Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Deficyt budżetowy. Po półroczu rząd jest 17 mld zł na minusie

34
Podziel się

Wydatki państwa w pierwszym półroczu wyraźnie przekroczyły dochody budżetowe. Na koniec czerwca deficyt wyniósł około 17 mld zł. Warto jednak zauważyć, że udało się rządowi poprawić bilans, bo po maju różnica była jeszcze większa.

Wydatki zdecydowanie przekraczają dochody budżetowe.
Wydatki zdecydowanie przekraczają dochody budżetowe. (PAP)
bDATOTNN

To miał być pierwszy rok w historii z zerowym deficytem. Dochody i wydatki budżetowe miały się bilansować, ale w związku z wybuchem epidemii koronawirusa i jej negatywnym wpływem na gospodarkę wiadomo, że pierwotnych planów nie uda się zrealizować. Zagadką jest teraz, jak duża będzie dziura w budżecie.

Z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że po pierwszych sześciu miesiącach roku deficyt budżetowy wyniósł około 17 mld zł. Sporo, choć jest poprawa. Na koniec maja sięgał prawie 26 mld zł.

bDATOTNP

"Dzięki dobrej współpracy rządu i banku centralnego udało się pozyskać środki z wpłaty z zysku NBP w wysokości 7,4 mld zł. Była ona założona w projekcie ustawy budżetowej i w samej ustawie budżetowej. Tak dobry wynik to również efekt oszczędnego gospodarowanie środkami publicznymi i dobrego zarządzania gospodarką" - czytamy w komunikacie resortu finansów.

Zobacz także: Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć na nieuczciwy nocleg

Urzędnicy podkreślają, że m.in. dzięki wpływom z NBP i odmrożeniu gospodarki dochody budżetu państwa ogółem w okresie styczeń-czerwiec są wyższe o około 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku.

bDATOTNV

Do czerwca do budżetu trafiło 197,5 mld zł. Tylko w ubiegłym miesiące dochody podatkowe były wyższe o około 9 proc. rok do roku i wyniosły 29,2 mld zł.

W porównaniu z majem ministerstwo finansów odnotowały bardzo wyraźne odbicie w dochodach z podatku akcyzowego i w podatkach dochodowych. Resort podkreśla, że szczególne widoczne jest ono w podatku CIT.

Drugi miesiąc z rzędu następuje trwały wzrost z podatków CIT. Oznacza to, że nadrabiana jest luka między wykonaniem budżetu państwa a harmonogramem - podsumowano w materiale.

bDATOTNW

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDATOTOq
Źródło:
KOMENTARZE
(34)
Bo czarne nie...
7 miesięcy temu
To mogą w kościołach i TVPIS podawać ,nikt kto ma choć trochę pojęcia o gospodarce i realiach życia w takie bzdety nie uwierzy.
krzych
7 miesięcy temu
Nie moż eto byc! Dalibóg. Przeciez to miał być pierwszy od 30. lat zrównoważony budżet. Mafia vatowska rozbita,kasy w bród,nie wiadomo na co wydawac,a tu prosz e. PÓł roku minęło i taki deficyt? Tak nawiasem pytając,kogo ztej mitycznej mafii vatowskiej skazano? Nikogo,bo żadnej mafii nie było. cała ta mafia to bajanie dla ciemnego luda,ż eniby wstajemy z kolan,z ejesteśmy silni ,zwarci i gotowi,ze co to nie my.
diw
7 miesięcy temu
Ktoś w to uwierzy? Ponoć rozdali setki miliardów, a tu długu nie ma? To skąd je wzięli? Albo nie rozdali albo musieli ukraść bo inaczej to się nie da.
bDATOTOr
gienek
7 miesięcy temu
Każdy kto robi zakupy, wie jaka jest prawdziwa inflacja.
kreatyny jak ...
7 miesięcy temu
Ale się uśmiałem !!!!!!! 17 mld deficytu ?????? BUAHAHA !!!!!! Chyba 117 mld !!!!!!!!!!
...
Następna strona