Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

DM Navigator:Deweloperzy z Catalyst wyemitowali obligacje na 475 mln zł w I poł.

0
Podziel się:

Warszawa, 16.07.2019 (ISBnews) - Piętnastu deweloperów mieszkaniowych obecnych na rynku Catalyst wyemitowało obligacje o łącznej wartości ok. 475,1 mln zł w I połowie 2019 roku, wynika z raportu przygotowanego przez Dom Maklerski Navigator.

DM Navigator:Deweloperzy z Catalyst wyemitowali obligacje na 475 mln zł w I poł.
bEDSucwl

"W II kw. 2019 r. widoczny był wzrost aktywności deweloperów na rynku długu korporacyjnego. W pierwszym półroczu bieżącego roku ujęte w raporcie podmioty pozyskały poprzez emisję obligacji 475 mln zł, z czego 403 mln zł w II kw. Naszym zdaniem, ożywienie w zakresie nowych emisji było związane z dwoma czynnikami. Pierwszym z nich był napływ nowych środków do funduszy aktywnych na rynku długu korporacyjnego, zaś drugim chęć pozyskania kapitału jeszcze przed zmianami regulacyjnymi, które weszły w życie z dniem 1 lipca bieżącego roku. Przypominamy, że od 1 lipca 2019 r. regulator nałożył na emitentów obowiązek rejestracji papierów wartościowych w KDPW przy pośrednictwie agenta emisji" - czytamy w komunikacie.

Łącznie przeprowadzono 7 emisji obligacji, z których największa opiewała na kwotę 100 mln zł. Łączna wartość wykupów obligacji wyniosła 481,1 mln zł, a łączny outstanding do końca 2023 roku wynosi ok. 3,3 mld zł, podano także.

Po I kw. 2019 r. zadłużenie finansowe deweloperów mieszkaniowych wzrosło w stosunku do poziomu z grudnia ubiegłego roku o 109,9 mln zł (+2,4% r/r). Bardzo niska aktywność analizowanych podmiotów w zakresie emisji obligacji w I kw. 2019 r. przełożyła się na spadek udziału obligacji w strukturze finansowania przedsiębiorstw. W konsekwencji, na koniec I kw. 2019 r. wzrósł udział finansowania bankowego. Kredyty bankowe oraz pozostałe zobowiązania finansowe (w tym głównie leasingi) wzrosły w analizowanym okresie o 14,8% kw/kw, osiągając na koniec marca 2019 r. wartość 1,3 mld zł, czytamy dalej.

bEDSucwn

Na koniec I kw. 2019 r. deweloperzy wykazali saldo środków pieniężnych na poziomie 1,8 mld zł, co oznacza wzrost o 68,5 mln zł. W konsekwencji wyżej opisanych zmian, dług netto analizowanych w raporcie podmiotów po I kw. bieżącego roku wyniósł 2,8 mld zł(+1,5% k/k), co wskazuje na nieznaczny wzrost zadłużenia w porównaniu z danymi uzyskanymi na koniec grudnia 2019 r., podano również.

Analizą objętych zostało 15 deweloperów mieszkaniowych: Archicom, Atal, Dom Development, i2 Development, Inpro, JHM Development, JW Construction, LC Corp, Lokum Deweloper, Marvipol, Polnord, Robyg, Ronson Development, Vantage Development, Victoria Dom.

bEDSucwO
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)