Notowania

Przejdź na
giełda
19.02.2020 14:16

Do biura Rzecznika MŚP wpłynęło 2,3 tys. spraw w 2019 r.

Do biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpłynęło w ub.r. 2 336 spraw przedsiębiorców. Interwencje Biura Rzecznika doprowadziły m.in. do zmian przepisów, dotyczących gospodarki odpadami, w zakresie pracowniczych planów kapitałowych, małego ZUS-u, prawa energetycznego czy prawa budowlanego.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Pokazujemy błędy w funkcjonowaniu Konstytucji Biznesu i kiedy trzeba dajemy rozwiązania inne niż proponuje rząd. Mobilizujemy alarmujemy, przypominamy i wdrażamy Konstytucję Biznesu w życie" - Rzecznik MŚP Adam Abramowicz powiedział podczas konferencji prasowej.

"Mam nadzieję, że z roku na rok liczba przypadków ignorowania [...] zasad Konstytucji Biznesu będzie coraz mniejsza i nasz zespół będzie się koncentrować na działaniach, zmierzających do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw" - dodał.

Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Jacek Cieplak powiedział, że celem biura jest stworzenie hubu dla przedsiębiorców, którzy mogliby kontaktować się na dwóch poziomach: między sobą, a także z instytutami naukowymi, urzędami czy prawnikami.

Służyć temu mają porozumienia, podpisane między biurem a m.in. Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie, Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Okręgową Izbą Adwokacką w Warszawie.

"Chodzi o to, żeby problemy przedsiębiorców móc przedstawiać przed urzędami, dlatego chcemy powoływać grupy robocze, w skład których będą wchodzić także przedstawiciele urzędów" - powiedział Cieplak.

Abramowicz podkreślił, że będą to grupy robocze o stałym charakterze. "Próbowaliśmy zgłaszać sprawy do urzędu to trwało długo: zgłaszaliśmy, czekaliśmy na odpowiedź, potem musieliśmy uzupełniać, podczas gdy te porozumienia sprawiają, że mamy stale obradujący zespół. Jeżeli coś się dzieje, udajemy się do osób, które są delegowane do współpracy z Rzecznikiem i to nam pomaga szybko działać" - wyjaśnił.

W Biurze Rzecznika zaopiniowano 140 projekty ustaw na etapie parlamentarnym i 246 projektów na etapie rządowym. Rzecznik występował też o objaśnienia prawne.

"Rzecznik ma taką możliwość, by w przypadku rozbieżności w interpretacji prawa wystąpić o ujednolicenie interpretacji" - powiedział radca w Biurze Rzecznika MŚP Marek Woch.

Woch zaznaczył, że rozbieżności w orzecznictwie czy interpretacji przysparzają "od strony ekonomiki procesowej dużo pracy, dużo wydawanych środków, których moglibyśmy jako kraj nie wydawać poprzez ujednolicenie poszczególnych rozwiązań, skierowanych do przedsiębiorców".

Jak podano na konferencji, interwencje Biura Rzecznika doprowadziły m.in. do zmian przepisów, dotyczących gospodarki odpadami (wyłącznie przedsiębiorców z obowiązku uczestnictwa w gminnym systemie odbioru i gospodarki odpadami),w zakresie pracowniczych planów kapitałowych (możliwość waloryzacji wynagrodzenia w zamówieniach publicznych), małego ZUS-u (ograniczenie ilości składanych dokumentów), prawa energetycznego (ograniczenie obowiązków sprawozdawczych przedsiębiorców) czy prawa budowlanego (zwolnienie paczkomatów i biletomatów z obowiązku uzgodnienia pozwolenia na budowę).

Dzięki interwencji Rzecznika powstała autoryzowana aplikacja do sporządzania i podpisywania e-sprawozdań finansowych przez wszystkie firmy MŚP.

Na konferencji poinformowano, że ubiegłoroczny budżet Biura Rzecznika wynosił 19 mln zł, wykonanie - 8,2 mln zł, czyli 43%. W biurze zatrudnionych było 46 osób, w tym 29 w Warszawie, pozostałe w biurach terenowych. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców powoływany jest na 6-letnią kadencję. Adam Abramowicz jest Rzecznikiem od 22 czerwca 2018 r. Jego zastępcą od 20 września 2018 r. jest Jacek Cieplak.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz