Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

DM Navigator: Deweloperzy z Catalyst zwiększyli sprzedaż o 4,7% r/r w III kw.

0
Podziel się:

Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zwiększyli sprzedaż o 4,7% r/r do 4 806 lokali w III kw. 2019 r., wynika z raportu przygotowanego przez Dom Maklerski Navigator. Analitycy oceniają, że na słabszą sprzedaż w ujęciu narastającym (13 977 mieszkań w I-III kw., czyli -5,4% r/r) najmocniej wpłynęła obniżona oferta na początku roku.

DM Navigator: Deweloperzy z Catalyst zwiększyli sprzedaż o 4,7% r/r w III kw.

"W III kwartale 2019 r. ujęci w raporcie deweloperzy zakontraktowali 4 806 mieszkań w porównaniu z 4 590 mieszkań sprzedanych we wcześniejszym kwartale, co oznacza 4,7-proc. wzrost. Dane te są dla nas potwierdzeniem, że na rynku cały czas utrzymuje się wysoki popyt na mieszkania, szczególnie wśród kupujących na własne potrzeby. Zestawiając ze sobą dane podsumowujące pierwsze trzy kwartały roku, okazuje się, że w I-III kw. 2019 r. analizowane podmioty osiągnęły wolumen kontraktacji lokali na poziomie 13 977 wobec 14 774 w I-III kw. 2018 r. (-5,4% r/r). Spadek w danych skumulowanych jest efektem słabego pod względem sprzedaży I kw. 2019 r., w którym większość deweloperów miała istotne problemy z uzupełnianiem oferty. Warto też mieć na uwadze, że ze względu na przyjętą metodykę nie uwzględniamy w raporcie wszystkich deweloperów z rynku akcyjnego GPW publikujących dane sprzedażowe. Uwzględniając kontraktację firm nieujętych w raporcie okazuje się, że sprzedaż w roku bieżącym jest bardzo podobna do tej w roku
poprzednim" - czytamy w komunikacie.

Analitycy wynik sprzedażowy deweloperów oceniają dobrze. Kontraktacja utrzymuje się na wysokim poziomie pomimo istotnego wzrostu cen mieszkań. Według nich taka sytuacja nie dziwi biorąc pod uwagę solidne fundamenty wpływające na popyt. W świetnej kondycji jest rynek pracy, z historycznie niskim bezrobociem oraz wysokim wzrostem wynagrodzeń. Zestawiając średnią płacę z przeciętnymi cenami mieszkań okazuje się, że siła nabywcza zatrudnionych utrzymuje się na podobnym poziomie od 5 lat, pomimo 28% średniego nominalnego wzrostu cen lokali w największych aglomeracjach Polski. Popyt wspierają dodatkowo niskie stopy procentowe i silna gospodarka, wymieniono w materiale.

"Wśród zagrożeń od strony makroekonomicznej podstawowym jest spowolnienie wzrostu PKB. Polska gospodarka pozostaje wewnętrznie bardzo silna. Wyraźne ochłodzenie widać jednak za granicą, a to przekłada się na sytuację w kraju. Ryzykiem dla rynku kredytów hipotecznych, a pośrednio również rynku mieszkaniowego jest natomiast wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych. Istnieje obawa czy banki, posiadające duży udział takich kredytów w aktywach nie będą zmuszone do przejściowego wstrzymywania akcji kredytowej lub zaostrzania warunków" - czytamy dalej.

Wg DM Navigator największą bolączką deweloperów na przestrzeni ostatniego roku były przeciągające się procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę. Efekt był szczególnie widoczny na przełomie roku - bezpośrednio przed oraz po wyborach samorządowych.

"Oceniamy, że gdyby te problemy nie miały miejsca sprzedaż byłaby istotnie wyższa. Dziś urzędy pracują już sprawniej, jednak efekt obniżonej oferty mocno wpłynął na wyniki sprzedażowe analizowanych spółek w I-III kw. 2019 r." - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

DM Navigator podaje też, że w III kw. deweloperzy przekazali 3 030 lokali, co oznacza spadek o 32,8% r/r. W okresie I-III kw. br. przekazania wyniosły 11 446 wobec 12 721 rok wcześniej.

"Zaraportowane odczyty są pochodną harmonogramu realizacji inwestycji, z którego wynika, że znaczna część wydań lokali przypada na ostatni kwartał bieżącego roku" - czytamy w raporcie.

Analizą objętych zostało 15 deweloperów mieszkaniowych: Archicom, Atal, Dom Development, i2 Development, Inpro, JHM Development, JW Construction, Develia (d. LC Corp), Lokum Deweloper, Marvipol, Polnord, Robyg, Ronson Development, Vantage Development, Victoria Dom.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)