Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

DM Navigator:Deweloperzy z Catalyst wyemitowali obligacje na 475 mln zł w I poł.

0
Podziel się:

Warszawa, 16.07.2019 (ISBnews) - Piętnastu deweloperów mieszkaniowych obecnych na rynku Catalyst wyemitowało obligacje o łącznej wartości ok. 475,1 mln zł w I połowie 2019 roku, wynika z raportu przygotowanego przez Dom Maklerski Navigator.

DM Navigator:Deweloperzy z Catalyst wyemitowali obligacje na 475 mln zł w I poł.

"W II kw. 2019 r. widoczny był wzrost aktywności deweloperów na rynku długu korporacyjnego. W pierwszym półroczu bieżącego roku ujęte w raporcie podmioty pozyskały poprzez emisję obligacji 475 mln zł, z czego 403 mln zł w II kw. Naszym zdaniem, ożywienie w zakresie nowych emisji było związane z dwoma czynnikami. Pierwszym z nich był napływ nowych środków do funduszy aktywnych na rynku długu korporacyjnego, zaś drugim chęć pozyskania kapitału jeszcze przed zmianami regulacyjnymi, które weszły w życie z dniem 1 lipca bieżącego roku. Przypominamy, że od 1 lipca 2019 r. regulator nałożył na emitentów obowiązek rejestracji papierów wartościowych w KDPW przy pośrednictwie agenta emisji" - czytamy w komunikacie.

Łącznie przeprowadzono 7 emisji obligacji, z których największa opiewała na kwotę 100 mln zł. Łączna wartość wykupów obligacji wyniosła 481,1 mln zł, a łączny outstanding do końca 2023 roku wynosi ok. 3,3 mld zł, podano także.

Po I kw. 2019 r. zadłużenie finansowe deweloperów mieszkaniowych wzrosło w stosunku do poziomu z grudnia ubiegłego roku o 109,9 mln zł (+2,4% r/r). Bardzo niska aktywność analizowanych podmiotów w zakresie emisji obligacji w I kw. 2019 r. przełożyła się na spadek udziału obligacji w strukturze finansowania przedsiębiorstw. W konsekwencji, na koniec I kw. 2019 r. wzrósł udział finansowania bankowego. Kredyty bankowe oraz pozostałe zobowiązania finansowe (w tym głównie leasingi) wzrosły w analizowanym okresie o 14,8% kw/kw, osiągając na koniec marca 2019 r. wartość 1,3 mld zł, czytamy dalej.

Na koniec I kw. 2019 r. deweloperzy wykazali saldo środków pieniężnych na poziomie 1,8 mld zł, co oznacza wzrost o 68,5 mln zł. W konsekwencji wyżej opisanych zmian, dług netto analizowanych w raporcie podmiotów po I kw. bieżącego roku wyniósł 2,8 mld zł(+1,5% k/k), co wskazuje na nieznaczny wzrost zadłużenia w porównaniu z danymi uzyskanymi na koniec grudnia 2019 r., podano również.

Analizą objętych zostało 15 deweloperów mieszkaniowych: Archicom, Atal, Dom Development, i2 Development, Inpro, JHM Development, JW Construction, LC Corp, Lokum Deweloper, Marvipol, Polnord, Robyg, Ronson Development, Vantage Development, Victoria Dom.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)