Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

DM BOŚ podniósł prognozę ceny miedzi do 8250 USD/t w br. i 8500 USD/t w 2022 r.

0
Podziel się:

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ podnieśli prognozę ceny miedzi do 8 250 USD/t w 2021 r. i 8 500 USD/t w 2022 r., utrzymując długoterminową prognozę na poziomie 7 500 USD/t, wynika z raportu. Obecnie cena miedzi na rynku wynosi poniżej 7 900 USD/ t.

DM BOŚ podniósł prognozę ceny miedzi do 8250 USD/t w br. i 8500 USD/t w 2022 r.
bEBWBoyd

"Nasza docelowa cena miedzi w 2021 i 2022 roku rośnie odpowiednio do 8 250 USD/t i 8 500 USD/t, przy czym nie zmieniamy naszej długoterminowej prognozy w wysokości 7 500 USD/t" - czytamy w raporcie.

Zdaniem analityków, trzy główne argumenty łącznie powinny zniwelować wpływ krótkoterminowych negatywnych bodźców. Po pierwsze uważają oni, że programy stymulacyjne monetarne i fiskalne o bezprecedensowym rozmiarze są strukturalnym pozytywnym impulsem dla cen większości surowców, a w szczególności dla miedzi. Drugim argumentem jest ożywienie gospodarcze w Chinach, które zwykle są głównym źródłem popytu na miedź. DM BOŚ obecnie nie spodziewa się odwrócenia tego trendu.

"Po trzecie i najważniejsze, w aspekcie strukturalnym podtrzymujemy nasz optymizm wobec cen miedzi biorąc pod uwagę przyspieszenie ekspansji samochodów elektrycznych i zwiększanie mocy OZE w skali światowej. Wygląda na to, że popyt na miedź związany z produkcją aut elektrycznych w 2020 roku osiągnął 0,5 mln ton. Szacuje się, że spora część tego pobytu w 2020 roku pochodziła od sektora OZE, a łącznie te dwa czynniki odpowiadały za ok. 4% globalnego zapotrzebowania na miedź. Taki wynik jest znaczący i, zważywszy na ostatnie przyspieszenie trendu wprowadzania przyjaznych środowisku aktywów energetycznych, powinien się podwoić w ciągu 3-5 lat. Wydaje nam się mało prawdopodobne, by ten nowo generowany popyt mógł być zaspokojony przez nowe projekty dotyczące wydobycia i produkcji miedzi" - czytamy dalej.

bEBWBoyf

Krótkoterminowe czynniki ryzyka, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ceny miedzi to ostatni wysoki poziom cen, który może stanowić pokusę do realizacji zysków, a także dodatkowe projekty w Rosji i Zambii, które mogą do pewnego stopnia zasypać popyt w 2021 r. Eksperci ICGS oczekują w 2021 r. nadwyżki miedzi, a duża podaż złomu jest oceniana jako zagrożenie dla cen surowca w 2021 r.

"Jednakże uważamy, że te czynniki ryzyka mają drugorzędne znaczenie w porównaniu z wyżej wymienionymi argumentami" - podsumowano.

bEBWBoyG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)