|
aktualizacja

Debiuty na GPW. Niemal 50 nowych spółek

3
Podziel się:

W 2021 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutowało 48 spółek: 16 na głównym rynku i 32 na NewConnect. Łączna wartość debiutów wyniosła prawie 9,5 mld złotych. Największy debiut na GPW - Pepco - znalazł się w dziesiątce największych IPO drugiego kwartału 2021 roku w Europie.

Debiuty na GPW. Niemal 50 nowych spółek
Zdaniem prezesa GPW Marka Dietla powinniśmy mieć 2 debiuty na NewConnect oraz 2 na głównym rynku miesięcznie (Materiały prasowe, GPW)

Jak wynika z raportu analityków PwC: firmy w całej Europie coraz chętniej sięgają po kapitał na giełdach papierów wartościowych, a wartość wszystkich debiutów przeprowadzonych w minionym roku na europejskich parkietach wyniosła 75 mld euro. Wyraźnie większe zainteresowanie ofertami pierwotnymi widać również na GPW

Debiuty na GPW w 2021 roku

W ubiegłym roku na warszawskim parkiecie odbyło się 48 debiutów. Co trzeci z nich miał miejsce na głównym rynku, a 32 spółki zadebiutowały na rynku NewConnect (w tym były cztery przejścia z mniejszego parkietu na główny).

Zobacz także: W co inwestować w 2022 roku? Ekspert radzi

Łączna wartość debiutów na obu parkietach wyniosła prawie 9,5 miliarda złotych. Największym debiutem na GPW było IPO grupy Pepco, które znalazło się też w dziesiątce największych IPO drugiego kwartału 2021 roku w Europie.

- Dla zrównoważonego rozwoju rynku kapitałowego powinniśmy mieć miesięcznie mniej więcej 2 debiuty na NewConnect, 2 na głównym rynku i 1 na rynku Catalyst, aby rynek obligacji też równomiernie się rozwijał - powiedział Marek Dietl, prezes Zarządu GPW.

W 2022 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutowało już pięć spółek, w tym jedna na głównym rynku.

Ponad 800 spółek notowanych na giełdzie

GPW jest liderem wśród giełd Europy Środkowo-Wschodniej, pod względem liczby notowanych spółek i łącznej kapitalizacji spółek krajowych. Udział GPW w obrocie akcjami na giełdach regionu wynosi 81 procent.

W grudniu 2021 r. średnia dzienna wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń na głównym rynku GPW wyniosła 1 078,9 mln zł.

Na koniec grudnia 2021 r. na głównym rynku notowane były akcje 430 firm (383 krajowe i 47 zagranicznych), natomiast na parkiecie NewConnect 380 spółek (376 krajowych i 4 zagraniczne).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Nikoś
2 lata temu
Osobiście uważałbym na wypowiedzi marka dietla. Kiedy był w radzie nadzorczej giełdy, kurs spółki egb wzrósł drastycznie (moim zdaniem bez jakichkolwiek podstaw fundamentalnych). Czy marek dietl to widział? Następnie „na górce” spółkę egb kupiła spółka getback. Jak to wpłynęło na jej sytuację finansową? Ten wątek, dla pewności, powinna zbadać prokuratura, knf i niezależny audyt zewnętrzny. Oddzielną sprawą jest to co zrobił marek dietl, kiedy był w zarządzie giełdy, w czasie i po kontroli nik w tej sprawie.
Roko2
2 lata temu
Z czego połowa o jakości GetBeck...
Roko
2 lata temu
A większość z nich G warta.