Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

DM BOŚ zakłada wzrost ceny gazu w taryfie detalicznej o ok. 4,7% od 2022 r.

4
Podziel się

Średnia ważona cena gazu ziemnego na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) wyniesie 77 zł/MWh w 2021 r. i 82 zł/MWh 2022 r. wobec wcześniej zakładanych odpowiednio 73 zł/MWh oraz 68 zł/MWh, przewidują analitycy Domu Maklerskiego BOŚ. W związku z tym spodziewany jest wzrost detalicznych taryf gazowych o ok. 4,7% od 2022 r.

DM BOŚ zakłada wzrost ceny gazu w taryfie detalicznej o ok. 4,7% od 2022 r.
(money.pl)
bDHWNRIR

"Znacząco podwyższamy nasze założenia cen gazu w krótkim i dłuższym okresie. Widocznie niższe temperatury w obecnym sezonie grzewczym mają niewątpliwie pozytywny wpływ na europejski rynek gazu, co odzwierciedlają znacznie niższe zapasy surowca w porównaniu z ub. rokiem, a także ostry wzrost cen spot gazu i cen kontraktów gazowych" - czytamy w raporcie.

Równie ostra zima w Azji skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem na amerykański LNG, który tymczasem omija rynek europejski. W efekcie podaż gazu w Europie jest relatywnie niska.

"Obecnie przyjmujemy ceny gazu w miesięcznych kontraktach w Niemczech na średnim poziomie odpowiednio 20 MWh i 18,2 USD/MWH w 2021 i w latach 2022-2028 w porównaniu do wcześniejszych oczekiwań odpowiednio 16,3 USD/MWh i 14,3 USD/MWh. Zakładamy, że średnia ważona cena na TGE wyniesie w 2021 i 2022 roku odpowiednio 77 zł/MWh i 82 zł/MWh (wcześniej oczekiwaliśmy 73 zł/MWh oraz 68 zł/MWh))
. W oparciu o te prognozy cen na TGE spodziewamy się wzrostu detalicznych taryf gazowych rzędu +4,7% od 2022 roku" - czytamy dalej.

bDHWNRJu
Źródło:
KOMENTARZE
(4)
Xyz
miesiąc temu
To jak obywatele beda likwidowac kopciuchy i przestawiac sie na gaz?
Xxxxx
miesiąc temu
To pomoc dla nas w ramach programu czyste powietrze! Żenada!
ZK590
miesiąc temu
To jest zapisane w programach walki ze smogiem, będą ludziom opowiadać bajki o zamianie jednego kopciucha na inny tylko 3x droższego ? Styropian nie rozwiąże problemu. ILE gazu za najniższe wynagrodzenie można kupić na zachodzie a ILE w Polsce ?
bDHWNRJv
jacku
miesiąc temu
Przecież to jest wróżenie z fusów od kawy